Boj o klidný spánek | Moje zdraví

Boj o klidný spánek

Boj o klidný spánek
Každý mívá problémy se spánkem. • Autor: istockphoto.com
4. srpna 2016 • 10:55

Každý z nás někdy prožil bezesnou noc. Jakmile se hodiny, kdy nemůžete usnout, začnou pravidelně přičítat na konto nespaní, je načase se začít bránit.

Až 40 % populace má občas problémy se spánkem. Závažnější chronická nespavost, která zahrnuje jak potíže s usnutím, tak bdělé noční přestávky, postihuje až každého desátého z nás. S nespavostí se více svěřují ženy, muži jí však trpí mnohem častěji. Nespavost je celkem vážný problém - nedostatek odpočinku přináší poruchy paměti, soustředění, ospalost, poruchy nálady, podrážděnost, psychické napětí, úbytek energie, deprese a zvýšení rizika vzniku některých onemocnění.

Lidé trpící nespavostí mají podle průzkumů dvojnásobné riziko srdečního infarktu, hypertenze, obezity a diabetu 2. typu, až třikrát častěji trpí bolestmi hlavy, až čtyřikrát častěji mohou mít nehodu či úraz a jsou čtyřikrát častěji potenciálními klienty u psychiatra, nemluvě o alkoholové či drogové závislosti. Nedostatek spánku snižuje obranyschopnost organismu, zvyšuje riziko urologických onemocnění, nemocí trávicího traktu a neurologických poruch. Dlouhodobý nedostatek spánku lidé řeší různě, velmi často však do problému ještě více zabřednou (nadužívání alkoholu, drog nebo hypnotik).

Proč nespíme a co s tím?

Příčinou nespavosti může být stres a dlouhodobé psychické problémy, starosti, ale též únava nebo špatná životospráva. Usnout se nám nedaří, když si večer dáme silný čaj, kávu nebo více skleniček alkoholu. Problém se spánkem však může signalizovat i počátek závažného onemocnění (roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby nebo spánkové apnoe). S přibývajícím věkem pak samozřejmě v organismu každého člověka dochází k některým změnám, například úbytku hormonu melatoninu. To je hormon, který v nočních hodinách produkuje epifýza v mozku a jenž působí jako časovač biologických rytmů. Mimo jiné navozuje příchod spánku.

Co tedy můžeme udělat pro tak důležitý odpočinek? Dobré je pojmout celou věc tak trochu „dětským“ způsobem - malé děti totiž mají rády rituály, díky kterým se jim běžné denní činnosti včetně ukládání ke spánku provádějí lépe a skutečně fungují. Zkuste to také, pěstujte si pravidelné návyky. Mezi ně patří třeba vstávání a uléhání ke spánku vždy ve stejnou dobu, včetně víkendů. Posílí to vaše vnitřní hodiny. Probdělou noc byste neměli dospávat. Následný spánek by byl příliš mělký.

Co nejdříve po probuzení je dobré vystavit se jasnému světlu, které pomůže „nastavit“ vnitřní hodiny po zbytek dne. Poslední káva nebo silný čaj má své oprávnění nejpozději brzy odpoledne. Totéž platí o kofeinových či jiných energetických nápojích. Pravidelné rozložení jídla má velkou důležitost - hladový či přejedený jedinec sice brzy usne, velmi často se však v noci probouzí. Ke spánku příjemně naladí teplá koupel s aromatickým olejíčkem, například z levandule. A pamatujte - v chladné ložnici se spí mnohem lépe než v přetopené! K dobrému spánku už od nepaměti napomáhají různé bylinky. Mezi nejčastěji citované patří třeba meduňka, máta peprná, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý. Vyskytují se také v přípravcích, jež lze koupit v lékárnách.

Tipy z lékárny s námi připravila Mgr. Hana Šnajdrová, vedoucí lékárny při Thomayerově nemocnici v Praze.

Všechny přípravky se doporučuje užívat zhruba půl hodiny až hodinu před ulehnutím na lůžko.

*Persen, Persen Forte je fytofarmakum se sedativním (zklidňujícím) a anxiolytickým (úzkost odstraňujícím) účinkem. Obsahuje výtažek z meduňky lékařské, máty peprné a kozlíku lékařského). Tato směs příznivě působí i při mírných poruchách usínání a spánku.

*Dormian, Dormian Rapid obsahuje kombinaci přírodních látek. Je určený k navození klidného spánku. Jsou v něm zastoupeny extrakty z následujících léčivých rostlin: kozlík lékařský, meduňka lékařská, chmel otáčivý, mučenka pletní. Napomáhají celkovému zklidnění organismu a lepšímu usínání. Zlepšují kvalitu spánku a nočního odpočinku.

*HypnoX Forte je extrasilná bylinná směs určená pro lepší komfort usínání. Obsahuje kozlík lékařský, chmel otáčivý, mučenku pletní, meduňku lékařskou a je obohacen o vitamin B6.

*Calmin obsahuje 8 přírodních látek, které jsou vhodné ke zklidnění a relaxaci organismu. Aktivní látky obsažené v tomto přípravku jsou: chmel otáčivý, šišák bajkalský, kozlík lékařský, mučenka pletní, L-tryptofan, L-theanin, vitaminy B5 a B6. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

*Bylinný sirup na spaní s kozlíkem a meduňkou jemným způsobem dovede ke spánku a kvalitnímu odpočinku. Obsahuje kozlík lékařský a meduňku lékařskou.


Odborná spolupráce: Mgr. Hana Šnajdrová, lékárna při Thomayerově nemocnici v Praze

VIDEO: Spěte více a vytvořte si spací rutinu. Pomůžete nejen své uminutě.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.