Jak vyléčit opar | Moje zdraví

Opary a bradavice: Je jim dobře v naší kůži

Opary a bradavice: Je jim dobře v naší kůži
Opar je infekční a jeho léčba zabere více než týden • Autor: istockphoto.com
10. září 2017 • 06:00

Léto je nakloněno chůzi bosky, kdy se nemusíme těsnat v uzavřených botách a necháme svou kůži volněji dýchat. Má však i svou stinnou stránku v podobě možných dermatologických nákaz. Řekněme si něco o oparech a bradavicích, které je snadné získat, ale mnohem těžší je zbavit se jich… 

Kdo by neznal opar? Zpravidla začíná typickým lehkým svěděním, mravenčením a tahem v daném místě (nejčastěji na rtech) a neurčitým pocitem, že je to opět tady. Pokud v tuto chvíli nezasáhneme, ať již antivirotickou mastí, nebo pro nás již osvědčeným přírodním přípravkem, opar se rozvine do ne zrovna vzhledného puchýřku, který nás nejméně na týden či déle potrápí.

Navíc jsme po celou tuto dobu infekční pro ostatní, je tedy zapotřebí ohleduplnosti k druhým zejména v partnerském vztahu, ale též co se týká používání společných hrnečků, skleniček či příborů na pracovišti apod. Mezi dospělými je nakaženo 50-70% lidí, což je poměrně vysoké číslo.

Proč je přítomnost oparů v populaci tak vysoká (resp. viry HSV 1 a 2, které toto onemocnění vyvolávají) tak výrazná? „Promořenost populace virem herpes simplex typu 1, způsobujícím opary na rtech a méně často v okolí úst, je skutečně vysoká, a to celosvětově. Primární infekce probíhá v dětském věku většinou bez klasických příznaků a může se prokázat pouze vyšší hladinou IgG protilátek. Jako u většiny virových infekcí bývá horší průběh první nákazy ve vyšším věku. K přenosu dochází kontaminovanými tekutinami (sliny, sekret) nebo přímým kontaktem s aktivním ložiskem, například při líbání. Tedy velice snadno, proto je počet nakažených tak veliký,“ říká primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol MUDr. Alena Machovcová. 

„K reaktivaci viru dochází podrážděním místním, třeba ultrafialovým zářením, odřením, kousnutím nebo celkovými změnami například při menstruaci či únavě. Virus se stěhuje zpět do místa primární nákazy a vyvolává typické projevy - klinicky se jedná o drobné napjaté puchýřky na zánětlivé spodině. U některých pacientů předcházejí takzvané prodromální příznaky: svědění, napětí, pálení a podobně. Recidivě oparů někdy zabrání včasná aplikace antivirových krémů každou hodinu. Hojení urychlí antivirové léky nebo opakované použití biostimulačního laseru,“ dodává lékařka. 

Jestliže má někdo genitální opar na intimních místech (HSV 2), lze jej během sexuálních hrátek přenést na rty a obráceně - tedy virus HSV 1 ze rtů na genitálie, nebo mají tyto viry svá „teritoria“ rozdělena, pevně dána? Herpes virus 1 (HSV 1) většinou vyvolává puchýřnaté projevy na rtech, HSV 2 (genitální) vyvolává většinou puchýřnaté projevy na genitálu. V malém procentu případů si lokality „vymění“. Výskyt HSV 2 infekce v oblasti rtů nebo v dutině ústní je nejčastěji důsledkem právě genito-orálních sexuálních praktik. Podobně se infekce virem HSV 1 může vyskytovat na genitálu. Rozlišení daného typu a následná léčba jsou samozřejmě v rukou lékaře.

Jak se přenášejí bradavice?

Poněkud nevzhledné a nelichotivé výrůstky na pokožce často „raší“ na rukou, krku, ploskách nohou či v intimní oblasti. Vyvolává je lidský papilomavirus (HPV), který se do těla dostane poměrně snadným způsobem. 

Bradavice vyvolávají různé typy virů HPV, ploché bradavice vyvolávají často typy HPV 3, 10, 28, zatímco bradavice na ploskách nebo běžné bradavice vyvolávají typy HPV 1, 2, 3, 4, 27, 29, 57. Liší se samozřejmě vzhledem a rezistencí k léčbě. K nákaze lidským papilomavirem (HPV) často dochází v bazénech, respektive v místech, kde se vyskytuje více bosých osob sauny, cvičební sály, fitness a podobně. Důležitým faktorem bývá i macerovaná kůže například právě z bazénu. Mohou být přeneseny jednoduše dotekem v místech traumatu  při odření nebo okusování nehtů, často se přenos uskuteční prostřednictvím zapůjčených bot či bačkor,“ upozorňuje dermatoveneroložka.

Jak vyléčit opar?

Mnohdy je nápomocná aminokyselina lysin, ať již ve formě tobolek k vnitřnímu užívání, nebo v podobě masti/gelu, která se nanáší přímo na daný opar. Hojení též může podpořit bylinná říše, např. meduňka, jalovec, třezalka či aloe vera.

Z již klasických pomocníků vstřícných k imunitě jmenujme česnek, který je v hledáčku vědců již po delší čas nejen vzhledem ke svým protiinfekčním vlastnostem. Pokud je však výsev oparů rozsáhlý (nebo jde o genitální opar), nepokoušejte se o domácí léčbu a rychle zamiřte k lékaři, který nasadí antivirotika, ve vážnějších případech též ve formě lékové (tedy ne pouze místní, ale celková léčba) - mnohdy je zapotřebí dlouhodobé užívání.

V každém případě není od věci podpořit imunitní systém, začít žít zdravěji a zauvažovat, zda máte dostatek odpočinku a vhodné relaxace. Pokud je totiž imunitní systém odolný, „nedovolí“ tak snadno opětovné vzplanutí oparů nebo se s ním mnohem rychleji vypořádá. 

Puchýřky oparu nikdy nepropichujte! Hrozí rozsev infekce. Bradavice mohou vymizet spontánně v průběhu týdnů nebo měsíců. Některé bradavice však přetrvávají roky. S návštěvou lékaře a léčbou není radno otálet, pokud se bradavičky objeví v oblasti obličeje či pohlaví, takzvané genitální bradavice. Při vyšším výskytu bradavic, zejména ve vyšším věku, je zapotřebí zaměřit se na vyšetření imunitního systému a nechat útvary prověřit odborníkem, protože by se mohlo jednat o zásadnější zdravotní problém. 

Článek vyšel v tištěném magazínu Moje zdraví.

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.