Rakovina kostí

Tento druh nádorového onemocnění se může vyskytovat v jakémkoliv věku, většinou však postihuje mladší jedince. Jedná se o velice závažné onemocnění, jehož příznaky jsou jasné až v pozdějších stádiích.

Mezi mnoha typy nádorů kostí se nejčastěji vyskytují: Osteosarkom, který vychází z buněk kostí, chondrosarkom, ten vychází z kostní chrupavky, a Ewingův sarkom, který postihuje zejména děti. Daleko častěji než primární nádory se v kostech nachází metastázy vzdálených nádorových procesů.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

kosti

Příznaky

Nádory mohou být nezhoubné, které je potřeba sledovat, a zhoubné, které je třeba léčit. Osteosarkom je nejčastějším nádorem kosti, nejčastěji se objevuje na stehenní, holenní nebo ramenní kosti. Jeho hlavním projevem je vystřelující bolest, která se objevuje nejčastěji v noci, dále se objevuje zvýšená teplota, zduření kosti, bolestivý výrůstek na kosti, bolesti zad, únik moči, ztráta chuti k jídlu a únava.

Chondrosarkom se nejčastěji nachází na pánvi, ve stehenní a ramenní kosti a šíří se do plic. Objevuje se u dětí a dospívajících. Ewingův sarkom je vzácná rakovina kostí, nachází se v dlouhých kostech, ale může být i v žebrech nebo klíčních kostech. Jeho projevy jsou podobné zánětu kosti  teploty, horečky, zvýšení známek zánětu, zduření až otok kosti, případně zlomenina kosti.

Léčba

Pokud se pacient dostaví k lékaři v prvních stádiích, řeší se rakovina chirurgicky, a to odstraněním nádoru nebo amputací končetiny, kde se nádor nachází. Dále se přistupuje k chemoterapii. Pokročilejší stádia se řeší ozařováním nebo chemoterapií. Léčba vždy závisí na rozsahu a typu nádoru a také na stavu dotyčného pacienta.

Vyšetření

Provádí se rentgenové vyšetření, CT a magnetická resonance. Také se odebírá vzorek nádoru, který je následně poslán na rozbor, a dělají se i odběry krve.

Možné komplikace

Nejzávažnější komplikací je vznik dalšího nádoru v těle  metastáza  jako třeba v některém orgánu, jelikož rakovina se šíří krví. Další komplikace mohou být zlomeniny postižené kosti i při menší zátěži.

Očkování

ne

Délka léčby

individuání
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Trvalé následky

Při této rakovině může nemocný přijít o končetinu.

Prevence

V tomto případě prevence neexistuje, nemoc ovlivňuje genetika.

Kdy jít k lékaři

Návštěvu lékaře se nevyplatí odkládat, a to při jakýchkoliv zdravotních potížích nebo zlomeninách, při kterých na kost nepůsobila žádná větší síla. Samozřejmě se hned nemusí jednat o rakovinu, ale pokud ano, včasná návštěva vám může zachránit život.

 

Nejnovější články

720p 480p 360p 240p

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.