Co na křečové žíly: Velký přehled léčebných metod od odborníka | Moje zdraví

Možnosti při léčbě křečových žil: Punčochy, operace, venofarmaka

Možnosti při léčbě křečových žil: Punčochy, operace, venofarmaka
Velké problémy žil začínají pouhým pnutím v nohách • Autor: istockphoto.com
10. listopadu 2017 • 06:00

S pocitem těžkých nohou, otokem a noční křečí v lýtkách se obvykle smíříte a nijak je neřešíte. Ale může být hůře. Křečové žíly, hemoroidy a bércové vředy bolí a ohrožují vás. Neodkládejte návštěvu lékaře, existuje mnoho metod, jak tato chronická žilní onemocnění řešit. Přečtěte si, jaké jsou příznaky a zahajte léčbu. 

Zřejmě si už nevzpomenete, že na začátku se problémy hlásily zvláštním pocitem pnutí v lýtkách. Otoky, křeče a pocit těžkých nohou jsou prvotní fází chronického žilního onemocnění. Jde o zánětlivý proces, při kterém dochází k poškození žilní stěny a tím ke zpomalení žilního odtoku.

V první linii jsou problémy s křečovými žilami (varixy). Přestože vám lékař vysvětlí, že dochází k narušení zpětného toku krve k srdci, těžko si to umíte v praxi představit. Zpomalená krev zvyšuje tlak na žilní stěnu, což časem vede k nedomykavosti žilních chlopní a ochabnutí napětí žilní stěny. Proto vznikají otoky. Zánět naruší i výživu okolní tkáně a postupně se rozvíjejí další nepříjemné příznaky.

Léčebné metody podle odborníka

V případě lehčích nebo počátečních stadií varixů se volí konzervativní metoda. MUDr. Robert Vlachovský z II. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv. Anny v Brně, který rovněž působí v Centru žilní chirurgie VASCUMED, s. r. o., kromě režimových opatření, kam patří chůze, plavání, sprchování chladnější vodou, redukce váhy, polohování dolních končetin a omezení pohybu v horku, klade důraz na léčbu v podobě kompresních punčoch.

Kompresní punčochy 

S výběrem vhodných kompresních punčoch vám poradí ve zdravotnických potřebách. Na přeměření byste se měli dostavit nejlépe ráno. Hlavně ženy těší, že se zlepšil výběr punčoch s různými stupni komprese, které vypadají nenápadně a vlastně už je nerozlišíte od běžných „silonek“.

Venofarmaka uleví od bolesti

Obtíže dokážou zmírnit také venofarmaka. „Účinné venofarmakum (v Česku dostupné jen na lékařský předpis) zmírní zánětlivé změny na žilních stěnách i chlopních. Proto pacienti rychle cítí úlevu od bolesti. Navíc venofarmakum zvyšuje napětí žilní stěny, což je důležité pro zpětný návrat krve z dolních končetin zpět k srdci,“ vysvětluje odborník.

Všechny tyto postupy patří do balíčku konzervativní léčby, která může pomoci předejít možnému pozdějšímu operačnímu zákroku, ale následně je také součástí pooperační léčby.

Sklerotizace

K léčbě drobných mikrovarixů a retikulárních žil, což jsou větší prosvítající žíly v tloušťce 1-3 mm, se využívá sklerotizace. Sklerotizační látka aplikovaná do žíly ji zevnitř nenávratně naruší a vyřadí ji z provozu.„Pro dosažení optimálního výsledku je většinou nutné sklerotizaci opakovat v několika sezeních s časovým odstupem a nosit po stanovenou dobu kompresní punčochy nebo bandáže,“ dodává MUDr. Vlachovský.

Co je to stripping?

„Vytržení“ celého nefunkčního úseku povrchového žilního kmene velké nebo malé skryté žíly je sice tradiční operační metodou, ale těžko se s ní jako pacient smiřujete. Při tomto zákroku je nutný pobyt v nemocnici a rekonvalescence se protáhne na tři až pět týdnů.

Tepelné metody

MUDr. Vlachovský popisuje i tepelné metody, kdy uzávěr žíly spočívá v nepřímém zahřátí žilní stěny bublinkami páry a kontaktu mezi hrotem laserového vlákna s vlastní stěnou. Oproti klasickým chirurgickým technikám je rekonvalescence podstatně rychlejší a není třeba dělat řez v třísle. Operace se provádějí většinou ambulantně v lokální anestezii a pacient ihned po operaci odchází domů.

Biologické lepidlo a mechanicko-chemická ablace

Mezi nejnovější metody patří využití biologického lepidla nebo mechanicko-chemická ablace. Tyto netepelné metody se provádějí bez anestezie. Po použití biologického lepidla ani není nutné následné nošení kompresních punčoch. Na pracovišti, kde novou metodu s využitím lepidla provádějí, je třeba se informovat o ceně ošetření, protože zatím představuje násobky ceny běžného termálního nitrožilního ošetření.

Článek vyšel v původním znění v tištěném magazínu Moje  zdraví.

Autor: Marie Hejlová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.