Ploché nohy u dětí: Co je příčinou a jak probíhá „léčba“? | Moje zdraví

Ploché nohy u dětí: Co je příčinou a jak probíhá „léčba“?

Ploché nohy u dětí: Co je příčinou a jak probíhá „léčba“?
Se špatnou klenbou má problém více lidí. • Autor: istockphoto.com
4. března 2022 • 06:00

Nožní klenba, podélná i příčná, se u člověka začala vytvářet v okamžiku, kdy se lidský druh postavil „na zadní“, začal se pohybovat vzpřímeně a přestal dolní končetiny používat k uchopování předmětů. Díky této změně došlo k postupným anatomickým změnám v postavení kostí dolní končetiny a nohou, jejichž výsledkem je vznik podélné a příčné klenby nožní.

Podélná klenba je vyšší na vnitřní, palcové straně nohy, směrem ke straně vnější, tedy malíkové, klesá. Tvořena je vazy a svaly nohy. Příčná klenba je tvořena nártními kůstkami, vazy a svaly. Nožní klenba spolu s patní kostí tvoří základní opěrné body nohy. Zároveň tlumí nárazy vznikající při chůzi.

Video se připravuje ...
Podcast Maminka: První krůčkyVIDEO 

Vznik nožní klenby souvisí s vývojem a posilováním svalů nohy. Děti se nerodí s vytvořenou nožní klenbou – ta je sice založená, ale oblouk je vyplněn tukovým polštářem. Novorozenecká noha tak vypadá jako plochá. K náznaku klenby začne docházet až v době, kdy dítě začne lézt a začne se nohama odrážet od země, to znamená kolem osmého až desátého měsíce.

Až ve věku kolem dvou let, když už dítě chodí a zatěžuje svaly nohy, se klenba stává plně zřetelnou. „Do dvou let věku je oblast na vnitřní straně nohy v oblasti podélné nožní klenby vyplněna tukovou tkání, a proto se opticky jeví jako plochá. V tomto období je proto zcela iracionální léčit dětskou plochou nohu. V šesti letech by však dítě mělo mít nožní klenbu jasně tvarovanou,“ říká ortoped MUDr. Martin Ošťádal z ortopedické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Plochá noha zdaleka není jedinou vrozenou ortopedickou vadou. Další poměrně častou je pes equinovarus congenitus (PEC), mnohdy mylně označovaná jako koňská noha. „PEC se vyskytuje u jednoho dítěte z 350 až 750 živě narozených, může být jednostranná i oboustranná a častěji bývají postiženi chlapci,“ uvádí MUDr. Ošťádal.

PEC je vrozená deformita nohy charakteristická přetočením a patologickým postavením nohy, vada je geneticky podmíněná a podezření na to, že dítě bude takto postižené, může vzniknout už v době nitroděložního vývoje na základě ultrazvukového vyšetření. „Léčba PEC by měla začít co nejdříve po narození, ideálně pátý až desátý den. Spočívá v manipulaci a sádrování nohou do správného postavení. K dosažení očekávaného výsledku se sádrové obvazy několikrát mění, nejčastěji pětkrát. Pokud to stav vyžaduje, je možné prodloužit Achillovu šlachu. Součástí terapie je i používání abdukční ortézy,“ vysvětluje odborník.

Tato dlaha jsou vlastně dvě botičky připevněné na speciální nastavitelné konstrukci. „Léčba ve většině případů přináší efekt, u části pacientů však může dojít k recidivě a v těchto případech často musí být provedena operace,“ doplňuje lékař. K dalším – méně častým – vrozeným vadám nohou patří nadbytečné prsty, nebo naopak menší počet prstíků, rozštěp nohy a zkrácení nártních kostí.

Co dělat, když máte podezření, že vaše dítě může mít plochou nohu? Jaké existují cviky a čím podpořit zdravý vývoj? Čtěte následující text.

Odborná spolupráce: as. MUDr. Martin Ošťádal, Ortopedická klinika 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce

Autor: Barbora Neubergerová, Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.