Časté krvácení z nosu: Kdy je to v pořádku a kdy je čas navštívit lékaře? | Moje zdraví

Časté krvácení z nosu: Kdy je to v pořádku a kdy je čas navštívit lékaře?

Časté krvácení z nosu: Kdy je to v pořádku a kdy je čas navštívit lékaře?
Časté krvácení z nosu • Autor: iStock.com
18. prosince 2019 • 06:00

Většina z nás zažije v určitém okamžiku svého života krvácení z nosu. Může být způsobeno zraněním nebo se děje spontánně. Ve většině případů se neděje nic vážného. Pokud vám ale teče krev z nosu častěji, zbystřete. Může odrážet váš zdravotní stav, který nemusí být zcela v pořádku.

Občasné krvácení z nosu bývá zřídkakdy závažné. Existuje mnoho příčin krvácení, často to bývá manuální poškození nosu, rýma i klima, ve kterém žijete.

Co způsobuje časté krvácení z nosu? 

Suchý nos

Zamyslete se, v jakém prostředí žijete. Je suché? Vlhké? Studené? Teplé? Jaký je vzduch u vás doma? Dle výzkumů kliniky Arizona Otolaryngology Consultants se krvácení z nosu vyskytuje častěji u pacientů, kteří žijí v horkém a suchém podnebí nebo v chladném či větrném. Suchý vzduch je zkrátka nejčastější příčinou krvácení z nosu. A nemusí jít jen o klima, stejný vliv má například ústřední topení. Nedostatek vlhkosti ve vzduchu vysouší nejen kůži, ale i sliznice uvnitř nosu. Na jejich vysychání má vliv i užívání antihistaminik nebo léků na nachlazení. S rýmou a nachlazením souvisí i další příčina krvácení z nosu, kterou je časté smrkání. 

Jak nos zvlhčit?

Pokud máte nos suchý, bude potřeba ho zvlhčit. Můžete tak učinit nanesením tenké vrstvy nosního krému či spreje dvakrát až třikrát denně. Lékaři vám mohou také předepsat nebo navrhnout solný nosní sprej, který udržuje nosní sliznice zdravé a vlhké.

Kromě použití hydratačních mastí do nosu může být užitečné investovat do zvlhčovače vzduchu. Pokud žijete ve větším domě, může být nerealistické mít zvlhčovač v každé místnosti. Nejlepším místem pro něj je pak vaše ložnice, kde spíte.

Další příčiny krvácení z nosu

Vedle suchého nosu může být další příčinou cizí předmět uvízlý v nosní dutině, čichání dráždivé chemické látky, alergická reakce, poranění nosu, opakované kýchání, studený vzduch, infekce horních cest dýchacích, velké dávky aspirinu, vysoký krevní tlak, poruchy krvácení, poruchy srážení krve, rakovina a samozřejmě zranění nosu způsobené úrazem, úderem, pádem či zlomeninou.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se začne krvácení z nosu opakovat několikrát za měsíc, zajděte si na ORL. V některých případech může být časté krvácení z nosu jedním z příznaků, které ukazují na závažný zdravotní problém. Například, pokud se u vás vyskytuje současně s podlitinami nebo únavou.

Časté krvácení z nosu může být také známkou poruchy srážení krve nebo nosního nádoru. Tato onemocnění se mohou zdát docela extrémní, ale včasný zásah může snížit jejich škodlivé účinky, takže je nutné, aby pacienti okamžitě vyhledali lékařskou pomoc, pokud si začnou všímat krvácení z nosu, které se vyskytuje více než třikrát, čtyřikrát za měsíc po dobu několika měsíců,“ doporučuje Elaine K. Luo, internistka nemocnice v Massachusetts.

Diagnostika krvácení z nosu

Pokud vyhledáte lékařskou pomoc, váš lékař provede fyzické vyšetření, aby zjistil příčinu. Zkontroluje nos na známky přítomnosti cizího předmětu, dále vám bude také klást otázky týkající se vaší anamnézy a současných léků, které berete. Svému lékaři sdělte na prohlídce jakékoli další příznaky, které jste zaznamenali, případná nedávná zranění. Neexistuje jediný test, který by určil příčinu krvácení z nosu, ale váš lékař může využít jednoho či více diagnostických testů, jako jsou krevní testy, nosní endoskopie, CT sken nosu či rentgen obličeje a nosu.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.