Jak poznat jedovatou cuketu? Co vám opravdu hrozí, pokud ji sníte a jak se vyléčit
Cukety je v době sklizně všude nadbytek. Některé její plody ale nemusí být pro zdraví bezpečné. Než ji začnete krájet do jídla, vždy každý z nich zkontrolujte, tím, že ji ochutnáte. Zejména u větších kusů hrozí, že budou obsahovat nebezpečné látky, které jsou hořké.
Jak vysvětluje MUDr. Kateřina Kotíková, Ph.D. , vedoucí lékařka Toxikologického informačního střediska Kliniky pracovního lékařství ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, cuketa je kultivar jednoleté zeleniny řadící se k druhu tykev obecná. Považuje se za netoxickou rostlinu. Pokud však obsahuje větší množství kukurbitacinu, k otravě dojít může.
Jak poznat jedovatou cuketu?
Vysokou koncentraci kukurbitacinu v cuketách signalizuje hořká chuť, tepelná úprava nemá na koncentraci kukurbitacinu vliv. Obvykle extrémně hořká chuť zabrání konzumaci připraveného jídla.
Kukurbitacin mohou obsahovat hlavně cukety pěstované na zahrádkách, cuketa zakoupená v obchodě se zeleninou by měla být z garantovaných semen, která by kukurbitacin obsahovat neměla.
Kromě cuket kukurbitacin mohou obsahovat i hořké tykve a dýně. Po konzumaci hořkých cuket je možno očekávat průjem, křeče v břiše, zvracení. Obtíže se objevují jednu až dvě hodiny po požití.
Křeče mohou trvat i několik dní, jiné účinky jsou méně časté. Zřídka se popisují i korozivní účinky na zažívací trakt s krvácením, u hořkých dýní a tykví mohou být příznaky závažnější.
Léčba otravy cuketou
Doporučuje se sledování v nemocnici ve chvíli, kdy jsou příznaky závažnější než lehké zažívací obtíže, zejména při hořké chuti dýně. Protilátka neboli antidotum neexistuje, léčí se jen příznaky.
Otrava obvykle skončí jen mírnou žaludeční nevolností nebo průjmem. V takové chvíli dodržujte zejména pitný režim a držte dietu z netučných, převážně suchých. V případě vážnějších potíží a kdykoli při podezření z jakékoli otravy vyhledejte odbornou lékařskou pomoc nebo se využijte poradnu Toxikologického informačního střediska na číslech 224 919 293 nebo 224 915 402.
Jak poznat nebezpečnou cuketu? Podívejte se na video:
Proč zařadit cuketu do svého jídelníčku?
Cuketa je ale jinak velice zdravá zelenina, která je plná vitaminů s nízkým obsahem kalorií.
Cuketa je plná vitaminů a minerálních látek. Obsahuje draslík, který z těla vyplavuje nadbytečnou vodu a soli, vápník a hořčík, které pomáhají zbavit tělo únavy. Díky železu cuketa pomáhá léčit chudokrevnost a díky nízkému obsahu cukru pomáhá zase při cukrovce. Nejcennější je na cuketě ale vysoký obsah karotenu, který má antioxidační účinky. To znamená, že zamezuje vzniku chorob a jako bonus zpomaluje stárnutí.
Příprava dle chuti
Cuketa je zelenina, která vám bude chutnat. Můžete ji připravit na slano, ale ani na sladko vás nezklame. Smažená v podobě cuketových řízečků, obalovaná jako placky nebo v podobě cuketovýhet, které jsou velice vláčné.
Pomůže s hubnutím
Cuketa je skvělá v tom, že neobsahuje téměř žádné kalorie a jako taková má i velice málo sacharidů. V jakékoliv dietě, včetně keto diety, bude stát v jídelníčku na stupních vítězů. Cuketu tvoří z 91 % voda, pomůže tedy i s hydratací. Cuketová šťáva pak z vašeho těla odvede spoustu škodlivin a zbaví tělo toxinů.
Zlepší zažívání
Díky slizovým složkám v ní obsaženým má tato zelenina pozitivní vliv na střevní stěnu. Díky pravidelné konzumaci podporuje správné trávení a funkci střev. Pravidelné konzumaci by se tak neměli vyhýbat lidé, kteří trpí jakýmkoliv onemocněním střev, například Crohnovou chorobou.