Přestaňte se hrbit a změňte svůj život k lepšímu
Postoj těla jednoznačně souvisí s tím, jak se cítíme a jak sami na sebe nahlížíme. Lidé, kteří se chtěji schovat, často kulatí svá zdá ve snaze se co nejvíce skrýt před okolním světem.
Správné držení těla rozhodně prospívá našemu zdraví. A to nejen fyzickému, ale také duševnímu. Proto bychom si na tom, jak držíme své tělo a jak sami sebe "nosíme", měli dát záležet.
Dobrou zprávou je, že na obojím lze pracovat. Tělo je totiž jediné místo, kde skutečně musíme žít. Můžete se přestěhovat na druhý konc světa, své tělo si ale vždy vezmete s sebou.
Základ v dětství
Špatné držení těla získá většina z nás v dětském věku. Na vině je přílišné sezení u počítačových her, ale také přetížené školní aktovky. Dítě tak často není za školní aktovkou skoro vidět.
Rizika špatného držení těla
Zakulacená záda nejsou jen estetický problém. Špatné držení těla může uškodit mnohem více, než se na první pohled může zdát. Jsou to především pády, které jsou se špatným držením těla spojené. Pokud totiž nedržíme tělo tak, jak bychom měli, nevědomky posouváme své těžiště jinam a tím narušujeme rovnováhu.
Pády převážně v pokročilém věku jsou pak spojené s vyšším rizikem úrazu, jelikož s přibývajícím věkem nemáme tak pevné kosti.
A co dech?
Špatné držení těla jde však mnohem dál. Studie ukázaly, že právě špatné držení těla brání lidem nadechnout se zplna. Důvodem je omezením hrudního koše a trvalé stlačení bránice. V okamžiku, kdy je brániční sval nefunkční, nedochází k potřebné ventilaci a tkáňovému dýchání. Z dlouhodobého hlediska se snižuje kapacita plic, dech není využíván naplno a jako důsledek se dostaví nedostatek energie a únava.
Únava očí či bolest v ramenou
Pokud se hrbíte a bolí vás ramena, není se vlastně čemu divit. Hrbení může dokonce ovlivňovat oči a v některých případech vyvovat migrény. Tělo je totiž spojená nádoba, kde jedno ovlivňuje druhé.
Jak na hrbení
Abychom hrbení předešli nebo se ho zbavili, je potřeba aktivního životního stylu. Stále dokola omílané téma, které je však skutečně založeno na pravdě: Bez pohybu to nejde. Pohyb, tedy ten optimální, skutečně zajistí, že vaše záda budou krásně rovná a hlavně bezbolestná. Pohybem totiž nejen že svaly svého těla protáhnete, ale také je zpevníte. Aktivní svaly pak zpevňují kostru a zajistí vitálnější tělo do vyššího věku.