Kalium bichromicum pomáhá nejen při silné rýmě | Moje zdraví

Kalium bichromicum pomáhá nejen při silné rýmě

Kalium bichromicum pomáhá nejen při silné rýmě
Jak správně léčit rýmu a kdy k lékaři? • Autor: istock.cz
23. září 2024 • 06:00

Kalium bichromicum je homeopatický lék, který se velmi často využívá při silné rýmě a zánětech nosních dutin.

Pacienti, pro které je vhodný lék Kalium bichromicum (dichroman draselný, K2 Cr2 O7), si stěžují na hustou rýmu doprovázenou tlakem u kořene nosu. Rýma se velmi špatně vysmrkává, často jsou vidět ve žlutozeleném nebo žlutohnědém hlenu nitky krve. V nose jsou po ránu zaschlé kousky hlenu, které stahují sliznici. Malé děti mívají ráno přímo oblepené nosní dírky a obvykle si také z nosu vytahují zelenohnědé „šušně“. Lék podáváme v případě hodně husté rýmy v ředění 5 C, 3 - 4x denně 5 granulí. Toto ředění léku rýmu více zkapalní a pacientům se lépe smrká. V případě, že rýma je příliš tekutá a nezastavuje se, změníme ředění léku na 15 C a podáváme 2–3x denně, což by mělo rýmu zastavit.

Zánět nosních dutin

Kalium bichromicum má velmi dobrý efekt při zánětu nosních dutin. V tomto případě jej podáváme v kombinaci s lékem Lachesis 15 C, rovněž v dávce 3x denně 5 granulí. Rýmu často provází vlhký kašel zhoršující se večer a mezi 2. a 3. hodinou ranní.

Afty

Kromě rýmy působí tento lék úspěšně i v případě bolavých míst v dutině ústní, které vypadají, jako by byly vyražené děrovačkou. Ve sliznici se tvoří okrouhlé propadlé místo a jeho spodina je pokrytá žlutým hlenem. Pacient má zapáchající sliny. Lék podáváme ve stejném ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Pokud pacient trpí na angínu, při níž se objeví žlutě povleklé čepy na mandlích, může mu pomoci rovněž tento lék.

Potíže se žaludkem v žaludku

Podobně můžeme řešit problémy při žaludečních a dvanáctníkových vředech. Pacienti si stěžují na pálení žáhy a bolesti v žaludeční oblasti, které nastávají brzy po jídle nebo se během jídla na krátkou dobu zmírní a znovu se objeví. Ke zhoršení obtíží dochází odpoledne. Objevuje se pocit tíhy, plnosti a nevolnosti, někdy doprovázený žlučovitým, hořkým zvracením. Stav pacientů se výrazně zhoršuje po požití piva, i když na něj mají velkou chuť. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Bolesti hlavy a migrény

Kalium bichromicum doporučujeme při bolestech hlavy a migrénách, jejichž původ souvisí se zažíváním. Hlava bolí v jednom lokálním bodu, nejčastěji ve spáncích. V tomto případě podáváme lék v ředění 15 C, 5 granulí preventivně večer před spaním, a při migréně 3x denně 5 granulí v kombinaci s lékem Apis 30 C – 3x denně 5 granulí.

Problém v oblasti děložního hrdla

V případě zánětu děložního čípku nebo vřídku na čípku doprovázeným žlutým nebo žlutozeleným lepkavým, vazkým výtokem podáváme lék v ředění 9 C, 2x denně 5 granulí. Ještě ho můžeme kombinovat s lékem Hydrastis canadensis, rovněž v ředění 9 C.

Různé defekty na kůži

Významný efekt má Kalium bichromicum i při problémech na kůži. Například u bércových vředů, které mají typický vzhled a jsou ostře ohraničené, podáváme lék v kombinaci s lékem Arnika, oba v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí od každého léku. Ložisko se začne rychleji hojit. Stejný efekt má tento lék i při léčbě dekubitů (proleženin). Využijeme jej i v případě hnisavých stafylokokových infekcí kůže, takzvaného impetiga, kdy se tvoří hnisavé vřídky se žlutozelenou sekrecí. Poslouží také jako pomocný lék při popáleninách třetího stupně, kdy je na spodině žlutý povlak. Podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Neurologické a ortopedické obtíže

Kalium bichromicum má dobrý efekt i při zánětech šlach, například v případě takzvaného tenisového lokte, bolesti patní kosti, bolestech v kříži nebo u levostranného ischiasu. Volíme stejné ředění i dávkování.

Příklad z praxe:

Lék Kalium bichromicum ordinuji svým pacientům běžně, ale tentokrát bych se s vámi chtěla podělit o příběh, kdy jsem měla výjimečného pacienta. V tomto případě šlo o koně, kterého jsem pomáhala léčit. Byla jsem požádána o konzultaci v případě klisny, která byla březí a zranila si stehno. Utvořila se zde obrovská hnisavá rána, která se nechtěla hojit, klisna byla velmi slabá, vyčerpaná a bez zájmu a vypadalo to, že už nebude schopna své hříbě donosit. Veterinární lékař řekl, že už vyzkoušeli všechny možnosti, a kdyby nebyla klisna březí, utratili by ji. Požádala jsem, aby mi přinesli ukázat fotografi i rány. Bylo to opravdu velké zranění na ploše asi 10–15 x 15 cm a hluboké také několik centimetrů. Vlastně to byl takový ohraničený černo-žluto-zelený kráter. Doporučila jsem kombinaci léků Kalium bichromicum 9 C, Arnica 9 C a Carbo vegetabilis 9 C (kvůli zesláblosti zvířete). Léky ošetřovatelé podávali zvířeti v pitném režimu rozpuštěné do napáječky a samozřejmě pokračovali v lokální léčbě, kterou aplikovali po celou dobu. K velkému údivu všech se rána začala pomalu zatahovat, a než kobylka porodila, byla rána zhojená. 

Článek vyšel v časopise Moje zdraví 3/2020
Text: MUDr. Kateřina Formánková (Homeopatická poradna v Ostravě)

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.