5 triků, jak se na jaře vyhnout klíšťatům | Moje zdraví

5 triků, jak se na jaře vyhnout klíšťatům

5 triků, jak se na jaře vyhnout klíšťatům
Autor: istock.com
13. dubna 2021 • 14:00

Konečně tu máme jaro, bohužel ale ne takové, jaké bychom si přáli. Koronavirus, sociální distanc, home-office – všichni jsme z toho unavení. Je třeba se však podívat na světlou stránku; máme šanci trávit víc času v přírodě. Tam na nás ale čeká jiná nástraha – klíšťata. Jak se jim vyhnout?

Přibližně každé čtvrté klíště je infekční. Nejnebezpečnější choroby přenášené klíšťaty jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida nebo smrtelná babesióza . Nepodceňujte proto ochranu sebe, rodiny ani svých domácích mazlíčků!

Stylové, ale bezpečné oblečení

Krátké kalhoty a tílka přímo provokují klíšťata, aby vylezli na svou oběť. Na procházku nebo i při venčení se doporučuje nosit dlouhé světlé kalhoty. Pro lepší efekt si můžete spodky kalhot ještě vecpat do vysokých ponožek. Tento jednoduchý a módní způsob nejen udrží klíšťata na vnější straně oblečení, ale také jim zabrání proniknout na kůži. Klíšťata to však zpravidla nevzdají a začnou šplhat výše, proto nezapomínejte mít zastrčené i tričko. Pokud plánujete ležet v trávě nebo si hrát se psem v keřích, doporučujeme i tričko s dlouhým rukávem.         

Nezapomínejte na repelent

Některé repelenty fungují nejen na kůži, ale také na oblečení. Před odchodem z domu si nezapomeňte nastříkat vrchní vrstvu oděvu a boty. Je běžné, že si lidé myslí, že malý flek svou práci udělá, ale to nestačí. Před obutím bot je pořádně nastříkejte a vždy nechte zcela vyschnout. Postupujte podle bezpečnostních pokynů výrobce. Tímto způsobem se k vám klíšťata neodváží ani přiblížit.    

Zůstaňte uprostřed cesty

I když sejít z cesty do okolní přírody působí lákavě, má to i svá nebezpečí. Klíšťata jsou šikovní a trpěliví horolezci, kteří vyčkávají na svou oběť na stoncích a listech rostlin. Vyskytují se do maximální výšky jednoho metru, nejčastěji na převislých rostlinách po stranách chodníčku. Pokud půjdete středem, máte větší šanci, že na klíšťata nenatrefíte. Hlavně nezapomeňte – vyhýbejte se vysoké trávě.

Chraňte i svého čtyřnohého mazlíčka

Na trhu je dnes dostupných mnoho různých antiparazitárních přípravků, které mazlíčky chrání před klíšťaty a nepřímo tak i před jimi přenášenými chorobami. Mezi nejoblíbenější patří systémově fungující ochucené tablety, spot-on přípravky a obojky. Veterináři i chovateli jsou preferovány ochucené žvýkací tablety, a to díky jejich jednoduchému podání a účinku až po dobu 3 měsíců. Psům navíc chutnají. Spot-on přípravky se aplikují v oblasti krku, kde se účinná látka vstřebá přímo do kůže. Některé přípravky jsou vhodné jak pro psa, tak pro kočku, kde mohou některé fungovat také až 3 měsíce. Známou metodou je i nasazení obojků pro psy, které jsou voděodolné a jejich účinek trvá až do 6 měsíců. Pro vhodný výběr přípravku je nejlepší konzultace s veterinárním lékařem. Ten dokáže nejlépe posoudit, která z možností je nejlepší pro vašeho pejska nebo kočku, a hlavně jen u lékařů jsou všechny přípravky dostupné na trhu.     

Pravidelně se kontrolujte

Po každé procházce nebo venčení se důkladně zkontrolujte. Klíště se může skrývat v různých zákoutích těla a je velmi náročné ho na první pohled zpozorovat. Po několika dnech se po nakrmení zvětší a je více viditelné. Pokud se klíště odstraní do 24 až 36 hodin po kousnutí, výrazně se sníží riziko, že se infekční patogeny dostanou z jeho trávicího traktu do krve. Je proto nutné dělat každodenní kontrolu.

U pejsků a koček je to náročnější, protože přes jejich hustou srst má člověk problém si klíštěte všimnout. Nejčastěji se klíšťata u pejsků přichytí na hlavě v okolí uší a očí, v slabinách, na tlapkách a kolem ocasu. Důsledně ho vždy po každém venčení prohlédněte. Více informací najdete na stránkách www.zdrave-zvire.cz nebo www.protectourfuturetoo.com/cz.

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.