Koktavost
Nejtěžší narušení komunikačních schopností se nazývá koktavost. V Čechách trpí koktavostí zhruba 4 % populace.
S prvními projevy koktavosti se můžeme setkat už kolem třetího roku dítěte. Dítě začíná mluvit ve větách a je běžné, že občas zadrhává nebo opakuje slabiky, slova. Tyto neplynulosti obvykle netrvají déle než tři měsíce, pokud neplynulost po této době nevymizí, doporučuje se vyhledat konzultaci u logopeda.
Postihuje
Projevuje se
Dříve bylo několik teorií, které vysvětlovaly příčiny koktavosti, dnes se však už od většiny z nich ustupuje. Faktory ovlivňující koktavost jsou vrozené predispozice a dědičnost. Trauma, úzkost nebo strach mohou být pouze spouštěcím mechanismem, nejsou však přímou příčinou.
Lidé trpící koktavostí, tzv. balbutici, se často dobrovolně sociálně izolují a u některých se dokonce v extrémních případech může rozvinout agofobie, kdy je blok z dialogu tak silný, že pacient raději nemluví vůbec.
Příznaky koktavosti
Projevuje se buď opakováním prvních hlásek, slabik ve slově, tvrdými hlasovými začátky a protahováním slabik a u těch nejtěžších forem není pacient téměř schopen mluvit. Pokusy o vyslovení slov doprovází tiky a škubání hlavy nebo celého těla, pocení a zrychlený tep.
Léčba koktavosti
Na léčbě se podílejí foniatři, logopedi i psychologové. Terapie zahrnuje různá logopedická cvičení, řečové tréninky a je vždy individuálně nastavená podle příčin a období vzniku a zahrnuje i psychoterapii, která posiluje pacientovo sebevědomí. Většinou jde o dechová, fonační, uvolňovací a artikulační cvičení.
Léky
Proti koktavosti neexistuje žádná medikace, ale lékař někdy může předepsat sedativa kvůli celkovému zklidnění pacienta.
Délka léčby
IndividuálníNěkdy neléčitelnáDomácí léčba, jak si pomoci
Pro úspěšnou terapii je podstatné celkové zklidnění a schopnost relaxace pacienta, proto se doporučují jóga a relaxační techniky, které mohou sloužit podpůrně při terapii, ale samostatně koktavost nevyléčí.
Kdy jít k lékaři
Lékaře navštivte, pokud dítě zadrhává déle než tři měsíce.