Kruhy pod očima? Zbavte se jich jednou provždy!
Kruhy pod očima přidávají zbytečně léta navíc, ale mohou signalizovat i zdravotní problémy. Trpí jimi ženy, muži, ale dokonce i děti. Proč vznikají, jak je šetrně odstranit a fungují na ně i tzv. babské rady?
Trápí vás kruhy pod očima? Podívejte se na své rodiče, jestli je sužuje ten samý problém. Za vznikem kruhů pod očima často stojí genetika. Mohou se objevit v jakémkoli věku. Kůže pod očima je totiž tenčí než na jiných částech obličeje a s přibývajícím věkem se stále ztenčuje. Navíc ubývá podkožního tuku v obličeji, takže jsou víc znatelné cévy, které vytváří tmavší okolí očí.
„I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího. Objevit se mohou například během těhotenství,“ přibližuje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Štítná žláza i problémy se srdcem
Tmavé kruhy pod očima mohou ale signalizovat, že s tělem není něco v pořádku. Často odráží potíže s onemocněním štítné žlázy, problémy se srdcem, ledvinami, játry nebo trávicího systému. Dejte si pozor i na některé léky, které způsobují váčky a kruhy pod očima. Jak se jich účinně zbavit? Můžete dát i na lidové rady, jde ovšem spíš o krátkodobé řešení. Co takové studené obklady?
„Ty zúží cévy pod kůží, čímž zmírní kruhy pod očima. Avšak jen na chvíli. Podobný účinek mají i čajové sáčky s černým či zeleným čajem obsahující kofein. Masáže očního okolí napomáhají lepšímu proudění krve, čímž se modravé zabarvení redukuje. Plátky brambor či okurky jistě ničemu neuškodí, ale s největší pravděpodobností ani problém dlouhodobě nevyřeší,“ vysvětluje Bohdana Polišenská, lékařka oční kliniky Gemini.
Pomůže laser a kvalitní péče
Nejlepší je obrátit se na odborníky z oboru estetické medicíny. „Při úbytku tuku s propadlinami pod očima je vhodná aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou či aplikace intradermálních nití, které zároveň pomáhají zpevnit jemnou kůži. Existují i laserové metody jako například IPL laser, které mohou zmírnit kruhy pod očima způsobené zvýšenou pigmentací,“ popisuje Bohdana Polišenská.
Zároveň dodává, že pro udržení dobrého stavu očního okolí je důležitá i pravidelná péče. To znamená používání krémů určených pro oční okolí, protože je specifické právě svojí jemnou kůží i strukturou. Dbejte i na stravu, která by měla být vyvážená s dostatkem vitamínů a minerálů. Dodržujte i pravidelný pitný režim a dopřejte si dostatek spánku.
Kruhy pod očima a zrak
Mohou zákroky a kosmetika představovat rizika pro zrak? Ano, proto je důležité, aby si člověk vybíral kliniku a kosmetiku důkladně. Na co si dát pozor? „Krémy s hydrochinonem mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Retinoidy, které se užívají zejména k léčbě kožních onemocnění, se nesmí používat v těhotenství – mohou poškodit vývoj plodu,“ upozorňuje přednosta Stodůlka. „Laserové metody jsou pak spojeny s nutnou ochranou samotných očí kvůli prevenci zánětu. Použití chemického peelingu či bělicích prostředků je kontroverzní, na jemné kůži očního okolí může vyvolat alergickou reakci, a pokud se dostane do oka, tak i oční zánět. V krajním případě hrozí ztráta zraku při neodborné aplikaci výplně,“ dodává.