Zhubne diabetik snáze? | Moje zdraví

Zhubne diabetik snáze?

Zhubne diabetik snáze?
Diabetici mívají problém s hubnutím. • Autor: istockphoto.com
9. září 2016 • 11:02

V České republice trpí cukrovkou téměř 800 tisíc lidí. Léčbu svého onemocnění zvládá, ať už s dietou či pomocí inzulinu, mnoho pacientů. Co se ale některým nedaří, je udržet ručičku na váze na stejné hodnotě, nebo ji dokonce dostat o něco níž. 

Každý diabetik by měl mít pod dokonalou kontrolou své jídelní návyky. Jaké složky potravy by měl upřednostnit a kolik si jich může dopřát, chce-li zůstat na své váze, nebo dokonce shodit pár kilo? Celková přijatá energie za den by neměla přesáhnout 5000 kJ. 30 % z tohoto příjmu energie by mělo padnout na bílkoviny, 40 % na sacharidy a 30 % tuky. „Jakmile však množství přijímané energie stoupá, mění se i poměr živin: 12 procent bílkovin, 58 procent sacharidů a 30 procent tuků,“ upozorňuje MUDr. Marie Skalská z Pro Fit Institutu. 

Velmi důležitý je příjem dostatečného množství vlákniny, která zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tedy i trávení a vstřebávání potravin. Z hlediska glykemického indexu vláknina zpomaluje také vstřebávání sacharidů. Co to pro diabetika znamená? Pozvolnější a menší vzestup glykemie a snížení inzulinové rezistence. Po čem by měl „cukrovkář“ sáhnout, chce-li dát vláknině přednost? Rozhodně po zelenině, luštěninách, celozrnných potravinách. Tyto potraviny zároveň zaručí rychlejší pocit sytosti, jež déle trvá, společně s prodloužením času tranzitu (průchodu potravy tlustým střevem). 

Hýbat se a pít 

Jen jinak jíst (i když ty správné potraviny ve správném poměru) ke snížení váhy samozřejmě nestačí. Je třeba zahrnout i diabetikovu stavu přiměřenou pohybovou aktivitu. Dobré rady a návody stran vhodných aktivit najdete například na internetových stránkách: www.aktivnidiabetik.cz Při diabetu dochází k vyšším ztrátám vody ledvinami, proto je důležité hlídat pitný režim, ve zvýšené míře právě během redukčních diet.

Ale pozor – pokud jste diabetik a máte omezenou funkci srdce nebo ledvin, jež se projevuje otoky, je nutné příjem tekutin naopak omezovat. A co pít? Neslazené nápoje, minerálky, přírodní vody, citronovou šťávu, doporučuje se také šťáva z kyselého zelí. V omezené míře pak káva nebo čaj. Vyhýbejte se jakýmkoli slazeným limonádám, mléčným nápojům nebo kole. Ovoce si dávejte jen s mírou, protože obsahuje fruktózu, jež by mohla zvýšit hladinu krevních lipidů. Mnohem výhodnější je sáhnout po zelenině, která představuje minimální energetickou nálož, a jak bylo řečeno výše, obsahuje vlákninu důležitou pro zažívání. 

Pro řadu nemocných znamená cukrovka celoživotní užívání inzulinu. Diabetici 2. typu ovšem nejsou odkázáni pouze na tuto léčbu. Existují léky na tzv. inkretinovém principu, které pomáhají vyplavovat inzulin jen tehdy, když jej tělo potřebuje. Minimalizují tak hrozbu hypoglykemie, zvyšují pocit sytosti a – dobrá zpráva – snižují tělesnou hmotnost. „Inkretiny jsou hormony uvolňované ze střeva do krevního oběhu v reakci na průchod potravy střevem. Tyto hormony vedou po svém uvolnění ke zvýšení vylučování inzulinu a jsou tak zásadní pro udržení normálních hladin krevního cukru,“ upřesňuje prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., ze 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

Obrovská přednost podávání těchto léků spočívá mimo jiné v tom, že jejich dávkování není odvozeno od aktuální hladiny glykemie. Navozují pocit sytosti a zpomalují vyprazdňování žaludku po jídle. Zlepšení diabetu je po jejich podávání výraznější. A přinášejí ještě jednu výhodu. Podávání jednoho druhu inkretinů vede u většiny pacientů k výraznému snížení hmotnosti, v průměru o 3–6 kg za rok. Druhý typ inkretinů, zvaných gliptiny, může hmotnost také mírně snižovat nebo ji nemění. Toto je velká výhoda oproti většině léků používaných v léčbě cukrovky 2. typu, jež obvykle hmotnost spíše zvyšují. 

Přes všechny výhody ale existuje určitá skupina nemocných, pro něž tato léčba určena není. „Inkretinové léky nesmějí užívat nemocní s DM 1. typu (ti musejí být léčeni inzulinem) ani ženy s těhotenskou cukrovkou. Dále by je neměli užívat pacienti s DM 2. typu, kteří navíc trpí závažnými onemocněními trávicího traktu, mají výrazně sníženou funkcí ledvin či jater, případně prodělali akutní nebo chronickou pankreatitidu (zánět slinivky břišní). Většina inkretinových léků se také zatím nesmí kombinovat s léčbou inzulinem, přestože lze předpokládat, že v budoucnu bude i tato kombinace možná,“ uzavírá diabetolog. 

Nejvíce vlákniny obsahují obilné otruby, knäckebrot, ovesné vločky, černé fazole nebo sojové boby, z ovoce pak například maliny či borůvky. 

Odborná spolupráce: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., 3. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.