Graves-Basedowova nemoc
Graves-Basedowova nemoc je autoimunitní onemocnění štítné žlázy. V těle se vytvoří agresivní protilátky (tzv. autoprotilátky), které napadají vlastní tkáně, tedy v tomto případě štítnou žlázu.
Vyšší riziko vzniku nemoci je u žen. Příčina není zcela jasná, svůj podíl má genetika a hovoří se i o následcích některých virových onemocnění. Byla pozorována celá řada spouštěcích mechanizmů, kam mimo zmíněné infekce patří psychické stresy, operace a úrazy, těhotenství, rychlá redukce váhy a podávání jódu.
Postihuje
Projevuje se
Příznaky
Nemoc se projevuje zvětšením štítné žlázy, úbytkem na váze, návaly tepla, nesnášenlivostí vyšších teplot, suchými a lámavými vlasy, třesem rukou, bušením srdce. Také se objevuje častější potřeba močení.
Autoprotilátky u Graves-Basedowovy choroby působí i na okohybné svaly, dochází k otoku tkání za očima a to vede k typickému „vypoulení očí“ u postiženého. U některých lidí s Gravesovou nemocí se může objevit prosáknutí podkoží bérců – pretibiální myxedém. To je otok podobný stékání vosku, někdy se také hovoří o tzv. sloní noze.
Léčba Graves-Basedowovy nemoci
Lékař předepíše tyreostatika, která tlumí tvorbu hormonů štítné žlázy (např. Propycil a Thyrozol). Na bušení srdce pomohou beta-blokátory. Další možností je léčba radiojódem, který poškodí štítnou žlázu a sníží tak produkci hormonů. Lze také uvažovat o chirurgickém odstranění štítné žlázy.
Léky
Používají se tyreostatika (Propycil, Thyrozol, Carbimazol) a beta-blokátory.
Bylinky
Jako doplněk léčby je možno užívat kopřivenku, pločištník, řasu Kelp, withanii, guggul.
Domácí léčba a babské rady
Je dobré omezit látky, které omezují vstřebávání jódu – například fluor v zubní pastě, z potravin například burské oříšky nebo sója. Doporučuje se konzumace vitaminu A (například v žloutcích, másle nebo plnotučném mléce), rybího tuku a jodu (mořské ryby, mořská sůl).
V některých zemích je ženám doporučováno nošení jantaru (zkamenělé pryskyřice) na krku v místě štítné žlázy.
Vyšetření
Lékař nejprve zjistí klinické příznaky pacienta, provede rodinnou anamnézu a zkontroluje štítnou žlázu pohledem a pohmatem. Pak nařídí odběry krve, kde se zjišťuje hladina hormonů štítné žlázy a také přítomnost autoprotilátek. Štítnou žlázu pak vyšetří ultrazvukem kvůli vyloučení nádoru.
Délka léčby
DlouhodobáVětšinou celoživotníMožné komplikace
Může se přidat postižení srdce nebo jiná nemoc a pacient může na následky nemoci i zemřít. Při neléčení může dojít k poškození vnitřních orgánů. Trvalé následky jsou tak velmi různorodé.
Prevence
Prevence proti této nemoci není, snad jen vyhýbání se stresu, psychická pohoda a zdravý životní styl obecně.
Kdy jít k lékaři
Lékaře vyhledejte při nápadném úbytku váhy bez příčiny, zhoršení kvality vlasů a nehtů, návalech horka, zvětšení štítné žlázy (mezi klíčními kostmi).