Krabičková dieta: Jakou vybrat, aby vám pomohla zhubnout? | Moje zdraví

Zdraví a linie z krabičky: Správný přístup k dietě i dodavateli

Zdraví a linie z krabičky: Správný přístup k dietě i dodavateli
S výběrem správné krabičkové diety vám poradí odborník na výživu. • Autor: istockphoto.com
15. srpna 2016 • 12:38

Zhubnout, jíst vyváženě s ohledem na svůj životní styl a nemuset při tom řešit nákupy potravin ani vaření, inspirovat se chutí nových jídel a netradičními kombinacemi - to jsou důvody, proč lidé sahají po jídle z krabičky. Snížení váhy však mezi motivacemi zákazníků jednoznačně vede, říká dietoložka MUDr. Václava Kunová, která se hodnocením kvality krabičkových diet v České republice dlouhodobě a do hloubky zabývá.

I lidé, kteří nechtějí hubnout, by se měli zajímat, jestli dostávají jídlo s vyváženým poměrem bílkovin, tuků a sacharidů, bohaté na minerály a vitaminy a s energetickou hodnotou zohledňující jejich tělesnou konstituci a metabolismus, zátěž v zaměstnání, pohybové aktivity, pracovní směny, zdravotní stav. Bohužel pro laika není snadné posoudit parametry jako obsah živin a energetická hodnota. Z tohoto důvodu a také proto, že každý člověk je individualita, se obtížně stanovují obecně platná kritéria pro kvalitu krabičkové stravy a rovněž kontrola je ztížená, konstatuje lékařka. Navzdory tomu existuje řada signálů, které může správně vyhodnotit i laik v oboru výživy.



Většina výrobců „krabiček“ nabízí programy s různou energetickou hodnotou, z nichž si za pomoci jejich odborníka na výživu můžete vybrat ten, který bude optimální právě pro vás. „Ideální je, když pomocí přístroje typu Bodystat zjistí složení vašeho těla, zastoupení svalů a tuků, klidový výdej energie… a program nastaví individuálně podle zjištěných parametrů a vaší motivace k pořízení krabičkové diety,“ doporučuje lékařka. Můžete mít jídelníček pro hubnutí, udržení váhy, na podporu aktivního životního stylu apod. Nabízené programy se liší i použitými potravinami (standard, pro gurmány, vegetariány, diabetiky).

„Když už si člověk platí komfort krabičkového jídla, měl by se cítit dobře po celý den. K tomu nestačí naplnit denní doporučené dávky energie a živin, navíc je nutné rozložit příjem potravy tak, aby během dne nikdy nedošlo k poklesu hladiny cukru v krvi, což je spojeno s hladem, podrážděností, únavou a větší tendencí porušit dietu třeba tím, že neodoláme nástrahám vysokokalorických potravin,“ vysvětluje doktorka Kunová. Z těchto důvodů by mělo být denní jídlo rozděleno do pěti chodů, popřípadě i do šesti v programu pro diabetiky (kteří si musejí glykemii obzvlášť hlídat) nebo seniory, kteří mívají oslabené zažívání a lépe tráví menší porce.

Vyrovnaná glykemická křivka

Nekolísající hladina cukru v krvi (vyrovnaná glykemická křivka) závisí nejen na pravidelném přísunu stravy, ale také na druhu používaných potravin. „Krabičková dieta by měla využívat výhradně sacharidové potraviny s nižším glykemickým indexem a v každém jídle by se měla vyskytovat potravina bohatá na bílkoviny. Nikoli tedy k svačině jen ovoce, ale vždy ovoce a k němu kousek sýra nebo trocha kefíru, jogurtu či tvarohu,“ říká dietoložka. Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou například tyto: žitný chléb, pečivo a těstoviny z celozrnné mouky, luštěniny, ovoce a zelenina, naturální rýže, ovesné vločky, brambory vařené ve slupce.

Doplní krabičková strava bílkoviny?

