9 tichých znamení, která naznačují, že nejste úplně tak zdraví | Moje zdraví

9 tichých znamení, která naznačují, že nejste úplně tak zdraví

9 tichých znamení, která naznačují, že nejste úplně tak zdraví
Zas mě brní nohy • Autor: iStock.com
24. října 2020 • 06:00

I když máte pocit, že žijete zdravě, normálně se hýbete a nepociťujete nijak zvlášť diskomfort, nemusí to pro dobré zdraví stačit. Vaše tělo totiž může vysílat drobné signály, které ne vždy snadno zachytíte nebo jim nevěnujete pozornost. Všímejte si jich, ukazují, že vám něco může chybět.

V poslední době více než kdy jindy dáváme důraz na své zdraví a stává se pro nás prioritou. Pokud nemáte žádné zdravotní problémy, máte štěstí. Ale pokud jde o vaši celkovou pohodu, stále může být prostor pro zlepšení. Zanedbávání některé oblasti našeho zdraví se nemusí projevit hned, ale naše tělo nám od začátku dává signály, že se něco děje. Odborníci se shodují na těchto drobnějších znameních. Jejich včasné zachycení vám pomůže odhalit příčiny, než se rozvinou v něco vážnějšího.

Špatně si pamatujete a zapomínáte

Máte pocit, že nezanedbáváte odpočinek a dobře spíte, ale skoro každý den se vám stane, že na něco zapomenete? „Zapomínání není spojeno jen se stářím,“ říká Martin G. Bloom, kardiolog a odborník na funkční medicínu. „Může být spojeno s jevy, jako jsou špatný spánek a stres. Ale také může svědčit o něčem vážnějším, například o hormonální nerovnováze. Zejména u žen mohou výpadky mysli ukazovat nefunkční štítnou žlázu. Proto zvažte komplexní krevní test, který měří všechny hormony a biomarkery, ale i kompletní test štítné žlázy.“

Dalším viníkem vaší neschopnosti soustředit se, pamatovat si a nezapomínat může být špatné stravování. Jak to spolu souvisí? Za vším hledejte vaše střevní prostředí, které ovlivňuje zbytek těla. A právě zdravé stravování přináší větší schopnost soustředit se. Zlepšete svou střevní mikroflóru díky zařazení většího množství probiotických potravin a uvidíte, jaký pozitivní vliv tato změna způsobí ve vaší schopnosti soustředit se a pamatovat si.

Váš sexuální apetit je velmi malý

Stres v práci nebo rodičovství mohou snížit sexuální touhu, stejně tak i desetileté partnerství. Ale někdy za ztrátou touhy nestojí tyto vnější vlivy. Dle doktora Blooma za tím může stát nízká produkce hormonů. Proto doporučuje promluvit si s lékařem o laboratorním testování a nechat si analyzovat  hormony, jako jsou testosteron, estradiol, estriol, progesteron a další. Hormonální nerovnováha může být také spojena s vážnějšími stavy, jako jsou únava, deprese, přibývání na váze, a dokonce i srdeční potíže. 

Cítíte se vystresovaní

Ať už je to práce, rodina, vztah nebo obecný zájem o svět, ve kterém žijete, neustálý stres může ovlivnit vaše zdraví a váš stresový hormon kortizol zůstává neustále na zvýšené hladině. „Když jsou hladiny kortizolu nevyvážené nebo zvýšené, může to způsobit, že se budete cítit náladoví, úzkostní, depresivní nebo trpíte špatnou kognitivní funkcí – což se rovná snížení libida a vlastní hodnoty. Vysoký kortizol může také způsobit zvýšení tělesného tuku a zánět, což může vést k menšímu sebevědomí, frustraci, snížení energie a celkové pohody,“ upozorňuje lékařka Ashley Matskevich. 

Cítíte se neustále ospalí

Kromě toho, že budete pravidelně cvičit a zdravě jíst, je i noční spánek klíčovou složkou vašeho zdraví. Takže když máte pocit, že v noci nemůžete spát, a naopak přes den byste spali i ve stoje, je dobré o tom říci svému lékaři,“ radí doktor Bloom. Možná bojujete se spánkovou apnoe – poruchou spánku, při které člověk opakovaně prochází dýchacími pauzami a tělo není během nočního spánku dostatečně okysličováno. Tento stav souvisí s vysokým krevním tlakem, přírůstkem hmotnosti a srdečními chorobami. Spánek je také zásadní pro resetování vašich vnitřních hodin a regeneraci. Diskuze o vašem spánku s lékařem není od věci a díky jednoduchým testům může odhalit, kde je problém.

