Dietologové: Na tyhle děsivé trendy v roce 2020 zapomeňte | Moje zdraví

Dietologové: Na tyhle děsivé trendy v roce 2020 zapomeňte

Dietologové: Na tyhle děsivé trendy v roce 2020 zapomeňte
Autor: istock.com
7. ledna 2020 • 06:00

Také jste loni vynechali lepek nebo sacharidy nebo propadli jiné dietě? V novém roce byste to měli zkusit jinak. Tyto stravovací zlozvyky totiž odsuzují nutriční specialisté a shodují se, že rok 2020 by se měl nést v mnohem zdravějším přístupu k našemu jídelníčku.

Loňský rok se nesl v duchu pozitivního přístupu žen k vlastnímu tělu. Spousta z nich využívala sociální média k tomu, aby ukázala své křivky a nestyděla se za to, že nejsou hubené nebo nevyhovují jiným náročným požadavkům společnosti. Po vzoru některých celebrit ukazovaly celulitidu nebo těhotenské strie a netrápili se s postavami, které nebyly jako z časopisu. Současně s tím se ale na sítích prosazovaly i nezdravé trendy, jako například extrémní půst nebo vynechávání některých složek potravy, pokud k tomu nemá člověk zdravotní důvody.

Nutriční terapeuti a výživoví odborníci proto sestavili seznam škodlivých stravovacích návyků, kterým bychom se podle nich měli letos určitě vyhnout:

Extrémní půst

Žádný půst, bez ohledu na jeho široké variace, není zdravý. Loni bylo trendy hladovění v některé hodiny nebo dny v týdnu, odborníci ale varují, že takový přístup k jídlu může být dokonce nebezpečný. Extrémní půsty si vybírají na lidech daň v podobě fyzických, psychických i společenských problémů. Koneckonců… co můžete dělat, když máte jít na večeři s kamarády, a přitom jste už svůj denní „příděl“ jídla vyčerpali? Podle odborníků neexistuje žádný věrohodný průzkum, který by dokazoval, že půsty můžou mít pozitivní vliv na naše zdraví.

Hadí dieta

Hadí neboli "snake" dieta žene hladovění do extrému a můžete při ní jíst jen dvě hodiny denně. Vyhází z toho, že obézní lidé potřebují k výživě pouze slanou vodu, protože tukové zásoby jim poskytují vše, co potřebují. To ovšem může vést k vážným zdravotním následkům a podvýživě. Pravdou totiž je, že podvyživený může být každý, komu denně chybí dostatečné množství životně důležitých živin. Lidé nejsou hadi, a proto bychom podle odborníků neměli napodobovat jejich stravovací návyky.

Keto dieta

Ukazuje se, že strava s vysokým obsahem tuku a nízkým podílem sacharidů nemusí být z hlediska dlouhodobého zdraví nejlepší. A to i přesto, že má velmi dobrou pověst. Je totiž pravda, že keto dieta vede k poměrně rychlému úbytku na váze, je ale potřeba ji absolvovat pod dohledem odborníka. Jinak nemá s celkovým zdravím mnoho společného. Výživoví specialisté navíc tvrdí, že neexistují důkazy o tom, že by byla z dlouhodobého hlediska lepší než jakýkoli jiný druh zdravé stravy.

Více o keto dietě čtěte ZDE.

No carb a low carb dieta

S tímto typem diety jsme se loni seznámili hlavně díky zpěvačce Jennifer Lopez, která jí propadla. Výrazné omezení nebo odstranění sacharidů ze stravy je přitom velmi škodlivé. Sacharidy, které se rozkládají na glukózu, jsou hlavním zdrojem energie. Naše svaly ani mozek tak bez nich nedokáží správně fungovat. Odborníci doufají, že v roce 2020 začnou lidé rozlišovat mezi zdravějšími sacharidy (těmi komplexními) a těmi, které nám škodí (bílé pečivo, sladkosti).

Bezlepková dieta

Lidé, kteří trpí celiakií, tedy nesnášenlivostí lepku, jej musí ze stravy doživotně vyloučit. Ti, u kterých to ale není bezpodmínečně nutné, se mu vyhýbat nemusí. Mnoho lidí jeho konzumaci přesto omezuje jen díky pocitu, že jim lepek nedělá dobře – aniž by to ovšem měli lékařsky potvrzené. Vyřazením lepku se ale připravujeme i o sacharidy a další důležité živiny, ale navíc musíme razantně změnit svůj životní styl, což může v mnoha případech nadělat víc škody než užitku.

Jak poznáte celiakii od alergie na lepek? Čtěte ZDE.

Očistné šťávy

Lidé, kteří vynechávají pevnou stravu a vrhají se do konzumace ovocných a zeleninových šťáv s cílem detoxikovat organismus nebo zhubnout, dělají velkou chybu. Bez pevné stravy se totiž sníží tepelný účinek jídla, a tím i spalování kalorií. To může způsobit zpomalení metabolismu a vytoužené hubnutí se pak nikdy nenastartuje. A pokud se to přece jen podaří, při zpětném přechodu na normální stravu se navíc kila vrací zpět. Webový server Health.com navíc začátkem letošního roku informoval o případu ženy, které mohly očistné šťávy způsobit nevratné poškození mozku.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.