Bílkoviny při hubnutí pomáhají udržet svalovou hmotu a mají výrazný sytivý efekt. Je naprosto nezbytné, aby jich v krabičkách bylo dost k pokrytí denní potřeby 1g na každý kilogram tělesné váhy. „Jenže ne vždy společnost obsah bílkovin udává a sami nemáte šanci si ho spočítat,“ říká dietoložka, „orientovat se však můžete podle toho, jestli jídelníček obsahuje ,slušnýʻ kus masa, sýry, jogurty, vejce, ryby, tofu a podobně. Většina firem má podle mých zkušeností a výzkumů také problém naplnit alespoň polovinu doporučené dávky vápníku, která činí 800 až 1000 miligramů za den. Jde o častou potíž režimů s nízkou energetickou hodnotou. Pokud v jídelníčku nacházíte jen sporadicky jogurty, tvarohy, kefíry, cottage či tvrdé sýry, poohlédněte se kvůli riziku osteoporózy raději po jiném dodavateli,“ varuje lékařka.

Jak vybrat dodavatele?

Specializuje se společnost na poskytování krabičkové diety, nebo jde pouze o vedlejší produkt restauračního zařízení či školní jídelny? Má vlastní kuchyni a tým na přípravu pokrmů (a tudíž i kontrolu nad celým výrobním procesem), nebo je pouze distributorem menu, které připravili její smluvní partneři? Sestavuje jídelníček odborník a víte, kdo jím skutečně je? Pokud s pomocí krabiček hubnete, zajistí firma návaznost na svůj program i poté, co ho ukončíte, nebo vás nechá bez odborných rad napospas jo-jo efektu při návratu k původním stravovacím návykům? Nepokrývá-li její program víkendy, doporučí vám vhodné stravování i na tyto dny? Poradí jak bez výkyvů glykemie přežít prostřené stoly hojnosti na oslavách a návštěvách?

Kvalita a čerstvost

Vlastní firma dostatek chladicích boxů, resp. termoboxů a automobily k rozvozu vybavené chladicím zařízením, resp. termoboxy (nesmírně důležité z hlediska udržení mikrobiologické nezávadnosti pokrmů)? Odpovídá příprava a logistika jídel některému ze zavedených systémů kontroly kvality ve výrobě potravin, například HACCP (hazard analysis and critical control points = systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů), který je povinně vyžadován u všech výrobců potravin na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004 ze dne 29. dubna 2004 o hygieně potravin? Jak často a kdy vám menu přivezou nebo si ho můžete na odběrovém místě vyzvednout - denně časně zrána, předchozí den večer, obden či jen dvakrát týdně? „Jestliže jen dvakrát týdně, uvědomte si, v jakém stavu asi bude nakrájená zelenina a kolik se v ní udrží vitaminů, když se vitamin C ničí oxidací, tedy stykem se vzdušným kyslíkem,“ apeluje dietoložka.

Cena krabičkové diety

Ne vždy platí, že čím vyšší cena, tím vyšší kvalita, nicméně sestavit kvalitní a chutné denní menu za méně než 280 korun je obtížné a pod 200 korun nemožné,“ upozorňuje doktorka Kunová, „lépe se to daří za cenu přesahující 300 korun.“ Nejmenovaný konkrétní výrobce, který nabízí originální, neopakující se jídelníček na každý den v roce a v nezávislých testech krabičkových diet se umísťuje na předních příčkách, poskytuje většinu svých programů za bezmála 400 korun. V nabídce jeho konkurentů sice najdeme i denní menu za 600Kč, ale to už je podle Václavy Kunové přehnané. Každopádně se vždycky zajímejte o to, jestli je v ceně započítána doprava a jakou část z ní tvoří.

Bonusy, které potěší

Je balení jídel praktické a manipulace s ním snadná? Podporuje barva boxu chuť? Má firma věrnostní program s výhodami pro stálé klienty, nabízí něco navíc (například čaje, dopravu zdarma, hustou síť odběrných míst)? Je firma flexibilní v plnění vašich požadavků? Vychází vám vstříc, umožňuje přerušit program a vrátí vám peníze? A důležitá otázka: Je společnost schopna v rámci vybraného programu zohlednit vaše chuťové preference? Jde o jedno z klíčových kritérií při výběru krabičkové diety? Podle oslovených odborníků na výživu nelze dlouhodobě konzumovat něco, co nám nechutná nebo nevyhovuje. A proto například servíruje-li firma třikrát týdně sladké snídaně a vám jsou opravdu proti srsti, pak máte dvě možnosti - buď si budete dělat snídaně vlastní a současně zbytečně platit firmě za službu, kterou nevyužíváte, nebo se poohlédnete po jiném poskytovateli.

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.