Za vady řeči u dětí mohou i záněty středního ucha
Víte, že opakované záněty středouší mohou přechodně negativně ovlivňovat vývoj řeči? Možná si říkáte, že vaše dítě prostě jen huhňá a časem se to spraví. Jenže za špatným vývojem mohou stát i zdravotní problémy, jako jsou třeba přechodná ztráta sluchu nebo zvětšená krční mandle. Kdy máte být opatrní?
Existuje celá řada vědeckých studií, které potvrzují souvislost mezi chronickými záněty středouší a opožděným vývojem řeči. „Dítě si osvojuje řečové schopnosti především prostřednictvím sluchu. V důsledku sluchové poruchy je dítě ochuzováno o sluchové podněty, a proto se u něj vývoj řeči může opožďovat,“ uvádějí logopedky Katarína Horňáková a Svetlana Kapalková v zajímavé publikaci pro rodiče s příznačným názvem Jak mluvit s dětmi.
Jaké jsou nejčastější vady řeči u dětí? Více čtěte zde.
„Zánět středního ucha představuje po rýmě jednu z nejčastějších nemocí dětského věku. Toto onemocnění je obvykle spojováno s tvorbou tekutiny v dutině středního ucha. Kvůli tomu vzniká přechodná porucha sluchu,“ tvrdí odbornice.
Štěstím v neštěstí je skutečnost, že zánět středouší obvykle bolí a nelze jej přehlédnout, a tak je rodič vždy nucen jít s dítětem k lékaři a onemocnění řešit a léčit, což u některých jiných nebolestivých onemocnění může paradoxně způsobit prohloubení problému.
Nicméně i zánět středního ucha se ve výjimečných případech nemusí projevovat bolestí ucha, ale třeba jen svěděním zvukovodu či pocitem zalehlého ouška. Což je samozřejmě, zvláště u malých dětí, poněkud problematickou situací. Právě takový zánět se totiž velmi snadno stane chronickým.
Šišlání u dítěte nepodceňujte. Více čtěte zde.
Huhňá kvůli mandlím?
Na horší výslovnosti se však může „podepsat“ i výrazně zvětšená nosní mandle, která s onemocněním oušek často úzce souvisí, neboť bývá ve většině případů opakovaně zdrojem infekce. Nosní mandle je lymfatická tkáň – jakýsi filtr – zachycující viry a bakterie. Pokud se však nosní mandle vinou chronické infekce trvale zvětší, působí mnoho problémů, a to nejen výhradně zdravotních!
Děti se zvětšenou mandlí dýchají ústy, chrápou, špatně spí, jsou unavené, neklidné a také pochopitelně hůře mluví. Doslova huhňají. „Při dlouhodobém dýchání ústy se zároveň mění klidná poloha jazyka, který netlačí na tvrdé patro. Kvůli tomu se může měnit tvar dutiny ústní a postavení zubů, což ovlivňuje výslovnost,“ upozorňují logopedky.
Je tedy patrné, že problémy s oušky i mandlemi jsou záludné a nepříjemné nejen z pohledu zdraví, ale i z hlediska vývoje řeči, a je tedy naprosto nevhodné je jakkoliv podceňovat, přecházet a neléčit!
Článek vyšel v původním znění na maminka.cz