Nemáte náhodou kapavku nebo syfilis? Víme, jak to poznáte a vyléčíte
Výskyt pohlavních nemocí a nemocí přenášených pohlavním stykem je a zůstane stále aktuálním problémem. Jak ukazují statistiky, mezi venerické pacienty sice patří muži i ženy, mužů se však tyto potíže týkají častěji. S léčbou obvykle začínají později, než je třeba.
Kapavka
Mezi nejčastější pohlavní onemocnění v Česku se řadí kapavka. „Kapavka je bakteriální onemocnění způsobené gramnegativním diplokokem Neisseria gonorrhoeae a přenáší se pohlavním stykem. Může postihnout muže i ženy, a pokud je včas diagnostikováno, je obvykle dobře léčitelné antibiotiky. U mužů je výskyt kapavky dlouhodobě vyšší než u žen a obecně platí, že k lékaři přicházejí nemocní, u nichž je onemocnění v akutní fázi, tedy několik dní až týdnů po nakažení. Podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) je celosvětově zaznamenáno kolem 106 milionů případů tohoto onemocnění ročně,“ říká na úvod doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., z Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Ovšem v případě kapavky platí více než kde jinde, že nic se nemá podceňovat. „V Česku se výskyt kapavky dlouhodobě pohybuje kolem jednoho tisíce případů ročně. Ovšem to jsou jen skutečně hlášené případy. Venerologové odhadují, že tito pacienti jsou pouze špičkou ledovce. Mnoho nemocných se se svou nemocí vůbec nedostaví k lékaři a snaží se léčit vlastními silami pomocí léků sehnaných přes známé, přes internet a podobně,“ uvádí lékařka.
Problém s kapavkou je i v tom, že už zdaleka nejde jen o „chlapskou rýmu“, jak se v minulosti kapavka mezi pány často žoviálně nazývala, ale že jde o nemoc, která může způsobit velké potíže. „V minulosti se běžně léčila antibiotiky penicilinové řady, ovšem nyní tomu tak není. Bakterie kapavky se v mnoha případech staly vůči těmto antibiotikům odolnými. Rezistentní kmeny se pravděpodobně objevily v souvislosti s nadužíváním antibiotik a čas od času se bohužel vyskytnou i u nás. Léčba kapavky způsobené rezistentními kmeny bakterie je zdlouhavá a náročná,“ dodává docentka Arenbergerová.
Syfilis
Další pohlavní nemocí, která se častěji vyskytuje v mužské populaci než u žen, je syfilis. „Je to dáno sexuálním chováním a vyšší promiskuitou na straně mužů. Léčba opět spočívá ve včasném podání antibiotik. Pokud nemoc není léčená, má fatální následky,“ varuje dermatoveneroložka. „Bez zajímavosti možná není, že u části pacientů se za jedno kalendářní období objeví i kombinované či opakované nákazy těchto nemocí. To znamená, že jeden pacient má za jeden kalendářní rok syfilis i kapavku nebo třeba kapavku vícekrát po sobě,“ dodává.
Chlamydiové infekce
Ordinace venerologů se ale setkávají i nemocemi, které se u nás v minulosti nevyskytovaly, případně byly méně četné. „Problémem je například chlamydiová infekce. Ta se přenáší pohlavním stykem a její výskyt je v evropských zemích vysoký. Toto onemocnění je nebezpečné v tom, že příznaky onemocnění mohou být poměrně nenápadné a tím dochází velmi snadno k jeho šíření,“ říká docentka Arenbergerová. „Mezi příznaky patří například časté nucení na močení nebo mírný sekret z močové trubice. Mnoho mužů však těmto potížím nevěnuje (ať již vědomě, či nevědomě) pozornost,“ podotýká lékařka. Přitom neléčené onemocnění chlamydiemi může vést až k neplodnosti.
