Běžné praní bacily nezabije, jen roznese na čisté prádlo. Známe 5 tipů, jak tomu zabránit! | Moje zdraví

Běžné praní bacily nezabije, jen roznese na čisté prádlo. Známe 5 tipů, jak tomu zabránit!

Běžné praní bacily nezabije, jen roznese na čisté prádlo. Známe 5 tipů, jak tomu zabránit!
Proti bakteriím pomůže sušička, ale jen při programech s vysokými teplotami • Autor: iStock.com
30. ledna 2019 • 06:00

Perete zvlášť svrchní oblečení a spodní prádlo, používáte vysoké teploty a myslíte si, že jste udělali pro své zdraví maximum? Přečtěte si nejčastější omyly, které lidé při praní prádla dělají. Poradíme vám, jak to udělat, abyste měli prádlo opravdu bez bakterií.

Myslíte si, že když perete prádlo nemocného člověka při vysoké teplotě, vyndáte ho čisté a bez bakterií? Omyl. Bakterie a viry, zejména ty, které způsobují respirační onemocnění nebo například střevní chřipku, bohužel přežijí i vysoké teploty praní. Pokud tedy perete prádlo nemocného člověka s prádlem ostatních zdravých členů domácnosti, můžete nákazu ještě roznést. Mikrobi se navíc v pračce usazují a mohou se tak roznést na prádlo z dalšího praní.

Obzvláště opatrní bychom měli  být v případě spodního prádla. „Bez ohledu na to, jak dobře se očistíte po použití toalety, průměrnému člověku zůstane asi desetina gramu výkalu ve spodním prádle,“ říká Chuck Gerba, profesor mikrobiologie v Arizoně. Tato desetina gramu bez problémů kontaminuje několik dávek prádla zdravého člověka.

"Většina mikroorganizmů - bakterií, virů, kvasinek a plísní je usmrcena při teplotě nad 70 °C po dobu 10 minut," říká MUDr. Věra Melicharčíková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinfekci a sterilizaci. A dodává: Prací prostředky a proces máchání a ždímání také napomáhají odstraňovat špínu a mikroorganizmy z textilií, ale speciální prací prostředky s dezinfekčním účinkem na trhu v ČR nejsou k dispozici." Jinými slovy: Běžné praní na šedesát s běžným práškem na bacily nestačí. Naopak - může je hezky roznést na oblečení dalších členů domácnosti. Jak se tedy mikrobů účinně zbavit?

Dezinfekce

Jednou z možností je prát prádlo nemocného odděleně na teploty vyšší než 70 stupňů. Další z možností je použít k běžnému prášku speciální desinfekční prostředky. Ty podle výrobců zahubí až 99 procent bacilů i při nízkých teplotách nebo dokonce při ručním praní.

Sušička

Další z možností je používat sušičku. Ta je však účinná jen při nastavení na vysokou teplotu. Ekologické a energeticky úsporné programy, které suší při nízkých teplotách, mikroby nezabijí.

Žehlička

Ke sterilizaci oblečení podle MUDr. Melicharčíkové dochází i při žehlení. To však nelze aplikovat na všechny materiály, protože některé zničí.

Slunce

V létě je ideálním pomocníkem sluníčko. Už naši předkové prádlo sluncem bělili, a to nejen z estetických důvodů. Ultrafialové záření, které sluneční světlo obsahuje, má totiž desinfekční účinky. Ze stejného důvodu bychom alespoň v letních měsících měli čas od času vyndat peřiny na sluníčko.

Rychlost

Kvůli prevenci mikrobů a virů je také dobré prát zašpiněné prádlo co nejdříve. Pokud vám oblečení z posilovny leží v koši na prádlo týden, věřte, že plísně a bakterie už si v něm udělaly sídlo.

A ještě jedna drobnost na závěr – po přendavání prádla do pračky, ale i z pračky do sušičky si vždy umyjte ruce mýdlem. Předejdete tak nákaze při následné konzumaci potravin. 

Video se připravuje ...
Pár tipů, jak vyčistit pračkuVIDEO 

Autor: Kateřina Erbsová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.