Pro seniora je zápal plic nebezpečný | Moje zdraví

Pro seniora je zápal plic nebezpečný

Pro seniora je zápal plic nebezpečný
Starší lidé by měli více dbát na prevenci. • Autor: istockphoto.com
4. července 2016 • 12:00

Senior je zvláště v zimě ohrožený respiračními infekcemi. Jejich škála je široká - od rýmy až po zápal plic. A protože imunita staršího člověka bývá "poddimenzovaná", může se zápal plic přehoupnout v zápas o život.

Zima. Krásné, ale pro seniora zároveň nebezpečné období. Stačí, aby potkal pár nachlazených kýchajících lidí v tramvaji, čekárně u lékaře nebo v obchodě, a kapénky už se postarají o rychlý přenos infekce. Z rýmy či chřipky se může, zvláště u oslabeného jedince, vyvinout nebezpečný zápal plic

Kolik starších lidí v Česku jím ročně onemocní? "Zápal plic jako diagnóza nepodléhá povinnému hlášení, a proto lze o konkrétních počtech pouze spekulovat. Každopádně senioři jsou jednou z nejvíce ohrožených skupin a nejrizikovějším obdobím, zvláště pro chronicky nemocné, jsou právě měsíce s nízkými teplotami," říká MUDr. David Jilich z Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí Nemocnice Na Bulovce.

Řekni mi, s kým žiješ

Zápal plic může vyvolat jak virová, tak bakteriální infekce. Která převládá? "To vlastně nikdo neví přesně. V žádné studii o původcích pneumonie se neví původce u 100 % nemocných, i v dobrých studiích se to zjistí jen asi u 50 % pacientů. Můžeme jen velice obecně říct, že bakteriálních zápalů plic je u seniorů více než virových. Naopak u dětí a snad i mladých dospělých je více zápalů plic virového původu," říká MUDr. Olga Džupová, Ph. D., z téže kliniky Nemocnice Na Bulovce. Podle jejích slov záleží rovněž na tom, jak senioři žijí. "Pokud sami nebo ve dvou, ale nestýkají se s lidmi vůbec nebo jen minimálně, nemají moc příležitostí infi kovat se viry.

Diagnózu zápal plic se vyplatí nepodceňovat. Důležité je vyhledat odbornou pomoc a respektovat doporučení odborníka.

Nicméně bakterie v dýchacích cestách mít mohou. Je-li senior oslabený nějakou chronickou interní chorobou, mohou tyto bakterie vyvolat zápal plic," říká lékařka. "Aktivnější senioři nebo ti ve společných domovech mají naopak více šancí infikovat se jak přenosnými bakteriemi, tak i viry. Toto platí zejména pro chřipku, ale též pro jiné respirační viry," dodává lékařka. Dostanou-li se bakterie do krevního oběhu, mohou vyvolat vážnější invazivní onemocnění - těžký průběh zápalu plic, zápal mozkových blan nebo celkovou otravu organismu.

Jak zápal plic probíhá a jak se projevuje?

Jakmile se patogeny dostanou do plic, způsobí zánět plicních sklípků a přilehlé plicní tkáně. K charakteristickým příznakům patří náhlý začátek- z plného zdraví vás doslova uloží do postele. Průběh onemocnění se modifikuje v závislosti na původci a na aktuálním i dlouhodobém stavu pacienta. Léčba pneumokokové nákazy pak probíhá dle konkrétních příznaků a závažnosti onemocnění. Používají se léky na rýmu, kašel, teplotu a bolest. Komplikovaný průběh onemocnění vyvolaného bakteriemi se léčí pomocí antibiotik, především z řady penicilinů.

U velmi těžkých průběhů onemocnění může být zapotřebí intenzivní infuzní či injekční léčba v nemocnici. Virový zápal plic vyžaduje symptomatickou léčbu s podpůrnými léky. Antivirotika jsou k dispozici jen pro léčbu některých virových onemocnění, zdaleka neplatí, že zajistí rychlou úzdravu každého nemocného! Nemocný musí v každém případě vždy zůstat v klidu na lůžku, měl by mít velice lehkou dietu s dostatkem tekutin. "Diagnózu zápal plic se vyplatí nepodceňovat. Důležité je vyhledat odbornou pomoc a respektovat doporučení odborníka včetně doporučení k hospitalizaci," říká lékař. Podle jeho slov jsou velmi důležité pravidelné preventivní lékařské prohlídky. Lékař při nich včas odhalí, případně zaléčí, závažná a často bezpříznaková onemocnění.

A co platí obecně? Vyhýbejte se místům s velkou kumulací obyvatel, zvláště v době, kdy se necítíte nejlépe. Snažte se dodržovat zdravý životní styl bez kouření, nadváhy, jíst vyváženou stravu a pamatovat na věku přiměřenou pohybovou aktivitu. 

Postačí očkování proti chřipce?

Pro prevenci infekcí dýchacího ústrojí je důležité očkování proti chřipce. Vakcínu je ideální aplikovat během října či listopadu. Očkování proti chřipce funguje i jako ochrana proti komplikacím, které na ni někdy navazují. Jednou z nich je též zápal plic. Osobám nad 65 let a osobám s některými chronickými onemocněními (především srdečně-cévními a plicními) se doporučuje očkování proti pneumokokovým infekcím. To je možno realizovat kdykoli v průběhu roku. 

Jak se projevuje

Bakteriální zápal plic: vysoká teplota, zimnice, třesavka, celková schvácenost, suchý kašel, vykašlávání, dušnost
Virový zápal plic: nižší teplota, dráždivý kašel bez vykašlávání, bolesti hlavy, bolesti svalů, bolesti kloubů, celková schvácenost

Odborná spolupráce MUDr. David Jilich, Klinika infekčních, tropických a parazitárních nemocí, Nemocnice Na Bulovce.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.