Chřipka není viróza: Pozor na ni | Moje zdraví

Chřipka není nachlazení: Dejte jí 3 dny a uvidíte sami!

Chřipka není nachlazení: Dejte jí 3 dny a uvidíte sami!
Autor: shutterstock.com
26. října 2021 • 06:00

Mnoho lidí chřipku podceňuje. Bere ji jako běžné prochladnutí, a na její léčbu tak nijak nedbá. Chřipka jim však nakonec sama ukáže, že realita je poněkud jiná. Dejte jí tři dny a sami poznáte její sílu. 

Co je chřipka?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se šíří kapénkovou cestou. Inkubační doba je jeden až čtyři dny od setkání s patogenem. Většinou však stačí tři dny, než se chřipka projeví v plné síle. Ročně onemocní až 15 % populace, což není malé číslo a rozhodně by se chřipka neměla podceňovat.

Video se připravuje ...
Jak poznat chřipku od virózy?VIDEO 

Trocha historie

Už v minulosti nám chřipka ukázala, jak mocná může být. Zatím nejhorší pandemií chřipky byla v letech 1918–1919 tzv. Španělská chřipka, která proběhla ve třech vlnách a měla na svědomí přes 40 milionů úmrtí! 

Bleskový nástup

Nástup a gradace chřipkového onemocnění je razantní. Jste zdraví a plní života, plánujete, co všechno ještě dnes stihnete, a najednou přijde úder. Horečka 39–40 °C, schvácenost, zimnice, silná bolest hlavy, kloubů a svalů, vyčerpávající kašel. V takovém stavu není možné nic jiného než si lehnout do postele...

Účinná léčba

Při léčbě chřipky je nejdůležitější podpořit imunitní systém a předejít tak vážným komplikacím (například těžkému zápalu plic, zejména u starších osob, který může mít fatální následky). Rozhodně nečekejte, že se z chřipky vyspíte do druhého dne. Nicméně ležet byste rozhodně měli. Klid, dostatek tekutin, vynechání zbytečných sladkostí a pokrmů, které spíše zatěžují, to vše je pro vítězství nad chřipkou klíčové. 

Zvyšovat přirozenou obranyschopnost organismu je ale dobré po celý rok. A to hlavně zdravým životním stylem, otužováním, eliminací stresu za pomocí meditace a jógy.

Ohrožené skupiny

Nejohroženější skupinou jsou děti do 5 let, senioři nad 65 let, těhotné ženy, ale také kuřáci, lidé trpící obezitou a v neposlední řadě lidé nemocní. Tedy astmatici, diabetici, kardiaci, pacienti s onemocněním plic, ledvin a jater, s porušenou či chybějící slezinou, poruchou metabolismu, onkologičtí nemocní a osoby s HIV/AIDS

Zejména v období chřipek je třeba dbát více o své zdraví, posilovat imunitu a v případě, že už vás chřipka postihne, nic nepřecházet a svému zdraví dát zelenou. Pamatujte, že silný imunitní systém není pro viry a bakterie vůbec "atraktivní"!

 

 

 

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.