Cévkování se nemusíte bát. Víme, jak probíhá u mužů a u žen!

Cévkování – lékařský postup zavedení cévky do močového měchýře – je nezbytným léčebným opatřením při poruchách odtoku moči nebo v případech, kdy je pacient imobilní. Typicky po větších operacích nebo úrazech. Jak se provádí u mužů a u žen a jaké komplikace ho mohou provázet?
Proč se cévkování provádí?
Poruchy odtoku moči
K cévkování se přistupuje, pokud dochází k nemožnosti normálního vymočení moči. Cévkování umožňuje odstranit moč hromadící se v močovém měchýři a minimalizovat riziko komplikací, jako jsou infekce močových cest nebo poškození ledvin.
Po operacích
Po chirurgických zákrocích se cévkování používá k monitorování správného odtoku moči a k prevenci otoků močových cest.
Inkontinence moči
Pro pacienty trpící těžkou inkontinencí moči, při které jsou pleny nepraktické nebo nehygienické, se může použít močová cévka.
Cévkování u mužů
Zdravotník aplikuje znecitlivující gel na cévku a pomocí pinzety ji zavádí do močové trubice. Cévka je pomalu posouvána až do výstupu močové trubice.
Po dosažení močového měchýře se cévka zafixuje naplněním balonku fyziologickým roztokem, aby zůstala na místě. Na cévku je připojena hadička vedoucí do sběracího sáčku, kde se hromadí moč.
Cévkování u žen
Stejně jako u mužů zdravotník aplikuje znecitlivující gel na cévku a zavádí ji do močové trubice. Cévka se zafixuje naplněním balonku a je propojena s hadičkou vedoucí do sběracího sáčku.
Komplikace a péče po cévkování
Přestože cévkování je rutinní procedurou, může docházet ke komplikacím, zejména k infekcím močových cest. Proto je důležité cévku pravidelně měnit u dlouhodobých pacientů, a to zpravidla jednou za měsíc, aby se minimalizovalo riziko komplikací.