5 tipů pro silnou imunitu
Podzim je obdobím, kdy imunita čelí mnoha výzvám. Teplotní výkyvy a zvýšený výskyt virových onemocnění mohou oslabit náš imunitní systém. Existuje však řada způsobů, jak si přirozeně posílit obranyschopnost těla a udržet zdraví během chladnějších měsíců.
Jedním z nejdůležitějších faktů je správná výživa.
Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, zejména těch bohatých na vitamín C. Také nezapomeňte na potraviny, které obsahují zinek, například ořechy, semena a celozrnné výrobky.
Dalším klíčovým faktorem je hydratace.
dostatečný příjem tekutin pomáhá udržovat fungování imunitního systému a na podzim se hodí, když se vrátíte k teplým nápojům. Zdravé tuky, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, obsažené v rybách a lněném semínku, také přispívají k posílení imunity.
Fyzická aktivita hraje významnou roli v udržení zdravého imunitního systému.
Pravidelný pohyb, jako je chůze, běh nebo jóga, zvyšuje cirkulaci krve a pomáhá tělu lépe reagovat na infekce. Užitečné je se otužovat a to neznamená, že se musíte ponořit do ledové vody nebo se s ní sprchovat, právě pobyt venku, kdy se střídají teploty, učí tělo se s těmito situacemi vyrovnávat.
Důležitá je také dostatečná kvalita spánku, který by měl trvat 7 až 9 hodin denně, neboť během spánku probíhají důležité regenerační procesy.
Jaké preparáty pomohou?
Kromě doplňků stravy v podobě vitamínů či betaglukanů je pro toto zatěžkávací období důležitý hořčík, který umí bojovat s podzimní únavou, a na zimní období je potřeba ho tělu dodat. Sáhnout můžete také po homeopatii. Homeopatické léky, které jsou vyráběny především z látek přírodního původu, mají za cíl stimulovat imunitní odpověď těla a pomoci mu lépe čelit infekcím.
Praktická lékařka a předsedkyně Homeopatické lékařské asociace MUDr. Ilona Ludvíková vysvětluje, že homeopatická léčba má řadu přínosů. Mezi ty zásadní patří to, že homeopatie je metoda šetrná a mohou ji ve většině případů používat děti, těhotné a kojící ženy i senioři. Homeopatika se dají použít jako metoda primární nebo jako doplňková při používání léků alopatické medicíny.
Jak vybrat homeopatický lék na imunitu nebo i na jiné potíže?
Ideální je, když pacient vyhledá lékaře, který je v homeopatii vzdělán a umí vybrat pacientovi přípravek na míru. Pro radu může jít i do lékárny, kde by měl být vyškolený lékárník schopen nabídnout vhodný lék. Ať klasický či homeopatický. Důležitým přínosem je, že homeopat, ať je to lékař nebo proškolený lékárník, může z rodinné a osobní anamnézy najít slabé místo, které pacient má, a pomoci ho stabilizovat. Klíčovou roli má homeopatie v podpůrné rovině.
„Homeopatie je netoxická, nedělá lékové interakce. Výhodné je, že se dá nastavit člověku na míru,“ doplňuje Ludvíková. Co použít na prevenci a na posílení imunity? Mezi běžně používané homeopatické léčivé přípravky patří například:
Influenzinum 9 C - lék, který se vyrábí každoročně z vakcíny proti sezónní chřipce homeopatickým ředěním, je vhodný pro pacienty, kteří se starají o nemocnou rodinu s aktuálním chřipkovým onemocněním. Užívá se 5 granulí denně.
Silicea 15 C – tento přípravek se doporučuje dětem i dospělým, kteří jsou během zimy často nemocní. Trpí hlavně na opakované rýmy, záněty horních cest dýchacích a záněty středního ucha. Užívá se 5 granulí denně po dobu 1 měsíce před nástupem zimního období.
Aconitum 9 C - když došlo k prochlazení a „něco na nás leze". Je to výborný lék na prochlazení. Pokud cítíme, že jsme venku profoukli nebo promrzli, podáme preventivně několik dávek po jedné hodině. Nedojde pak k rozvoji nachlazení, nebo příznaky nejsou tak silné.
Echinacea 5 C – přípravek pro podporu imunitního systému celkově, vhodné pro pacienty, kteří mají slabší protibakteriální imunitu. Užívá se 5 granulí denně.
Ferrum phosphoricum 9 C – kromě obecně protizánětlivého účinku má i výrazný efekt na stimulaci imunity a také eliminuje volné radikály, tedy toxické molekuly poškozující tkáně. Užívá se 5 granulí 2x denně.