Máte v nohou křeče

Pokud trávíte většinu dne sezením za počítačem nebo před televizí, je pravděpodobné, že se vám křeče v nohách objeví. Avšak je-li to často, mohou křeče poukazovat na vážnější problém. Ředitel Carillon Miami Wellness Resort, MUDr. Adonis Maiquez, varuje, že časté křeče ve svalech mohou naznačovat nízkou hladinu hořčíku. A v průběhu času to může představovat zdravotní problémy, které s sebou nesou riziko srdečních arytmií. Aby pomohl svým pacientům zmírnit náhodné trhnutí, doporučuje Dr. Maiquez zvýšit spotřebu potravin bohatých na hořčík, jako jsou mandle, dýňová semínka a banány. Nebo, pokud váš lékař navrhne, že potřebujete ještě vyšší množství tohoto základního vitaminu, zvažte vitamínový doplněk.

Brnění rukou a nohou

Příležitostné brnění je v pořádku, ale pokud vás ruce a nohy brní pravidelně, můžete mít dle doktora Adonise Maiqueze nedostatek vitaminu B12. Tento nedostatek základní živiny, který není léčen, může vést až k anémii. Abyste měli jistotu, že ji máte v rovnováze, konzumujte potraviny jako vejce, maso a mléčné výrobky. Pokud vedete vegetariánský nebo veganský životní styl, zvažte konzumaci doplňku B12.

Vaše pokožka je extrémně suchá

Suchá kůže je často spojena s chladnějším počasím a suchým prostředím v domácnostech. Zbystřit byste měli, pokud se vám na těle objevují suchá místa. Podle MUDr. Janet Prystowsky by tyto svědivé šupinaté skvrny mohly být ukazatelem, že vaše strava obsahuje málo zdravých tuků. Kromě zapojení zvlhčovače vzduchu doporučuje lékařka přidat do denního jídelníčku více dobrých a zdravých tuků. Může to být avokádo, vlašské ořechy, olivy a další zdravé tuky.

Vypadáte jako puberťák

Ačkoli akné je do značné míry genetické nebo způsobené hormonální nerovnováhou, může jeho náhlý výsev poukázat i na jiné problémy. Joshua Zeichner, ředitel kosmetického a klinického výzkumu v dermatologii v nemocnici Mount Sinai v New Yorku, uvádí, že existuje několik faktorů, které zvyšují výskyt akné. „Velmi často ho vyvolává stres. Bylo zdokumentováno, že stres na pracovišti nebo ve škole během zkouškového období je spojen se zhoršením akné. Jiným důvodem výsevu akné může být přílišná konzumace sladkých potravin a škrobu, což vede k vysoké hladině cukru v krvi a podporuje zánět. Na vině může být také kravské mléko.“

Jste často odpoledne unavení

Jestliže během dne absolvujete ne vždy plodné a přínosné schůzky, je jasné, že odpočítáváte minuty, zíváte a toužíte po kávě a vzpruze. Ale pokud se tak cítíte i během dalších dnů, možná je na vině vaše strava. Dietoložka Tania Dempsey vidí často problém v konzumaci nesprávných jídel během oběda, která způsobí ztrátu energie. „Potraviny bohaté na jednoduché sacharidy, jako jsou pizza, sendviče nebo hamburgery, mohou způsobit prudký vzestup hladiny cukru v krvi a jeho náhlý pokles o několik hodin později. Nízká hladina cukru v krvi, známá také jako hypoglykemie, může způsobit ospalost a únavu, které přepadnou člověka v odpoledních hodinách, aniž by si uvědomil, proč se tak cítí,“ říká odbornice a doporučuje vyvážený oběd, který obsahuje bílkoviny, tuky, komplexní sacharidy a zeleninu bohatou na vlákninu. Díky nim si udržíte správnou hladinu cukru v krvi a nebudete hodinu po obědě toužit po něčem sladkém.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.