Bradavice | Jak vypadají, jak se šíří a jak se jich zbavit? | Moje zdraví

Bradavice

Bradavice je virové onemocnění, projevující se jako výrůstky na kůži (nezhoubnými kožními útvary). Bradavice vyvolávají různé typy lidských papilomavirů (HPV virů). Jsou poměrně nakažlivé a často se rozvíjejí během oslabení imunitního systému. Inkubační doba se velmi liší od týdnů až po měsíce.

Bradavice postihují až deset procent populace, mohou se vyskytovat po jedné nebo také v celé skupině takových útvarů. Mohou být přeneseny jednoduše dotykem – buď z člověka na člověka, nebo u stejného pacienta na jiné místo na těle. Dobře se „uchytí“ v místě, kde je kůže porušená například oděrkou, poraněním, ekzémem, případně když je kůže zpocená nebo rozmočená z bazénu, často se přenos uskuteční prostřednictvím zapůjčených bot či bačkor. Typická místa, kde se člověk může nakazit bradavicemi, jsou koupaliště, šatny, koberce a další místa, kam šlape více lidí bosou nohou.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

nejčastěji ruce, nohy, obličej, genitálie

Příznaky a druhy bradavic

Rozlišujeme hned několik druhů bradavic, a to podle jejich vzhledu a umístění.

  • Obecné nebo pravé bradavice se vyskytují převážně na rukách. Jsou to ostře ohraničené oválné zrohovatělé útvary (vypadají jako hlavička špendlíku) a nejsou bolestivé.
  • Plantární bradavice jsou velmi podobné bradavicím pravým, ale vyskytují se především na ploskách nohou. Tento typ bradavic může při chůzi bolet, protože se vlivem tělesné hmotnosti neprojevuje na povrchu kůže, ale zatlačuje se dovnitř. Občas se ve středu plantárních bradavic objevuje červená nebo černá tečka. Nejedná se o kořen bradavice, ale o odumřelou kapiláru, která ji vyživovala.
  • Ploché bradavice se objevují především u dětí, a to na spáncích nebo bradě. Jsou to malé vystouplé útvary, které nejsou bolestivé.
  • Střapcovité bradavice nejsou nijak výrazné, jsou pleťově zbarvené a vyskytují se na očních víčkách, v koutcích úst, u nosních dírek nebo na krku.
  • Posledním, u nás velmi rozšířeným typem, jsou genitální bradavice. Ty se přenášejí výhradně nechráněným pohlavním stykem. Jedná se o narůžovělé květákovité útvary, které mohou postihnout jak ženy, tak muže.

Inkubační doba

Inkubační doba se velmi různí. U některých jedinců bradavice propuknou do pár dnů po kontaktu s papilomavirem, u některých se mohou projevit až po měsících a někteří jedinci jsou pouze přenašeči a bradavice se u nich nikdy neobjeví.

 

 

Léčba bradavic

V některých případech si imunitní systém poradí sám a bradavice zmizí samy od sebe. Jinak bývá léčba bradavic poměrně zdlouhavá, protože se toto onemocnění rádo vrací. Současná medicína nabízí hned několik způsobů léčby.

Účinnou léčbou je potírání bradavic kyselinou salicylovou. Ta způsobuje, že zrohovatělý kožní útvar postupně změkne, a jelikož jde o odumřelou kůži, po změknutí se může bezbolestně odstranit skalpelem.

Dalším způsobem léčby je tak zvaná kryoterapie, při které se bradavice zmrazí tekutým dusíkem. Na zmrazené bradavici se objeví puchýřek a společně s ním bradavice po několika dnech odpadne. Někdy je třeba toto ošetření opakovat. Zmrazení může být krátkodobě bolestivé, nicméně se jedná o velmi účinnou a rychlou metodu.

K dalším možnostem patří odstranění za pomoci laseru.

Odstranění větších bradavic se většinou provádí chirurgicky při lokální anestezii.

Pokud se vyskytnou bradavice v hojnějším počtu, není od věci posílit imunitní systém.

Léky

V lékárně je k dostání řada přípravků, kterými mohou pacienti odstraňovat bradavice doma – ať již jde o přípravky s kyselinou salicylovou nebo využívající technologii zmrazování.

Bylinky

Pro posílení imunitního systému si dopřejte dostatek minerálů a vitaminů, zejména „céčka“, dále vitamin E, zinek, selen, echinaceu, vodilku či hlívu ústřičnou, které silně podporují schopnost těla bránit se před nevítanými vetřelci.

Homeopatika

Na všechny typy bradavic je vhodné užívat homeopatikum Thuya occidentalis 15 CH, a to 10 granulí jednou týdně až do vymizení bradavic.

Calcarea carbonice 9 CH – u izolovaných, okrouhlých a tvrdých bradavic 5 granulí 1x denně nejméně po dobu jednoho měsíce.

Účinným homeopatikem je v tomto případně také Antimonium crudum 9 CH, a to především u bradavic shluklých v tvrdý, rohovatějící květákovitý útvar. Dávkování 1x denně 5 granulí nejméně po dobu jednoho měsíce.

Dulcamara 15 CH – průsvitné, béžovo-hnědé papulky, které se přenášejí v bazénech – 5 granulí 1x denně nejméně po dobu jednoho měsíce.

Natrum muriaticum 15 CH – výsev drobných bradaviček ve vráskách na čele nebo kožních záhybech – 5 granulí 1x denně nejméně po dobu jednoho měsíce.
(Zdroj: Poznáváme homeopatii, Grada, 2013)

Domácí léčba a babské rady

Můžeme se setkat s historií prověřenými babskými radami. Ke starým receptům patří použití šťávy z vlaštovičníku nebo česneku či cibule s octem (plátek česneku přiložte na bradavici, zakápněte octem a přelepte náplastí, obklad vyměňujte po 4 hodinách). Je ale potřeba si uvědomit, že takové přípravky mohou kůži dráždit a poškodit a místo léčby bradavice naopak ještě více rozšířit.

S návštěvou lékaře a léčbou není radno otálet, pokud se bradavičky objeví v oblasti obličeje či genitálu.

Očkování

ne

Délka léčby

záleží na typu bradavic
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Vyšetření

Bradavice může stoprocentně diagnostikovat pouze dermatolog, a to odborným pohledem a pohmatem.

V těhotenství

K odstranění jednotlivé bradavice je v těhotenství možné použít některé volně prodejné přípravky. Přírodní léčba bradavic octem nebo česnekem nevadí.

Prevence

Papilomavirus HPV, který bradavice způsobuje, se snadno šíří na veřejných koupalištích, v saunách apod. Zásadním doporučením je tedy nechodit v těchto místech naboso, používat pouze svou vlastní obuv (nejlépe otevřenou a vzdušnou), nepůjčovat si ručníky. Také se doporučuje pravidelná hygiena a desinfekce obuvi.

Prevencí genitálních bradavic je chráněný sex.

Jak mít zdravé nohy? Čtěte rady v tomto článku.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.