Kim Kardashian, Halle Berry i Melanie Griffith. Jaká vážná onemocnění je trápí? | Moje zdraví

Kim Kardashian, Halle Berry i Melanie Griffith. Jaká vážná onemocnění je trápí?

10. června 2019 • 06:00

Na první pohled jsou krásné a úspěšné, takže se zdá, jako by jim v životě nemohlo nic chybět. To je ale velký omyl. I hvězdy červeného koberce mohou trpět vážnými nemocemi, které jim znepříjemňují život a ovlivňují kariéru. Podívejte se, kterými chorobami trpí krásky, jako jsou Kim Kardashian, Halle Berry nebo Zoe Saldana.

Kim Kardashian (38)

Americké televizní hvězdičce vždycky záleželo na vzhledu, takže pro ni musí být utrpením, že se u ní objevila choroba napadající její pokožku. V roce 2011 jí byla diagnostikována lupénka, což je autoimunitní onemocnění, se kterým se lidé potýkají po celý život. Lupénka neboli psoriáza je způsobena rychlým růstem kožních buněk, které se projevují jako šupinatá nebo zarudlá místa na povrchu kůže. Závažnost onemocnění se u jednotlivých pacientů liší a existují i teorie o tom, že za její vznik může stres. Kim Kardashian se mu tak od stanovení diagnózy snaží vyhýbat, aby se nevzhledné změny na její kůži postupem času nezhoršily.

Cher (73)

Legendární zpěvačka Cher je nemocná už od konce 80. let a naděje na vyléčení je v nedohlednu. Poté, co onemocněla virem Epstein–Barrové, který patří mezi herpetické viry a je původcem infekční mononukleózy, Cher kvůli léčení přišla o tři roky kariéry. Dokonce odjela do Německa, aby vyzkoušela léčbu, která tehdy nebyla v USA k dispozici. Příznaky nemoci byly v průběhu jednoho roku tak závažné, že si myslela, že umře. Její choroba je dokonce spojena s devastujícím syndromem chronické únavy. Na virus Epstein–Barrové neexistuje žádný spolehlivý lék, dají se pouze zmírnit jeho příznaky.

Selena Gomez (26)

Americké zpěvačce byl před několika lety diagnostikován lupus. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo může náhodně napadnout kteroukoliv ze svých částí včetně kůže, vnitřních orgánů a kloubů, protože imunitní systém nedokáže rozlišit zdravé tkáně od cizích útočníků. Selena trpěla kvůli své nemoci depresemi a úzkostmi a musela zrušit i plánované turné. Psychické problémy jsou u lupusu běžné, nemoc má ale řadu dalších příznaků, jako jsou vypadávání vlasů, vyrážky a horečka. Zpěvačka musela v roce 2017 kvůli nemoci dokonce podstoupit transplantaci ledviny. Dárcem byla její kamarádka.

Venus Williams (38)

Tenisová superstar Venus Williams trpí Sjögrenovým syndromem, dalším autoimunitním onemocněním, které se projevuje mnoha různými příznaky. Trpí jím až překvapivě velké množství lidí, a přesto je toho o něm známo jen velmi málo. Onemocnění napadá slinné žlázy a slzné kanálky, což způsobuje suchost v očích a ústech. Mezi závažnější symptomy patří únava, bolesti kloubů, poruchy spánku a necitlivost v končetinách. I když tyto příznaky mohou být jen mírné, jak je tomu v případě světoznámé tenistky, můžou se kdykoli během jejího života zhoršit. Na Sjögrenův syndrom neexistuje v současné době žádný lék.

Shannen Doherty (48)

O bývalé hvězdě kultovního seriálu Beverly Hills 90210 se v poslední době mluvilo hlavně v souvislosti s rakovinou prsu, která u ní byla objevena. Málokdo ale ví, že v 90. letech jí byla diagnostikována i Crohnova choroba. Jde o autoimunitní poruchu, která způsobuje zánět trávicího traktu. Nejběžnější příznaky jsou dobře známé, ale i tak je nemoc těžké diagnostikovat. Patří mezi ně bolesti břicha, průjem, vředy, ztráta hmotnosti i krev ve stolici. To vše může být doprovázeno horečkou, únavou, vředy v ústech a dalšími kožními poruchami. Crohnova nemoc je závažná, ale naštěstí na ni existuje léčba. V některých případech ji tlumí léky, v jiných je řešením operace postižené části střev.

Na přehled dalších nemocných celebrit se podívejte v naší fotogalerii:

 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.