Ledvinová kolika: Problém současnosti | Moje zdraví

Ledvinová kolika: Na vině je nedostatečný pitný režim a nevhodná strava. Hrozí vám také?

Ledvinová kolika: Na vině je nedostatečný pitný režim a nevhodná strava. Hrozí vám také?
Autor: istock.com
30. listopadu 2021 • 06:00

Ledvinová kolika bývá popisována jako „to nejhorší v životě“. Příznaky ledvinové koliky se odvíjejí od toho, jak veliké kameny ji způsobily a kde se právě nacházejí.

Příčina ledvinové koliky

Ledvinovou koliku způsobují ledvinové kameny. Jsou dvě možnosti, jak se kolika projeví. Prvním příkladem je stav, kdy jsou kameny přímo v ledvině, ale nijak nebrání odtoku moči. Přítomnost tedy prokáže až případná krev v moči a pacient nemá výraznější obtíže. Dalším typem, jak se kolika může projevit a většinou také projevuje, jsou však kolikovité stavy v oblasti beder, které jsou bolestivé a vystřelují do břicha, podbřišku či oblasti třísel.

Video se připravuje ...
„Plácáme se v extrémech. Přepíjení je nesmysl,“ říká lymfoterapeutka. Varuje před umělým zavodňováním organismuVIDEO 

Ledvinová kolika bývá provázena nevolností, zvracením, neklidem a pocením. Bolest se stává nesnesitelnou, když se kameny dostanou do močovodu a dochází k jeho podráždění nebo dokonce uzávěru. Takový stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Moč, jež nemůže odtékat ven, se hromadí v ledvinách a vývodných močových cestách a mohou se v ní rozmnožit bakterie způsobující zánět. Velmi rizikový je přestup infekce do ledvin a dále do těla. Nejhorší komplikací je poškození funkce ledvin, což může vyústit v jejich selhání.

Orgán, který má čistit

Ledviny jsou čističkou našeho těla. Jejich úkolem je zejména vylučování látek, které jsou v těle v přebytku (voda, sodík, draslík, fosfáty nebo vápenaté ionty), ale také nežádoucích zplodin metabolismu (kyselina močová, močovina, kreatinin). Ledviny se podílejí na čištění krve, regulaci krevního tlaku, udržování takzvané acidobazické rovnováhy a na dalších důležitých procesech. K častým onemocněním ledvin patří nádorová a zánětlivá onemocnění, k postižení ledvin dochází při cukrovce. Nejběžnějším a zároveň velmi nebezpečným je právě onemocnění ledvinovými kameny (urolitiáza).

Příčina vzniku ledvinových kamenů

Při současném životním stylu se bohužel nemusíme moc snažit, abychom dali ledvinovým kamenům vzniknout. Dietní návyky s vysokým podílem živočišných bílkovin, karbohydrátů, soli a nízkým příjmem vlákniny jsou pro vznik urolitiázy společně s nedostatečným příjmem tekutin základními, avšak častými rizikovými faktory.

Proč se kameny vytvoří

Zásadní roli při vzniku ledvinových kamenů hraje nedostatek tekutin, nevhodné složení stravy a zvýšená koncentrace takzvaných litogenních látek (podle řeckého slova lithos – kámen). K těmto látkám patří například kyselina močová, oxaláty, dále sodík nebo fosfáty či sulfáty. Z těchto látek se v ledvinách tvoří krystaly a následně ledvinové kameny. 

Rozdrcení není vždy možné

„Mezi základní metody, používané v terapii urolitiázy, patří konzervativní terapie, spočívající zejména ve sledování pacienta, doplněná o takzvanou litotrypsi extrakorporální rázovou vlnou – rozdrcení kamene rázovou vlnou generovanou mimo tělo pacienta,“ vysvětluje urolog. Výkon je určen pro kameny do velikosti 2 cm a kameny v močovodu, dají-li se bezpečně lokalizovat. Není vhodná pro velmi obézní pacienty či pacienty s vážnými deformitami páteře. Výkon, který pacient pociťuje jako mírné údery do bederní oblasti, probíhá bez nutnosti celkové narkózy a trvá asi hodinu. Pod ultrazvukovým či rentgenovým zaměřením jsou na místo výskytu kamenů vyslány vlny, jež je rozbijí na drobné části: ty odcházejí z těla během následujících týdnů. Rekonvalescence je velmi rychlá a riziko komplikací nízké.

Zákroky v narkóze

Kameny lze také odstranit při endoskopickém zákroku. Jde o takzvanou perkutánní extrakci konkrementu, při níž pod celkovou narkózou dochází k odstranění kamene z ledviny nově vytvořeným traktem. Tato operace se provádí u větších nebo zaklíněných kamenů umístěných v ledvině a trvá zhruba hodinu.

K častým zákrokům, jež se provádějí v celkové narkóze, patří odstranění kamene přes močový měchýř a močovod. Nástrojem opatřeným kamerou, vedeným přes močovou trubici do močového měchýře či vývodného systému ledviny, operatér vytáhne kámen buď v celku, nebo rozdrcený (například laserem). Poté může do močových cest na přechodnou dobu zavést stent, který je zprůchodní a sníží riziko možných komplikací. Tato operace trvá 20–60 minut a provádí se mimo jiné například u pacientů se silnou obezitou či s odchylkami v močových cestách. 

Jak předcházet vzniku ledvinových kamenů?

Nejdůležitější je dostatečně pít. Denní výdej moči by měl dosáhnout nad dva litry. Kromě čisté vody se doporučují i minerálky s nižším obsahem minerálů. Vhodné jsou například vody s obsahem draslíku – tento minerál vede k alkalizaci moči a zvýšenému vylučování takzvaného citrátu, což brání vzniku kamenů. „Dobrý je i příjem vody s vyšším obsahem hořčíku, pro jeho zvýšené vylučování močí,“ radí lékař. „K prevenci se rovněž váže vhodná vyvážená strava s omezením živočišných bílkovin (0,8–1,0 g/kg/den), bohatá na zeleninu a vlákninu. Nutný je i pravidelný příjem vápníku (1–1,2 g/ den), nezbytné je omezení soli na 4–5 g/ den,“ uzavírá MUDr. Aleš Petřík.

O autorovi | Markéta Ostřížková odborná spolupráce: as. MUDr. Aleš Petřík, Ph. D. Urologické oddělení Nemocnice České Budějovice

Autor: Markéta Ostřížková, Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.