Jak oddálit menstruaci, když berete pilulky, nebo naopak nepoužíváte žádnou antikoncepci? | Moje zdraví

Jak oddálit menstruaci, když berete pilulky, nebo naopak nepoužíváte žádnou antikoncepci?

 • Jak oddálit menstruaci, když berete pilulky, nebo naopak nepoužíváte žádnou antikoncepci?
  Přemýšlíte, jak to udělat, abyste na dovolené nemusela menstruovat? • Autor: iStock
  15. července 2017 • 06:00

  Hrát si na bohy, to by nám šlo. Zvláště, co se týče ženských reprodukčních orgánů, v tom jsme mistři. A tak nám vlastně přijde naprosto přirozené, že bychom si před dovolenou mohli menstrauci odsunout, abysme si užili dovolenou a nemuseli řešit nepříjemnosti, jako kam si zajít na záchod, a podobně. Je to ale v pořádku? 

 • Jste zdravá?

  Autor: Shutterstock.com
  Dříve než se rozhodnete oddálit menstruaci sama, svépomocí bez rady lékaře, měla byste si být jistá, že jste po zdravotní stránce naprosto v pořádku. "Jestli chcete menstruaci oddálit, musíte být přesvědčena, že jste zdravá, nemáte vysoký krevní tlak, který neléčíte, nejste starší pětatřiceti let a nejste kuřačka," vysvětluje Jane Minkinová, gynekoložka. V případě, kdy si nejste u některých z indikací jista, potom se raději poraďte se svým lékařem, zda je to dobrý nápad a jakou formou případně na to jít.
 • Chvála hormonům

  Autor: Shutterstock.com
  Nejjednodušší to mají samozřejmě ty ženy, které užívají hormonální antikoncepci v podobě pilulek. Musí být ale jednofázové, což znamená, že všechny tabletky mají stejný obsah hormonů. Pak tedy ve chvíli, kdy sezobnete jedenadvacátý prášek vašeho měsíce, neuděláte pauzu, ale pokračujete v braní z dalšího plata. Oddálit menstruaci můžete, o jak dlouho chcete – klidně jen o týden, klidně o čtrnáct dnů, měsíc, dva. V případě, kdy vaše antikoncepce obsahuje ještě placebo pilulky, tak je při oddálení menstruace nepoužívejte. Ve chvíli, kdy už cyklus nechcete odkládat, přestaňte užívat prášky. Menstruace by se měla objevit zhruba do dvou dnů. Poté pokračujte v novém platu a toto načaté si schovejte pro podobné příležitosti.

  Často se objevuje informace o tom, že toto "přebírání" antikoncepčních pilulek může snižovat jejich schopnost bránit otěhotnění. To je ale mylné tvrzení. Pokud je budete brát poctivě tak, jak máte, budou fungovat stále stejně.

 • Jak je to s náplastí?

  Autor: Shutterstock.com
  V případě, kdy užíváte jako ochranu náplasti, pak stejně jako u prášků prostě jen neuděláte pauzu a po týdnu si aplikujete další náplast. Zatímco u prášků nemusíte dobírat celé plato, pokud nechcete, tak v případě náplastí využijte všech tří v balení. Pokud se chystáte na dovolenou k moři, potom si raději přibalte o náplast, dvě navíc. Přece jen kombinace slané vody, opalovacího krému a potu může napomoci odlepení náplasti, tak ať máte náhradní.
 • Co když mám nitroděložní tělísko?

  Autor: Shutterstock.com
  Někteří lékaři ale i v případě náplastí doporučují raději navštívit gynekologa a nechat si předepsat hormony, u kterých budete mít odsunutí menstruace jasnější. Stejně jako v případě nitroděložního tělíska. Tam v podstatě ani jinou možnost nemáte, léky, které by mohly menstruaci oddálit, neseženete jinak než na lékařský předpis. Nejčastěji užívané jsou přípravky Norethisteron a Orgametril, u kterých vám dávkování určí lékař. Můžou to být jedna až tři tabletky denně. Možná vás ale vaše kamarádka bude varovat, že jí to rozhodilo cyklus.
 • Řešte to včas!

  Autor: Shutterstock.com
  Jestliže si chcete užít dovolenou bez těch "otravných dnů", potom na to myslete dostatečně dopředu. Prášky na oddálení menstruace je totiž nutné začít brát alespoň dva až jedenáct dnů předem. Nezapomínejte ale na to, že ačkoliv si zpříjemníte dovolenou tím, že nebudete krvácet, mohou se objevit jiné problémy. Preparáty, které odsouvají menstruaci, obsahují steroidní hormony, které prostě vašemu tělu nemusí vždy sednout.

  Zatímco jedna žena bude úplně v pohodě, nepocítí na sobě žádné změny, u někoho jiného mohou léky na oddálení způsobit bolest hlavy, nevolnost, pocit nafouklého podbřišku, zvracení nebo náladovost. Během oddálení se také může objevit slabé špinění. Toho se bát nemusíte. Připravte se ale na to, že se může stát, že vám oddálení může narušit váš běžný menstruační cyklus. Možná to prostě nestojí za to...

 • A co babské rady?

  Autor: Shutterstock.com
  Je pravda, že naše babičky asi příliš neřešily, co budou dělat, až pojedou na dovolenou a budou mít menstruaci... Nicméně i tak koluje spousta "zaručených" babských triků a rad, jak ji oddálit. Jednou je i pití citronové šťávy. Ono ale nejde o samotný citron, ale o vitamin C v něm obsažený. Jenže ten vám krvácení neodsune. Pozitivní účinek na to ale i tak má. Menses totiž bude slabší a v některých případech může být i kratší. V některých...

  Jak vypadá měsíc v životě ženy? Podívejte se na video! 

  Video se připravuje ...
  Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstíVIDEO 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.