Klíšťovou encefalitidou se lze nakazit i při odstraňování parazita z kůže psa či kočky
Klíšťovou encefalitidou v ČR každý rok onemocní asi 650 lidí, většinou zbytečně – proti této nebezpečné nemoci chrání preventivní očkování.
Klíšťová encefalitida patří k nemocem, u nichž nelze léčit příčinu, ale pouze příznaky. Ty se zpočátku podobají chřipce (únava, bolesti hlavy, svalů a kloubů). Ve druhé fázi původce (virus) proniká do mozku a nastupují bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. Při lehčím průběhu – meningitidě – virus postihuje „jen“ mozkové pleny, při těžším – encefalitidě – zasahuje mozkovou tkáň. Krajním následkem může být i smrt.
Nakazit se můžete i při odstraňování roztoče z kůže domácího mazlíčka nebo pitím infikovaného nepasterizovaného mléka. Nemusíte tedy trávit většinu času v lese, parku či na zahrádce, a třetina nemocných dokonce ani nezaznamenala přisátí klíštěte. Na loňském mítinku o encefalitidě ve Vídni byl konstatován vzestup onemocnění v Evropě a rozšiřování oblastí jeho výskytu. K těmto tzv. endemickým oblastem patří téměř 90 % území ČR, nejhorší situace je dlouhodobě v jižních Čechách.
Připomenout si očkování
Základní očkovací schéma sestává ze tří dávek, cena jedné se pohybuje kolem 600 Kč a všechny zdravotní pojišťovny v ČR na tuto prevenci v různé výši přispívají. Očkovat lze již děti od 1 roku života, první přeočkování se doporučuje po 3 letech, další v pětiletých intervalech, u seniorů a osob se sníženou imunitou nadále jednou za 3 roky. U těchto lidí totiž může být průběh nemoci komplikovanější a následky tíživější. Očkování zajišťují praktičtí lékaři, praktičtí lékaři pro děti a dorost a očkovací centra. Vakcinace je možná kdykoli během roku, i když nejvhodnější jsou chladné měsíce.