Diabetická noha: Jak vypadá a jak probíhá léčba? | Moje zdraví

Diabetická noha: Nenápadně začíná, ale končit může i amputací. Jak ji poznat včas?

1. srpna 2023 • 14:00

Máte cukrovku? Pak nečekejte, až přijdou její komplikace. Zajistěte si pomoc v předstihu. Základem úspěchu je vaše denní péče o sebe, v takové případě totiž máte šanci odhalit diabetickou nohu včas. 

Pojem „diabetická noha“ je dnes asi známý každému. I laikovi je jasné, že tento problém souvisí s cukrovkou. Méně už je známo, že každý, kdo nechce své nemoci dát šanci na její devastující vliv, by se o své nohy měl opravdu, ale opravdu dobře starat, a to ve velkém předstihu.

Video se připravuje ...
Cukrovka zkrátí život o deset let: Nadějí pro pacienty jsou revoluční senzoryVIDEO 

„Nejnovější vědecké poznatky jednoznačně potvrzují, že vznik a zhoršování komplikací diabetu je možno výrazně omezit včasnou intenzivní komplexní léčbou. Zvláště faktor včasnosti je velmi podstatný,“ souhlasí MUDr. Emil Záhumenský z angiologické a podiatrické ambulance a MDM centra ve Zlíně. 

Co je to diabetická noha?

Ale zpátky na začátek. Dlouhodobé zvýšení glykemie při cukrovce s sebou přináší různé potíže. Jedním ze závažnějších příznaků je diabetická neuropatie neboli nezánětlivé poškození periferních nervů. Postižená je struktura nervů senzitivních, motorických i vegetativních, nejčastěji na dolních končetinách. Jinými slovy – s nohami diabetika se začínají dít nepěkné věci. Pacient si stěžuje na „studené nohy“, neurčité pocity mravenčení, brnění nebo pálení, někdy dokonce velkou bolestivost, která se nedá utišit běžnými léky.

Potíže si často uvědomí až ve chvílích, kdy je v klidu, v noci, přes den je obvykle nevnímá. Zpočátku ani příznaky nemusejí být příliš výrazné či nutkavé. „Proto je často pacienti při kontrolách u lékaře ani sami aktivně neuvádějí,“ dodává doktor Záhumenský. 

Samotné příznaky podle jeho slov většinou ž

ádnou léčbu nevyžadují, jsou však jasným příznakem komplikace základního onemocnění, jímž je diabetes. Jakmile se totiž začnou objevovat, lze hovořit o zvýšeném riziku závažného poškození dolních končetin! A tady už jde veškerá legrace stranou, protože pacient, který ihned nezahájí protiopatření, se ocitá v riziku vzniku syndromu diabetické nohy s hrozící amputací.

Příznaky diabetické nohy

  • ztráta citlivosti
  • zkreslené vnímání chladu a horka
  • brnění
  • deformity prstů
  • bolest při chůzi
  • pálení
  • změna barvy kůže
  • nehojící se oděrky a rány

Jak diabetická noha vypadá? Podívejte se na fotografie ↓

Vhodná obuv pro diabetiky je důležitá

Zvláště pokud trpíte diabetem, měli byste mít na mysli, že „levné věci jsou ve skutečnosti drahé“ – jinými slovy věnujte dostatečný obnos na koupi opravdu kvalitní obuvi. Ta může zásadním způsobem ovlivnit další vývoj poruchy a stav vašich nohou. Profylaktická zdravotní obuv, zvláště její nejlevnější varianta, která je v mnoha ohledech nejlepší, vás vyjde (po započtení příspěvku pojišťovny) na 300–500 Kč. V této ceně žádnou takto kvalitní standardní obuv nelze sehnat.

„Jenom blázen pak může používat levnou čínskou obuv, pokud má riziko rozvoje diabetické nohy,“ upozorňuje Emil Záhumenský. Na příspěvek na obuv mají diabetici s rizikem rozvoje diabetické nohy nárok 1x za 2 roky. Obdobnou pozornost je však potřeba věnovat domácím přezůvkám. Nelze se spoléhat na „zdravotní“ obuv, zvláště nazouváky prodávané v lékárnách, které většinou mají nedostatečné tlumivé vlastnosti.

Pokud jste v rozpacích ve výběru, je lepší nosit obuv typu crocs, optimálně z původních, dražších materiálů (700–1000 Kč). Vydrží vám funkční mnoho let. „V našem centru velmi dbáme na to, aby měl pacient obuv odpovídající míře jeho rizika, tedy ochranné vložky, profylaktickou obuv a u nejrizikovějších pacientů obuv ušitou přímo na míru. Stejná pozornost se věnuje kvalitě a ochranným vlastnostem domácí obuvi,“ dodává lékař. 

Co můžete sami dělat, abyste své nohy udrželi v dobrém stavu po co nejdelší dobu? Potřebují pravidelnou péči, stejně jako nohy zdravého člověka. Pokud jste diabetici, věnujte jim ještě o něco větší pozornost. Jako pacienti totiž máte snížený práh pro vnímání akutní bolesti a citlivosti. K pravidelným denním rituálům patří koupel ve vlažné vodě.