Lidský papilomavirus (HPV)
Velkým problémem je i často citovaný lidský papilomavirus. „I v tomto případě může infekce probíhat zcela skrytě, nebo se naopak může demonstrovat genitálními bradavicemi,“ popisuje dermatoveneroložka. Lidský papilomavirus (HPV) je nebezpečný v tom, že některé jeho kmeny jsou rizikové z pohledu vzniku onkologického onemocnění. „U žen jde zejména o rakovinu děložního čípku, ovšem problém je mnohem širší, než se může zdát. Žena se virem HPV nakazí vždy od muže, který je přenašečem, během pohlavního styku nebo během jiných pohlavních aktivit. A vzhledem k tomu, že se nemoc přenáší například i dotekem, neochrání před nákazou ani používání prezervativu,“ upozorňuje lékařka. U mužů může nákaza způsobovat genitální bradavice, rakovinu konečníku, penisu a další onkologická onemocnění.
Měkký vřed
Některá venerická onemocnění se u nás téměř nevyskytují nebo jen zcela výjimečně. To je případ měkkého vředu, který u nás nebyl hlášen po řadu let. I toto onemocnění může hodně potrápit. „U mužů se nákaza projevuje vředy na žaludu, předkožce a uzdičce. Objevit se ale mohou i na bradavkách a dalších místech. Nemocí se samozřejmě mohou nakazit i ženy, v tomto případě se však uvádí, že ženy jsou přenašečkami infekce,“ upřesňuje docentka Arenbergerová. Tato situace se však může velmi rychle změnit s příchodem cizinců a migrantů na naše území. „V Česku je situace s venerickými infekcemi poměrně dobrá, ovšem v jiných zemích je výskyt těchto chorob vysoký. Začlenění lidí z těchto lokalit do evropské společnosti může vést ke zvýšenému výskytu pohlavních onemocnění,“ upozorňuje lékařka.
HIV a AIDS
K nemocem, které se šíří pohlavním stykem, patří též infekce HIV, která se následně může rozvinout v onemocnění AIDS. Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS zaznamenala v roce 2015 celkem 266 nových onemocnění. Mezi nově diagnostikovanými je 248 mužů a 18 žen. Za nárůstem počtu případů stojí především vzájemný přenos mezi muži majícími spolu sex, který v roce 2015 stál za 78,2 % nových případů HIV. Podíl heterosexuálně přenesených infekcí činil 16,9 % a 0,8 % nových případů bylo zaznamenáno u injekčních uživatelů drog. (Zdroj: SZÚ)
Muži nemají gynekologa
Pokud ženy pojmou podezření, že se nakazily pohlavně přenosnou nemocí, mohou hledat pomoc u svého gynekologa. Muži se mohou obrátit na dermatovenerologickou ambulanci či kliniku v místě bydliště. „Někteří muži mohou být přeléčeni v rámci terapie celého páru léky, jež ženě předepíše její gynekolog. To se týká například opakovaných kandidových infekcí. I to jsou nákazy, které se přenášejí pohlavním stykem, a infekce se obvykle demonstrují výtokem a pálením sliznic genitálií ženy. Obdobně je tomu v případě chlamydiových infekcí - i zde může léčba muže probíhat v režii gynekologa ženy. V ostatních případech je nutná návštěva venerologa, který muže vyšetří, případně odebere vzorky pro laboratorní analýzu a následně předepíše vhodnou léčbu,“ uzavírá docentka Arenbergerová.
V České republice podléhají hlášení tyto pohlavní nemoci: syfilis, kapavka, lymphogranuloma venereum (chlamydiový) a měkký vřed.
U většiny pohlavních nemocí je jedinou možnou prevencí pohlavní zdrženlivost. „Z praxe známe mnoho historek, kdy pacienti tvrdí, že se nakazili ze záchodového prkénka, v bazénu nebo po použití půjčeného ručníku. V drtivé většině však za nákazou stojí promiskuita, a to jak v případě heterosexuálních, tak i homosexuálních pacientů,“ podotýká Monika Arenbergerová.
Odborná spolupráce: doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D., Dermatovenerologická klinika 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.