Diabetická retinopatie: Kontroly na očním mají být pravidelné | Moje zdraví

Diabetická retinopatie: Kontroly na očním mají být pravidelné

Diabetická retinopatie: Kontroly na očním mají být pravidelné
Na pravidelnou kontrolu očí by měli chodit především diabetici. • Autor: istockphoto.com
4. srpna 2016 • 12:53

Dvě z komplikací cukrovky 1. i 2. typu, které je velmi těžké zvládnout, se nazývají diabetická neuropatie (postižení periferních nervů, vedoucí nejčastěji k tzv. diabetické noze) a diabetická retinopatie. Ta dokáže, obrazně řečeno, změnit pohled diabetika na svět.

Podle statistik chodí po světě až 45 % diabetiků s určitým stupněm diabetické retinopatie. Prakticky u všech pacientů s diabetem 1. typu se tato komplikace objeví do dvou desetiletí po určení diagnózy. U diabetiků 2. typu se jedná až o 60 % takto postižených pacientů. „K diabetické retinopatii neboli poškození sítnice dochází v důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru, který mimo jiné poškozuje stěny malých cév vyživujících sítnici. Struktura, tvar a vlastnosti těchto malých cév se začnou měnit, cévky se stávají křehčími a častěji krvácejí. V oblasti sítnice rovněž začíná docházet k jizvení, jež může stát za pozdějším odchlípením sítnice a vést až ke slepotě,“ vysvětluje internistka MUDr. Marie Skalská z Pro Fit Institutu.

Zrada diabetické retinopatie spočívá mimo jiné v tom, že se dlouhou dobu vůbec nemusí projevovat, a když nemocný příznaky začne pociťovat, může už být pozdě. Jaké jsou tedy příznaky diabetické retinopatie? Jak diabetik pozná, že jeho oči začínají být v nebezpečí? A co je možné udělat pro to, aby nedocházelo k nejhoršímu? Krev, která se kvůli procesu v drobných očních cévách snadněji dostává do sklivce, se usazuje na zadní části oka a tam krystalizuje.

Tato situace se projevuje jako rozmazané vidění. V zorném poli může nemocný vidět jakoby malé vločky - jedná se o malé skvrnky krve, která koluje po sítnici. V centru vidění nemocný vidí tmavá či slepá místa, mnozí diabetici si stěžují na špatné vidění při slabém světle. V určitých případech může dojít k situaci, při níž kapalina naplňující oko způsobí jeho bobtnání a dochází tak k makulárnímu edému.

K lékaři choďte včas

Cukrovka 1. typu bývá odhalena velmi časně, v raném dětství. První prohlídka u očního lékaře by v tomto případě neměla proběhnout později než ve věku deseti let. Máte cukrovku 2. typu, která vám byla diagnostikována v pozdějším věku? Ani vy byste neměli svého „očaře“ zanedbávat - kvůli prevenci diabetické retinopatie byste jej měli navštívit co nejdříve poté, co vám byla stanovena diagnóza, a pak každý rok až dva. Lékař posoudí stav vaší sítnice a očního pozadí, aby mohl vyloučit šedý či zelený zákal. Pokud je poškození sítnice odhaleno včas, lze podstoupit nebolestivý zákrok - laserovou fotokoagulaci sítnice. Těžké případy se řeší prostřednictvím operačního zákroku.

Jako vše, co se točí okolo cukrovky, souvisí s cukrem, respektive s jeho hladinou v krvi. Glykemii je zapotřebí udržovat co nejvíce vyrovnanou, pokud možno bránit velkým výkyvům směrem „nahoru i dolů“ (k hyper- nebo hypoglykemii) a regulovat ji tak, aby byla stále nízká. Kromě racionálního jídelníčku je velice důležitý i pohyb. Nemusíte zlézat kopce nebo závodit na kole, docela postačí, když si po večeři uděláte pořádnou procházku, zajdete si zaplavat nebo si dáte malý zápas v ping-pongu.

Nezáleží však na tom, jaký druh pohybu si vyberete, důležité je provádět jej pravidelně. „Pohybová aktivita vám umožňuje přenos glukózy do buňky, aniž by k tomu potřebovala inzulin. Tento na inzulinu nezávislý transport je aktivní asi 24 hodin po pohybové aktivitě. Proto je důležité, abyste mezi pohybovými aktivitami neměli časový odstup delší než dva dny. Jakýkoli pohyb se počítá!“ uzavírá MUDr. Skalská.

Pacientům trpícím diabetickou retinopatií přišla na pomoc novinka - světelná oční maska Noctura 400. V pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) bylo nedávno ve spolupráci s londýnskou King’s College úspěšně dokončeno klinické hodnocení tohoto zdravotnického prostředku. Účastnilo se jej 40 pacientů v pokročilém stadiu nemoci, většinou po bezúspěšných předchozích terapiích. Ve všech sledovaných parametrech došlo ke zlepšení (zmenšení velikosti otoku centrální krajiny sítnice, zlepšení zrakové ostrosti).

Oční maska se používá při spánku, kdy se oko adaptuje na noční vidění a dochází v něm k největším patologickým změnám v důsledku nedostatku kyslíku. Vyzařuje studené, zelené světlo o vlnové délce 505 nm. Receptory v sítnici se v tomto světle „cítí“ jako ve dne a tím spotřebují méně kyslíku. Přirozeným způsobem -navozením denních podmínek, aniž by se narušil spánek - se tak blokuje rozvoj patologického stavu. Maska se používá po dobu 3 měsíců. „Myslím si, že je to velmi slibná metoda a jistě alternativa u počínajícího stavu nebo jako adjuvantní, zcela bezbolestná terapie,“ říká garant studie, přednosta Oftalmologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze prof. MUDr. Pavel Kuchynka, CSc.

Odborná spolupráce: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.