Klíště na penisu: Víme, jak ho správně a bezbolestně vyndat! | Moje zdraví

Jak vyndat klíště, pokud se vás zakousne do intimních partií

Jak vyndat klíště, pokud se vás zakousne do intimních partií
... • Autor: profimedia.cz
11. dubna 2024 • 06:00

Sezona klíšťat je opět tady a míst, kam se tito na první pohled malincí broučci mohou zakousnout, je celá řada. Obzvlášť rádi však mají temná zákoutí a vlhká místečka našeho těla. A tak se může s klidem stát, že ta malá černá tečka, která se nechce odlepit z vašeho penisu, je klíště!

Ani letos tomu nebude oproti minulým rokům jinak. Sezona klíšťat, jak se zdá, i tento rok zahájí ve velkém. Výhodu tihle drobní škůdci mají poměrně velkou. Hned si jich nevšimnete, a když se přisají, jen tak je neodlepíte.

Video se připravuje ...
Kolik hodin máte na odstranění klíštěte, aniž byste se nakazili boreliózouVIDEO 

Klíšťata přenášejí mnoho nebezpečných nemocí, v roce 2016 bylo podle Centra pro kontrolu nemocí hlášeno více než 35 000 případů lymeské borreliózy způsobené klíšťaty. Studie provedená na 160 tisících lidí naznačila, že toto onemocnění prodělalo až 14,5 % populace celého světa. 

Pánové, pozor

Klíště se může zakousnout v podstatě kamkoli, jsou však místa našeho těla, která tito malí parazité přece jen preferují před jinými. Obecně platí, že klíště vyhledává teplá a vlhká místa. Útočiště, kde si jich na první pohled nevšimnete a kde se stávají „pány“.

Podbřišek, oblast stehen nebo podpaží tak pro klíšťata nejsou problém. „Klíšťata mají ráda relativně vyšší teplotu a vlhkost – teplé a tmavé oblasti, jako jsou podpaží a třísla,“ shodují se lékaři. 

Rajonem klíšťat jsou tedy teplé a tmavé oblasti, kde si každé z nich přijde na své. Proto není výjimkou, když si muž objeví zvláštní tmavou tečku na penisu či šourku a při bližším prozkoumání zjistí, že se mu na dané místo skutečně přisálo klíště. 

Prevence je základ!

Ačkoli vám prevence na 100 % nezaručí, že se vám klíště na tělo nepřisaje, rozhodně díky ní můžete případné riziko o dost snížit. Jaká prevence je vlastně ta správná? 

1. Chlupy musejí pryč

Nikdo neříká, že se z vás rázem musí stát „holátko“, udržovat své intimní oblasti lehce upravené a „zastřižené“ se ale skutečně vyplatí. Stačí fakt, že najít titěrné klíště v hustém porostu vašeho ochlupení může být problém.

Jakmile oblast intimních partií získá oholením patřičný „tvar“, atraktivita oblasti se pro klíště značně snižuje. Pokud by se přece jen přisálo, a stát se to může, zajistí vám upravená oblast třísel a intimních partií snadnější odhalení. 

2. Myslete na repelent

Nemusíte nutně hledat repelent proti klíšťatům, plně postačí, když použijete ten, který máte doma proti komárům. Zajistí vám stejný účinek. Pokud však chcete mít skutečně silnou ochranu proti těmto škůdcům, poskytnou vám ji spreje s obsahem látky DEET. Výhodou je, že je můžete stříkat i na oblečení. 

3. Do přírody JEDINĚ v ponožkách

Zní to možná jako science fiction, klíštěti je však jedno, jestli putuje z ponožek kamkoli dál po vašem těle. Proto byste měli být obezřetní, kdykoli se vydáte do přírody. Obecně však platí, že vyšší ponožky rovná se snížené riziko. Pokud chcete zajistit svému tělu ochranu ještě vyšší, zastrčte si do ponožek kalhoty. 

Od věci nejsou ani kompresní šortky. Právě ty dokážou vytvořit správnou bariéru, aby se klíště nedostalo do míst intimních partií, kde to má tak rádo. 

4. Vždy se prohlédněte

To by zas neměl být takový problém. Zkrátka až si budete prohlížet své tělo před zrcadlem, prohlédněte kromě tváře, svalů na pažích a břiše také místa jako třísla, podkolenní jamky a podpaží

Jakákoli tmavá tečka, pevně přisátá na vašem těle, klidně může být klíště. 

5. Pořádně to namydlete

Pravidlo číslo 5 tkví v tom, že se namydlíte pokaždé, když půjdete do sprchy. Tím usnadníte případné objevení přisátého klíštěte. Laicky řečeno ho nahmatáte a zabráníte tak tomu, aby vám sálo krev déle, než je nutné. 

Jak vyndat klíště z penisu nebo šourku?

Pomocí pinzety s jemnými hroty uchopte klíště co nejblíže povrchu kůže, vytáhněte ho nahoru rovnoměrným tlakem a důkladně očistěte místo zakousnutí za použití alkoholu, jodové tinktury nebo mýdlové vody.

Místo, kam se klíště přisálo, pro jistotu několik dní po vyndání pozorujte, abyste měli jistotu, že je vše v pořádku. Pokud by se kolem místa přisátí objevila červená skvrna, co nejrychleji navštivte lékaře.

Tento stav může doprovázet i horečka, bolest hlavy, únava anebo vyrážka.

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.