Cévkování se nemusíte bát. Víme, jak probíhá u mužů a u žen! | Moje zdraví

Cévkování se nemusíte bát. Víme, jak probíhá u mužů a u žen!

Cévkování se nemusíte bát. Víme, jak probíhá u mužů a u žen!
Cévkování se také požívá u lidí upoutaných na lůžko • Autor: istock.cz
9. února 2024 • 04:10

Cévkování – lékařský postup zavedení cévky do močového měchýře – je nezbytným léčebným opatřením při poruchách odtoku moči nebo v případech, kdy je pacient imobilní. Typicky po větších operacích nebo úrazech. Jak se provádí u mužů a u žen a jaké komplikace ho mohou provázet?

Proč se cévkování provádí?

Poruchy odtoku moči

K cévkování se přistupuje, pokud dochází k nemožnosti normálního vymočení moči. Cévkování umožňuje odstranit moč hromadící se v močovém měchýři a minimalizovat riziko komplikací, jako jsou infekce močových cest nebo poškození ledvin.

Po operacích

Po chirurgických zákrocích se cévkování používá k monitorování správného odtoku moči a k prevenci otoků močových cest.

Inkontinence moči

Pro pacienty trpící těžkou inkontinencí moči, při které jsou pleny nepraktické nebo nehygienické, se může použít močová cévka. 

Cévkování u mužů

Zdravotník aplikuje znecitlivující gel na cévku a pomocí pinzety ji zavádí do močové trubice. Cévka je pomalu posouvána až do výstupu močové trubice.

Po dosažení močového měchýře se cévka zafixuje naplněním balonku fyziologickým roztokem, aby zůstala na místě. Na cévku je připojena hadička vedoucí do sběracího sáčku, kde se hromadí moč.

Cévkování u žen

Stejně jako u mužů zdravotník aplikuje znecitlivující gel na cévku a zavádí ji do močové trubice. Cévka se zafixuje naplněním balonku a je propojena s hadičkou vedoucí do sběracího sáčku.

Komplikace a péče po cévkování

Přestože cévkování je rutinní procedurou, může docházet ke komplikacím, zejména k infekcím močových cest. Proto je důležité cévku pravidelně měnit u dlouhodobých pacientů, a to zpravidla jednou za měsíc, aby se minimalizovalo riziko komplikací.

Více informací se dozvíte v následujícím článku:

Autor: Iveta Burketová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.