Čtvrtina nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropě je z Česka | Moje zdraví

Čtvrtina nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropě je z Česka

Čtvrtina nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropě je z Česka
Klíště může svého hostitele nakazit už po dvou hodinách od přisátí • Autor: iStock.com
16. května 2017 • 06:00

Nedostatečná informovanost o rizicích, nebo podcenění situace? Jaké jsou důvody vysokého počtu pacientů v České republice? Jen v loňském roce jí onemocnělo 565 lidí, nejvíce v Jihočeském kraji a na Vysočině. Infikovaných klíšťat přitom přibývá. Víte, jak se zákeřné nemoci bránit a jak ji rozpoznat?

Zhoršení paměti, omezené či rozsáhlejší ochrnutí svalů končetin a jiných částí těla, silná únava nebo změny psychiky. To jsou potíže, které mají pacienti nakažení klíšťovou encefalitidou. Většina dotázaných ve výzkumu provedeném agenturou STEM/MARK uvedla přitom jako příznaky horečku a únavu. 

„To jsou ale pouze příznaky první fáze. Ve druhé fázi se nemoc projeví typicky bolestí hlavy, zvracením, horečkou. Jasným příznakem rozvoje meningoencefalitidy je ztuhnutí šíjových svalů, kdy člověk nemůže dát bradu na prsa. S takovými obtížemi je vhodné se okamžitě odebrat do nemocnice, kde neurolog, případně infektolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Škoda, primář neurologického oddělení jihlavské nemocnice a člen výboru České neurologické společnosti.

Klíšťová encefalitida není jen z klíštěte

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy přenáší hlavně klíšťata, ale lze se nakazit i požitím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího nebo ovčího mléka či mléčných výrobků.

Video se připravuje ...
Jak se chránit před klíšťaty?VIDEO 

Poté co virus pronikne do organizmu člověka, nastává inkubační doba. Toto období trvá většinou týden až čtrnáct dní. První fáze onemocnění vypadá jako lehká chřipka a končí po několika dnech bez dalších následků. Pokud nemoc přejde do fáze druhé, vir může zasáhnout centrální nervovou soustavu a zanechat trvalé následky.

Jaká je prevence klíšťové encefalitidy?

Většina z dotázaných respondentů (67 %) ví, že nemoci jde předejít zejména očkováním. Přesto je v České republice očkováno jen 24 % obyvatel. Pro porovnání – v sousedním Rakouskou je to 83 %. I proto je celá čtvrtina lidí nakažených klíšťovou encefalitidou v Evropské Unii z České republiky.

Mnozí se domnívají, že pokud nechodí příliš často do přírody, klíšťatům se lehce vyhnou. Není to ale pravda, infikovaná klíšťata jsou i ve městech. Další část dotazovaných spoléhá na repelenty a na to, že si klíště případně rychle odstraní. Repelenty ale nejsou stoprocentně účinné a encefalitidou je možné se nakazit už po dvou hodinách od přisátí klíštěte.

„Pokud je člověk mimo domov několik hodin, měl by prohlédnout své tělo a oblečení a hledat lezoucí nebo přisátá klíšťata. Z hlediska klíšťové encefalitidy se nestačí kontrolovat jen na konci dne. Průběžná prohlídka v terénu sice nemusí vést k nalezení všech klíšťat, ale sníží se tím pravděpodobnost delšího přisátí,“ říká epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar.

Většina Čechů nechá očkovat své děti, ale na sebe ale zapomíná. Děti přitom zpravidla zvládají nemoc lépe než dospělí. „V případě dětských pacientů bývá průběh většinou mírnější, bez trvalých následků, oproti dospělým. Průměrná doba, kterou tráví v nemocnici, je u nich deset dnů. Děti však po onemocnění ještě 1–2 roky sledujeme a kontrolujeme jak klinický stav, tak i krevní odběry,“ dodává MUDr. Peter Mikolášek z Kliniky infekčních chorob dětského oddělení Fakultní nemocnice Brno.

Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají téměř všechny zdravotní pojišťovny. Očkovací schéma se skládá ze tří dávek, jedna stojí přibližně 600 Kč. Očkovat je možné děti od jednoho roku.

Jak správně odstranit klíště?

Průzkum potvrdil také fakt, že s klíšťaty je spojena řada mýtů. Jedním z nich je, že přisáté klíště je nejlepší potřít olejem či krémem. Tento nesprávný způsob používá téměř třetina lidí. Klíště se podle odborníků začne „dusit“, a rychleji tak vyloučí potenciálně nakažené sliny do krevního oběhu.

Až polovina dotazovaných klíště při odstranění točí proti směru hodinových ručiček, což lékaři také nedoporučují. Kousací ústrojí klíštěte nemá tvar závitu. Tento mechanismus tak může vést k nežádoucímu oddělení těla klíštěte od hlavičky, která zůstane v kůži. Správně se má klíště vyviklat a ránu pak ošetřit desinfekcí.Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.