Zdraví podle data narození | Moje zdraví

Vědci se shodují: Datum narození ovlivňuje vaše zdraví celý život

21. prosince 2018 • 11:00

Přestože většina vědců je vůči horoskopům a ezoterii skeptická, v tomhle jsou zajedno. Měsíc narození má velký vliv na vaši náchylnost k nemocem po celý život. Nejde o numerologii ani horoskopy, podstatou je vědecky ověřená teorie.

Měsíc narození může mít významný dopad na to, jakými nemocemi si v průběhu života projdeme. Potvrzuje to řada výzkumů, například i tento do vědců z Columbia University. Nepřímo tak navazují i na antického lékaře Hippokrata. Velké množství podobných výzkumů bylo prováděno už ve 20. století, až teď jsou však výsledky prokazatelné a jasné. Vychází i z logických poznatků, například že lidé, kteří jsou narozeni v měsíci s vyšší prašností, mají větší náchylnost k astmatu nebo alergii.

Vědci přisuzují velkou váhu i tomu, v jakém prostředí se matka dítěte pohybovala během těhotenství a jakými nemocemi si prošla. Když například měla žena během těhotenství chřipku, její potomek by potom měl být náchylnější k srdečním chorobám. Výzkum byl proveden mezi 1,7 milionu různých jedinců narozených od roku 1985 do roku 2013, na základě jejich lékařské dokumentace. Věk průměrného testovaného byl 38 let a vědci porovnávali měsíce narození s jednotlivými chorobami, v potaz brali i pohlaví a jiné fyziologické faktory.

Konečný výčet nemocí, které by mohly mít něco společného s měsícem narození, je více než 1600, většina z nich však nejde prokázat s úplnou jistotou. Z těch, u kterých je to však jasně prokazatelné, sestavili tabulku pětapadesáti onemocnění a následně i jakýsi zdravotní horoskop. Z něj například vyplývá, že lidé narození v květnu jsou na to z hlediska nemocnosti nejlépe na rozdíl od narozených v říjnu.

Již dříve naznačovaly některé studie, že by mohla existovat souvislost mezi datem narození a nemocemi jako astma nebo ADHD. Současný výzkum tyto hypotézy potvrzuje. Vědci budou ale pokračovat a zkoumat další skupiny lidí a zjišťovat, jak se výšky nemocí mění například v závislosti na dalších podmínkách, ve kterých lidé žijí.

"Tato data by mohla pomoci vědcům odhalit nové rizikové faktory různých onemocnění," uvedl vedoucí studie Nicholas Tatonetti, odborný asistent v Columbia University Medical Center (CUMC).

Pokud jste narození v zimě, je vyšší riziko, že onemocníte kardiovaskulárními chorobami, ale naopak nižší, že budete mít potíže neurologické, respirační anebo reprodukční. Lidé narození na podzim to mají potom přesně naopak.

A ještě jedno upozornění na závěr: To, že zrovna náš měsíc je "ten šťastný", nás nemá rozhodně vést k tomu, abychom se vykašlali na zdravé návyky a spoléhali na tuto jedinou teorii. Výzkumy totiž prokazují jen vyšší nebo nižší náchylnost, nikoliv absolutní imunitu!

Jaké nemoci vás konkrétně ohrožují podle měsíce narození? Podívejte se do naší galerie:

Co váš čeká v příštím roce? Horoskop pro všechna znamení na rok 2020 od Martiny Boháčové najdete zde.

Autor: Kateřina Matušková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.