Sex nemá bolet! Kdy je čas se svěřit lékaři | Moje zdraví

Sex nemá bolet! Kdy je čas se svěřit lékaři

Mluvit o nepříjemných pocitech, nebo dokonce bolesti při pohlavním styku může být nepříjemné. Ale pokud ostych nepřekonáte, těžko můžete věci zlepšit.

Až tři čtvrtiny žen zažijí během svého života bolestivý sex. Problém se může objevit kdykoliv, v některých fázích života je ale pravděpodobnější. Například po porodu, kdy hladiny hormonů kolísají, nebo během menopauzy, kdy v ženském těle klesá hladina estrogenu, což často vede k vaginální suchosti a podráždění. To jsou opět příčiny, které vedou k bolestivému sexu.

Stud a dobré vychování velí usmívat se a tvářit se, že se nic neděje. Ale upřímný rozhovor s ošetřujícím gynekologem je prvním krokem k tomu, aby se váš sex zase zlepšil. Zejména v těchto čtyřech případech se vyplatí nemlčet.

Když lubrikant nepomáhá

Lubrikanty a další vaginální zvlhčovače jsou prvním, po čem žena sáhne, když je sex nepříjemný. „Bolestivý sex často způsobuje vaginální suchost. Ta může být způsobena hormonálními změnami, kojením, léky, stresem, nebo dokonce i silnou depresí,“ tvrdí gynekoložka Arianna Douglasová.

Pokud však lubrikant nezafunguje, je třeba svěřit se lékaři, který pomůže najít příčinu problému. Řešením pak mohou být dávky hormonů podávané lokálně nebo ústně, případně další léky na předpis.

Když je bolest doprovázena krvácením

Špinění při sexu je poměrně běžnou záležitostí. Dochází k němu před menstruací či po ní. Pokud však špinění či krvácení doprovází bolest, je třeba problém řešit. „Intenzivní suchost může někdy způsobit trauma vaginální tkáně, což může vést ke krvácení,“ vysvětluje doktorka Douglasová. Příčinou mohou být i pohlavně přenosné nemoci, jako jsou chlamydie či kapavka.

Je-li však žena v menopauze, jakékoli vaginální krvácení po sexu (nebo kdykoli jindy) vyžaduje okamžitou lékařskou kontrolu, protože by mohlo jít o příznaky závažné nemoci, jako je vaginální nebo cervikální rakovina.

Když to bolí i při močení

Cítíte svědění či pálení při močení? Pravděpodobně trpíte kvasinkovou infekcí nebo bakteriální vaginózou, což je v podstatě běžná bakteriální infekce, kdy v pochvě panuje nerovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi. I když některé infekce vyléčíte běžně dostupnými léky bez předpisu, je lepší problém zkonzultovat s lékařem. Možná jde totiž o vážnější infekci a budou třeba antibiotika.

Infekce však nejsou jediným viníkem. „Bolest, která udeří při sexu a močení, může být občas způsobena přilnavostí klitorisu. Kožní záhyb, takzvaná kapuce, může přirůst ke klitorisu, v místě se poté drží bakterie a vzniká vaginální infekce,“ vysvětluje gynekoložka Nicole Prauseová, podle níž jde tento problém vyřešit drobnou chirurgickou operací.

Když je bolest intenzivní nebo trvá dlouho

Není nutné utíkat na gynekologii s každým píchnutím. Mírná bolest se občas objeví a je normální. Pokud není doprovázena dalšími příznaky, může být obtížné odhadnout, kdy mluvit s lékařem. „Je to osobní rozhodnutí, můžete například jen požádat gynekologa o konzultaci. Ale dlouhotrvající bolest by se měla řešit. V případě, že je navíc doprovázena jakýmkoli traumatem, viditelnými lézemi nebo abnormálním výtokem, je třeba lékaře vyhledat co nejdříve,“ varuje gynekoložka.

Buďte upřímné a nestyďte se

Začít rozhovor na téma bolestivého sexu může být složité, zejména pro starší ročníky nebo pro stydlivé ženy. Ale neměly byste se zbytečně nervovat, zřejmě není téma, o kterém by lékař ještě neslyšel. Jen tím, že přemůžete stud, se můžete bolesti zbavit a užít si krásný a vzrušující sex.

Na prohlídce nečekejte, až se vás lékař zeptá

„Většina lékařů předpokládá, že se jim pacient se svými obtížemi svěří. Pokud byste čekaly na konkrétní otázku, nemusely byste se dočkat,“ varuje gynekoložka Douglasová. Rozpaky zanechte za dveřmi, lékař je profesionál a rozhovorů o bolestivém sexu už jistě zažil mnoho. Pokud je vám představa rozhovoru skutečně nepříjemná, uvažujte o jiném lékaři či lékařce. Pro některé ženy bývá snazší svěřit se ženě.

Buďte konkrétní

Zmínit se o bolesti při sexu je dobrý začátek, ale nestačí to. Musíte mluvit o podrobnostech – například kde přesně je bolest lokalizována, co jste dělala, když začala, jak jste se poté cítila, jak často k ní dochází. Pokud navržená léčba nefunguje, nebojte se na to upozornit a požádat o konzultaci dalšího odborníka či odbornici.

Autor: Lucie Kořistová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.