Jak vybírat vhodnou obuv | Moje zdraví

Zdravé nohy? Vsaďte na správnou obuv a chůzi naboso v přírodě!

Zdravé nohy? Vsaďte na správnou obuv a chůzi naboso v přírodě!
Výběr bot je důležitý pro zdraví našich chodidel • Autor: istockphoto.com
13. srpna 2017 • 06:00

Pokud nosíte nevhodnou obuv, vede to k mnoha problémům – tělo je moudré a snaží se dát najevo „svou nespokojenost“ různými otlaky či ztluštěním kůže, tvoří se kuří oka, mnohdy se objeví plísně nebo bradavice.

Lidé tyto signály často ignorují. Až 80 % dospělé populace má nejen funkční, ale i jiné vady chodidel, často v důsledku nesprávné péče v dětství. Ortopedická vložka do bot „vyzvedne“ klenbu, podepře ji, ale pokud ji z boty vyndáte, noha se vrátí do původní polohy. Vložka tedy funguje jako určitá ortéza, nahrazuje chybějící funkci svalů. Je nezbytné, aby daný člověk pochopil, že pro sebe musí udělat poněkud víc a začít pod odborným vedením cvičit. 

Mnohdy ženy i muže trápí bolesti v přední části chodidla (zejména pod 2., 3. a 4. hlavičkou), tzv. metatarzalgie, vznikající v důsledku postupného vytrácení se tukových polštářků, které slouží jako tlumiče nárazů při chůzi. Výsledkem je obnažování hlaviček nártních kostí, z čehož plynou bolesti a zvyšuje se riziko zranění této oblasti.

Nosíte podpatky? Ráno nohy rozcvičte

Pokud žena nosí vysoké podpatky, zátěž na tuto oblast se zvyšuje a vzniká pohmoždění chodidla, objevují se pocity tepla až pálení. V případě ostruhy jde o výraznou bolest při došlapu paty na podložku (vzniká přetížením úponů vazů a svalů), především po ránu či při odpočinku; během chůze se obtíže paradoxně zmírňují.

Dobré je navyknout si hned po ránu plosky rozcvičovat, jemně protahovat, což napomáhá zlepšení stavu. Důležité je dbát na obuv, která poskytuje chodidlu dostatečnou oporu a tlumí nárazy chůze či běhu. Je třeba odlehčit patu snížením zátěže, podpatěnkou či též změnou výšky podpatku.

Pokud máte nějaké ty kilogramy „navíc“, svým chodidlům příliš neprospíváte (a nejen jim…)! Často v důsledku nadměrného tlaku a tření chodidla s obuví vznikají mozoly a kuří oka. Jestliže se tkáň pod otlakem zanítí, oblast se stává bolestivou a situace může vést k vytvoření otevřené rány. Je proto třeba eliminovat riziko nadměrného tlaku mimo jiné též snížením tělesné hmotnosti.

Změny nohy v těhotenství

Žena v těhotenství by zase měla pamatovat na to, že dochází k hormonálním, ale i váhovým změnám. A ne vždy boty, které nosila na začátku prvního trimestru, budou vhodné i na konci těhotenství. Některé ženy přiberou velmi málo, ale některé až 30 kg! V těchto případech bývá nezbytné nohu podpořit ortopedickou vložkou… Není neobvyklé, že v důsledku váhy a hormonálních změn povolí klenba třeba na jedné z nohou nebo se objeví zarůstající nehet. 

Chůze naboso

Kamínky, oblázky, tráva, písek, mechy, a když si pak nožka zvykne, tak třeba i strniště, větvičky a podobně totiž pro nohy představují skvělou reflexní terapii. Výborná je procházka bosky v ranní rose (cca 10 minut), po návratu chodidla pečlivě vysušte a navlékněte si teplé vlněné ponožky. Jde mimo jiné o skvělou formu otužování.

Pokud vlastníte zahrádku, vytvořte si svůj vlastní speciální masážní chodníček  s různorodým povrchem (kamínky, kaštany…), protože chodidlo si na daný povrch velice rychle zvykne a pak přestává reagovat. Potřebuje prostě stále nové podněty. Nicméně pozor, tvrdý povrch jako asfalt, dlažební kostky apod. nejsou pro chození bosky vhodné!. 

Zajímá vás jaký vliv má chůze naboso na nohy vašich dětí? Čtěte na maminka.cz

Dobrým vstupem do nového dne bývá i přešlapování v umyvadélku s oblými kaménky, což zlepšuje prokrvení a okysličení organismu, startuje činnost mozku a detoxikaci organismu. Další užitečnou pomůckou jsou tzv. „ježci“ (gumové míčky s výstupky), které lze kupříkladu v práci nenápadně válet nohou pod stolem, existují též „nášlapní“ ježci, na kterých můžete několikrát v průběhu dne zlehka přešlapovat.

Není vhodné tyto pomůcky používat večer kvůli možnému riziku poruch spánku. U diabetiků pak není vhodné tyto pomůcky užívat vůbec, ani delší čas stát či přešlapovat na kamíncích, aby nedošlo k enormnímu tlaku a poškození kožního krytu plosek nohou. Můžete si také dopřát reflexní masáž plosek nohou u odborníka. Sice mnohdy určité body při tomto „ošetření“ více či méně bolí, ale konečným výsledkem je uvolnění celého těla.

„Pro zdraví nohou jsou více než vhodné stezky vybudované v přírodě speciálně pro chůzi bosky (takzvané Kneippovy chodníky) – s brouzdalištěm, kamínky a podobně, což s úspěchem funguje v zahraničí. Proto doufejme, že po prvních ‚vlaštovkách‘ postupem času ještě těchto chodníků pro zdraví přibude,“ říká primářka MUDr. Marie Součková primářka lékařského pediatrického centra na Praze 1 a prezidentka České pediatrické společnosti.

Pro toho, kdo se prozatím v přírodě bojí vyzout, anebo než si nožka případně na terén zvykne , existují tzv. minimalistické boty, které simulují chůzi bosky, bez rizika zranění. Nicméně pokud si takto „natrénujete“, je vhodné posléze začít zkoušet skutečnou chůzi bosky. Doma je dobré mít různé typy povrchů  - smykové koberce, podložky, aby plosky mohly vnímat různorodost a měnit zapojování svalů. Z tohoto pohledu je dobré nenutit malé děti neustále uklízet své hračky, šlapáním přes ně také přirozeně trénují své plosky. 

Autor: Helena Míková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.