Narovnejte kulatá záda a vyvarujte se hyperkyfóze. Začít cvičit můžete i doma | Moje zdraví

Narovnejte kulatá záda a vyvarujte se hyperkyfóze. Začít cvičit můžete i doma

Narovnejte kulatá záda a vyvarujte se hyperkyfóze. Začít cvičit můžete i doma
Správné držení těla. Konec ohnutým zádům • Autor: iStock.com
29. listopadu 2021 • 06:00

Trápí vás bolesti hlavy, zatuhlý krk a nekvalitní spánek? Příčina může být ve vašich zádech. Hyperkyfózu neboli kulatá záda lze řešit. Jak se jí zbavit a jaká je správná prevence? 

Trápí vás bolesti hlavy od zatuhlé páteře? Nejspíš za to budou moci vaše zakulacená záda od celodenního shrbeného posedu u počítače nebo celkově špatné držení těla. A statistiky mluví jasně. Špatné držení těla má až 90 % populace. Výjimkou nejsou ani děti, kterých se to týká z 50%. 

Video se připravuje ...
Cviky na zpevnění zadVIDEO 

Co je to hyperkyfóza

Naše páteř je dvojitě esovitě prohnutá. Když se na ni podíváte ze strany, uvidíte dvě písmenka S pod sebou. Změny v zakřivení páteře mohou mít původ v nemoci, např. osteoporóze, nebo být vrozené. Nejčastější příčinou je ale nevhodné držení těla. Příčinou může být nedostatečný pohyb, ochablý postoj a tím nadměrné zakřivení páteře na určitých místech.

Hyperkyfózu poznáte podle viditelně zakulacené horní části zad. Ramena směřují vpřed, hrudník je propadlý. Lopatky vzadu odstávají, krk se dostává do záklonu a je předsunutý.

Problémy, které s hyperkyfózou souvisí

S bolestmi zad však souvisí i další problémy, které se rozšiřují na další části těla, která jsou s držením těla spjaté. Bolesti svalů, hlavy, ale třeba i problémy s viděním. Na opačné straně je to kompenzační prohnutí v oblasti beder a s ním spojené změny v postavení pánve, které mají vliv na fungování pánevního dna nebo můžou způsobit problémy s kyčlemi.

Kam se vydat cvičit?

Cvičení, které pomáhá ulevit bolestem zad, vyhledává stále více lidí. Mezi ty vhodné se řadí pilates, jógalates nebo samotná jóga či cvičení na zpevnění středu těla. Aby však došlo k pozitivním změnám, je potřeba chodit cvičit pravidelně. 

Jak si rovnat záda doma?

Na to, abyste si začali záda rovnat hned, nepotřebujete žádná cvičicí náčiní. V pohodlí domova můžete zkusit pár jednoduchých cviků. Pohyblivost zad zlepší klasický kočičí hřbet, účinná je také kočka s rotací, kdy se na všech čtyřech vytáčíte střídavě za paží vzhůru ke stropu. Zkrácené prsní svaly je nutné postupně protahovat a ty břišní naopak posilovat.

A vhodné cviky? Z jógy pozice kobry nebo si lehněte na záda a hrudní páteř podložte srolovaným ručníkem. Pamatujete si, jak jste jako malí dělali andělíčky ve sněhu? Zkuste totéž, jen kvůli tomu nemusíte čekat na sníh, postačí rovná zem. Máte-li doma gymnastický míč, vyvěste se na něm vleže na zádech. K protažení můžete dokonce využít i obyčejné dveře. Postavte se mezi ně, z paží udělejte svícen a zapřete předloktí o zárubeň, zatímco hrudník tlačíte dopředu. Při posilování musí zabrat hlavně svaly mezi lopatkami. Ideálním cvikem je rovnováha na všech čtyřech, kdy natáhnete před a za tělo protilehlé končetiny a vydržíte, pak strany vystřídáte. Zaťaté svaly šíje nenásilně uvolní dechová cvičení.

Hrajte si s dechem, střídejte různé délky nádechu a výdechu, dýchejte jen do žeber, do břicha, pod klíční kosti apod. Pozicí, která protáhne, uvolní a pomůže i na posílení zad, je střecha. A sladké tajemství na závěr. Kdo se narovná a vytáhne do výšky, vypadá celkově štíhlejší, pružnější, schopnější a úspěšnější.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.