Strie trápí hlavně ženy, ale i sportovce. Jak s nimi zatočit? | Moje zdraví

Strie trápí hlavně ženy, ale i sportovce. Jak s nimi zatočit?

Strie trápí hlavně ženy, ale i sportovce. Jak s nimi zatočit?
Autor: istock.com
20. února 2020 • 06:00

Výskyt strií trápí mnoho žen i mužů. Jedná se o malé pajizévky, které vznikají popraskáním elastických vláken v kůži. Často se objevují po rychlých změnách váhy (hubnutí, tloustnutí), například během těhotenství. Výjimkou ale nejsou ani u dětí, které vyrostly příliš rychle, či u sportovců, kteří cvičí s velkou zátěží.

Bohužel již velmi viditelné strie nezmizí, ale za pomoci metod estetické dermatologie včetně laserové terapie lze jejich vzhled efektivně zmírnit. Co ale můžeme ovlivnit, je jejich vznik – dobrou prevencí.

„Někteří lidé mohou mít k jejich vzniku genetickou predispozici a u nich strie vznikají bohužel spontánně. Více než 80 % žen se pak potýká s výskytem strií v těhotenství (hlavně v období 7. a 8. měsíce). Ty se nejčastěji vyskytují na břiše, stehnech, hýždích, prsou, ale i zádech,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Na pomoc Aloe vera či ricinový olej

Proti striím je nejdůležitějším bojovníkem prevence. Dodržujte proto pravidelný pitný režim a v rizikových oblastech si kůži často promazávejte, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, Aloe vera či ricinový olej. Důležité je krémy nanášet masážními pohyby. Babské rady také často tvrdí, že zabírá i vepřové sádlo. To pokožku dobře promastí, ale používejte zásadně takové, které neobsahuje sůl. Nejlepší je kosmetické sádlo ve formě mastí, například s přídavkem měsíčku. Do svého jídelníčku byste také měli zařadit potraviny se zinkem, který je dobrou prevencí. Vyskytuje se například v mořských plodech, ořeších a luštěninách.  

Více o účincích měsíčku lékařského čtěte zde.

Pozor na cvičení s velkou zátěží

Pokud jste fanouškem radikálních diet, které s sebou nesou i velké riziko jojo efektu, a vy tak střídavě hubnete a přibíráte, je velmi pravděpodobné, že se strie po rychlém nabrání váhy objeví také. Je tedy důležité ztrácet na váze postupně a ideálně pod odborným dohledem. To samé platí, i pokud naopak chcete na váze přibrat. S tím mají problém především lidé, kteří chtějí rychle získat svalovou hmotu a intenzivně cvičí s velkou zátěží.  Strie tak často trápí i vrcholové sportovce. Jestliže navštěvujete posilovnu, zvyšujte zátěž postupně. Začínejte spíše s tou lehčí a vždy se poraďte s trenérem. Po cvičení si kůži promasírujte mastným krémem.

Více o zdravé metodě hubnutí čtěte zde.

Moderní metody v odstranění

„Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomocí cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či ošetření plazmou. Na starší strie pomůže C02 frakční laser. Pro dosažení dobrého výsledku je důležité jednotlivé metody opakovat a kombinovat,“ dodává MUDr. Lucia Mansfeldová.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.