Než se obujete, prohlédněte si své boty, zda se do nich na poslední procházce nezatoulal kamínek nebo zda v nich nezůstala shrnutá vložka. Péče o nohy zahrnuje i pravidelnou odborně provedenou pedikúru. Jste-li náchylní ke vzniku oděrek, buďte na své nohy maximálně opatrní – i drobné poranění se hojí déle a komplikovaně. Pořiďte si speciální ponožky pro diabetiky, které jsou vyrobeny ze speciálního materiálu s přídavkem stříbra a nejsou zakončeny pevným lemem.

Prevence diabetické nohy

Příznaky diabetické neuropatie lze podobně jako další komplikace diabetu zmírnit. „Bohužel se nedají zcela vyléčit, ale je možné je stabilizovat a výrazně zlepšit včasnou a vhodnou léčbou,“ upozorňuje doktor Záhumenský. Kromě klasických léčebných metod a přístupů odborníci používají i řadu podpůrných léčebných prostředků. Mezi ně patří například ozonoterapie a mezodiencefalická modulace (MDM).

Ozonoterapie je velmi stará a stovkou let prověřená metoda, která se s nástupem ‚moderní‘ farmakoterapie a tlakem farmaceutického průmyslu dostala do pozadí – není ani součástí ‚školní‘ medicíny. Nic to ale nemění na tom, že je vysoce bezpečná a efektivní, zvláště v problematice poruch prokrvení, antimikrobiálního působení, tedy při hojení ran, příznivě ovlivňuje stavy spojené s poruchami imunitního systému, dodává buňkám energii a má i určitý protinádorový efekt. Sami ji v těchto indikacích využíváme již více než 16 let,“ vysvětluje MUDr. Záhumenský. 

A jak to v praxi při ozonoterapie vypadá? Vždy se jedná o směs s malým, ale konkrétně definovaným množstvím ozonu a většinovým množstvím lékařského kyslíku. Aplikuje se lokálně formou uzavřených vaků na postižené končetině (do vaku či speciální komory lze krom hlavy uzavřít celé tělo). Dalšími možnostmi jsou rektální či infuzní podání, sycení do olejů, nejčastěji olivového, a lokální aplikace na kůži. „Nejúčinnější je takzvaná velká autohemoterapie. Jde o odběr 100 až 150 ml heparinizované krve pacienta, její prosycení směsí ozonu a kyslíku a následně zpětné nitrožilní podání pacientovi,“ popisuje metodu lékař.

Druhá z užívaných metod, mezodiencefalická modulace (MDM), je ve srovnání s ozonoterapií nováčkem. V časopise Moje zdraví jsme se o ní poprvé zmiňovali před dvěma lety. Jedná se o neinvazivní elektrofyziologickou stimulaci centrálního nervového systému terapeutickými proudovými impulzy o velmi nízké impedanci, jež se vysílají pomocí speciálních „sluchátek“. Metoda je nebolestivá, pacient aplikaci nevnímá. Impulzy působí na část CNS – na mezimozek.

Podle klinických studií jde o zcela bezpečnou metodu, jež může být používána samostatně i v kombinaci s léky. Její účinky jsou dlouhodobé. „Největší efekt MDM jsme pozorovali, pokud byla přítomná pouze diabetická neuropatie, která má trvání cca do 5 let. Těžší neuropatie nebo neuropatie jiného původu (kořenový útlak, toxometalické – alkoholické poškození) nebyly MDM terapií tak výrazně ovlivněny. I z tohoto důvodu můžu doporučit jít k lékaři včas, tedy preventivně si nechat změřit hladinu cukru v krvi, abych měl šanci co nejdříve situaci řešit.

V případě zjištění diabetu je pak vhodné spolupracovat s diabetologem a dodržovat léčebný plán. Pokud diabetes začne ovlivňovat váš život přidruženými komplikacemi, situace může vyústit ve zbytečnou ztrátu zraku, končetiny, předčasný srdeční infarkt či mozkovou mrtvici,“ varuje lékař. Samozřejmě ani metoda MDM není všelékem a lékaři pečlivě zvažují, který pacient je pro tuto terapii vhodný. „Obecně jej doporučuji pacientům s diabetickou neuropatií, kteří hůře reagují na farmakoterapii, případně pokud mají řadu dalších léků a snížení předepisované medikace proti bolesti by jim prospělo,“ říká MUDr. Záhumenský. 

Diabetiky je podle odborníků nutno aktivně hledat, zvláště ve skupině 45–60 let. Léčbu je třeba zahájit, pokud je to možné, už ve stadiu „prediabetu“. Protože většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, nabízí se jednoduchý a všude omílaný recept na diabetes (a tedy i na diabetickou neuropatii): zabránit jeho rozvoji. A jakmile máte byť jen malé podezření na to, že byste mohli cukrovkou trpět, je vhodné včasné vyšetření lékařem; v případě rozvinutí problémů s diabetickou nohou je pak rozhodně na místě i konzultace u podiatra. 

Jaké konkrétní obtíže jsou MDM terapií nejvíce ovlivněny: 

* zlepšení citlivosti dolních končetin je udáváno až u 50 % pacientů 
* zlepšení hybnosti u 10 % pacientů 
* zlepšení spánku u 40 % pacientů 
* zmírnění bolestivosti u 28 % pacientů 
* zmírnění pocitu studených nohou u 25 % pacientů 
* redukce křečí u 30 % pacientů 
* zlepšení psychiky u 10 % pacientů 

Odborná spolupráce: MUDr. Emil Záhumenský angiologická a podiatrická poradna a MDM centrum Zlín, Lékařský dům Ormiga

Autor: Markéta Ostřížková, miv
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.