To musíte vědět: Pět tajemství o ženských pohlavních orgánech | Moje zdraví

To musíte vědět: Pět tajemství o ženských pohlavních orgánech

To musíte vědět: Pět tajemství o ženských pohlavních orgánech
Některé věci se nahlas neříkají • Autor: iStock.com
23. října 2022 • 06:00

O pohlavních orgánech píšeme poměrně často. Je to téma, které čtenáře zajímá. Čas od času ale neuškodí shrnout si vývoj vědeckých poznatků a podívat se na dávno zveřejněné pravdy z jiného úhlu. Připravili jsme pro vás pět největších mýtů o ženském pohlaví.

Zdraví pohlavních orgánů řešíme většinou až tehdy, když už zdravé nejsou. To pak hledáme na internetu a pídíme se po informacích, které nás často nemile překvapí. Magazín health.com uvedl na pravou míru nejčastější omyly, které na internetu a od kamarádek uslyšíme.

Video se připravuje ...
Na co si dát pozor, pokud trpíte opakovanými gynekologickými záněty?VIDEO 

Pomáhají intimní gely v boji s bakteriemi?

Existuje velké množství bakterií, které vagině škodí. Měli byste ale vědět, že ženské pohlavní orgány mají samočisticí mechanismus, který odstraňuje nežádoucí bakterie a mikroby. Takže různá speciální mýdla a další prostředky nejsou skutečně nutné, spíše naopak. Ty totiž mohou narušit rovnováhu pH v pochvě, což umožňuje rozšiřování škodlivých bakterií.

Odborníci potvrzují, že nám bohatě stačí jemné mýdlo, které si do intimních partií naneseme žínkou. Po umytí se potom opláchněte čistou vodou. Pokud chodíte do fitness centra, nezapomeňte na pořádnou sprchu. Pokud byste ji totiž zanedbali, mohlo by se vám to vymstít a váš „rozkrok“ by mohla napadnout kvasinková infekce.

Svědění nemusí být kvasinková infekce

Kvasinkové infekce v intimních partiích se projevují intenzivním svěděním, zarudnutím postiženého místa a nepříjemnými výtoky. Velmi podobné projevy mají ale i jiné vaginální infekce. Lidé ale často při prvních příznacích svědění daných partií běží do lékárny pro antikvasinkový krém. Pacienti tak ztrácejí drahocenný čas a peníze za lék, který přitom vůbec nemusí fungovat. Nejlepší je tedy zajít do gynekologické ordinace, popsat příznaky a lékař následně určí správnou diagnózu.

Změní se po porodu velikost vaginy?

Faktem sice skutečně je, že po porodu se vaginální svaly uvolní, a ženské pohlavní orgány tak změní svůj tvar. Časem se ale zmíněné svalstvo obnoví a zpevní. Návrat do původního stavu podpoříte i takzvanými Kegelovými cviky na posílení pánevního dna. Postupů, jak na ně, najdete na internetu spousty. Rozhodně tak tedy neplatí, že by vagina zůstala po porodu větší po zbytek života. Je to jen další mýtus.

Existuje bod G? A kde ho najdeme?

Existence bodu G je diskutována už mnoho let. Ženy prý mají jen jeden a odborníci jej popisují jako malou oblast umístěnou na přední vaginální stěně, mezi vaginálním otvorem a děložním hrdlem. Studie z časopisu Journal of Sexual Medicine z roku 2012 však dospěla k závěru, že nelze prokázat, zda nějaké anatomické místo, které by mohlo souviset s proslulým bodem G, skutečně existuje. Vždy záleží spíše na tom, jak je daná žena citlivá. Sexuální vzrušení je tak velmi individuální. Bod G totiž přeneseně můžeme mít i v „hlavě“. Spousta věcí není dána nervovými vlákny způsobujícími vzrušení, ale i naší psychikou.

Oblečení způsobuje kvasinky

Tohle sice není mýtus, ale i tak je tato problematika často přeceňována. Říká se totiž, že oblečení, které máme na sobě například ve fitness centru při cvičení, je jak dělané pro různé vaginální a kvasinkové infekce. Je to sice fakt, ale neplatí to jen pro oblast sportu. Nevhodné mohou být i obyčejné dámské kalhotky či kalhoty. Takže pokud vás při nošení nějakého druhu prádla pravidelně svědí intimní partie, měla byste jej ze svého šatníku vyřadit.

Víte, kolik sexuálních pozic vystřídáme během života?

Autor: Daniel Mareš, inf
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.