Hemoroidy: Trápit mohou i děti, zhoršují je hygienické ubrousky | Moje zdraví

Hemoroidy: Trápit mohou i děti, zhoršují je hygienické ubrousky

Hemoroidy: Trápit mohou i děti, zhoršují je hygienické ubrousky
Autor: istock.com
11. září 2023 • 06:00

Nejčastější nemocí, o které se pacient bojí mluvit se svým lékařem, jsou hemoroidy. Přitom nemoc lze snadno léčit. Samozřejmě platí: Čím dříve se začne, tím je to snazší.

Rozšíření a zánět hemoroidů se projevuje bolestí, pálením, svěděním a krvácením z konečníku. Postupně dochází k vyhřeznutí hemoroidu ven a ke zhoršování obtíží. Hemoroidy jsou vlastně žilní pleteně, jejichž úlohou je uzavírat konečník a bránit samovolnému úniku střevních plynů a stolice.

Vše o hemoroidech čtěte zde.

Hemoroidy nejsou jen „nemocí cyklistů“, mezi rizikové faktory patří dlouhodobé sezení, obezita, špatná životospráva vedoucí k zácpám, nedostatek pohybu a u žen těhotenství.

S hemoroidálním onemocněním se setkává až polovina z nás, stydíme se o tomto problému mluvit a trvá průměrně 1,5 roku, než se ho rozhodneme řešit. Při včasné léčbě je přitom možné zabránit nepříjemnému chirurgickému řešení. Více se dozvíte například na www.konectabu.cz.

Proč tolik škodí, když hemoroidy neléčíte? Podívejte se na video:

Video se připravuje ...
Nejrozšířenější onemocnění na světě: HemeroidyVIDEO 

Jak pomáhá sport? Nebo škodí?

Jak vysvětluje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín, hemoroidy mohou zhoršovat také určité pohyby. Například v posilovně. „Při některých pohybech, jako jsou dřepy a zvedání těžších činek, dochází ke zvýšenému tlaku právě do malé pánve. Mění se tok krve v žilách hemeroidů a to potom ovlivňuje žilní stěnu, která má tendenci praskat, doprovodným projevem je krvácení. Toto malé krvácení nemusí způsobovat pouze rozšířené hemoroidy, ale i řitní trhlina,“ vysvětluje lékařka.

Jak ale dodává, člověka by to nemělo od pohybu odradit. „Je velmi důležitý z hlediska vyprazdňování. Když se hýbete vy, pracuje i vaše střevo a řádně vypuzuje stolici. Vhodnější je chůze, běh, plavání, jóga, pilates nebo například tanec. Po sportování nebo i před zátěží lze ke zmírnění příznaků použít rektální mast s aplikátorem, na noc jsou pak vhodné čípky,“ říká lékařka.

Problémy mají i malé děti

Přestože jsou nejčastějšími pacienty lidé ve věku od 45 do 65 let, hemoroidální onemocnění postihuje také těhotné ženy, lidi s nadváhou, kteří mají sklony ke klidnému životu s minimem pohybu, osoby s fyzicky náročnou prací, při níž dochází ke zvýšenému tlaku v pánvi, zejména z důvodu zvedání těžkých břemen, i děti a dospívající.

Potvrzuje to také MUDr. Hořínková: „V průběhu posledních let dochází k nárůstu mladších pacientů a v ordinacích se objevují i teenageři mezi 15–17 lety. Objevují se i malé děti na vyšetření. Na vině vidím nedůslednost v otázce hygieny a časté používání hygienických ubrousků. Jsou praktické na cesty, ale není nad to omýt dítě pod tekoucí vlažnou vodou dětským mýdlem.“

Rizikovou skupinou vždy byli cyklisté, ale v dnešní době různě upravených cyklistických sedel to není tak častý problém. „Daleko více trpí vzpěrači nebo lidé, kteří často zvedají těžké věci. Problémy mohou mít i ženy po porodu. Záleží to i na dědičnosti a životním stylu,“ říká doktorka Hořínková.

Hemoroidy a anální sex

Další situací, která je spojená s představou o rizicích hemoroidů, je anální sex. Bývá považován buď za důvod vzniku nebo zhoršování onemocnění, anebo naopak za účinnou prevenci. Pravdou je, že není nijak dokázáno, že by jakákoliv sexuální praktika nějakým způsobem rozšíření hemoroidů ovlivňovala. Faktem však zůstává, že v případě, kdy již hemoroidálním onemocněním trpíte a pociťujete bolest či svědění, k nepříjemným pocitům při sexu může opravdu docházet.

„Ve své ordinaci se s tím setkávám poměrně často, stěžují si na to ženy i muži. Následkem toho, že člověk pociťuje nepříjemnost při sexu, případně bolestivost, může být odmítání sexu, snížený sexuální apetit, protože se člověk nemůže soustředit na prožitek. Druhým problémem bývá vizuální složka. Proto je třeba řešit hemoroidální onemocnění včas a navštívit lékaře. Pro lékaře to je běžná rutina, není třeba se bát. Když budete situaci řešit správně a včas, rychle odezní a všechno bude zase bez problémů,“ potvrzuje docentka klinické psychologie Laura Janáčková.

Autor: Marie Chmelíková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.