9 nejčastějších problémů na kůži diabetiků. Co by vás mělo varovat? | Moje zdraví

9 nejčastějších problémů na kůži diabetiků. Co by vás mělo varovat?

9 nejčastějších problémů na kůži diabetiků. Co by vás mělo varovat?
Kůže diabetiků je náchylná k infekcím • Autor: istockphoto.com
4. září 2023 • 06:00

Při cukrovce kolísá hladina glykemie v krvi. Pokud ji nedostanete na vyrovnanou úroveň, můžete se dočkat komplikací. K těm častým patří například vysoký krevní tlak, glaukom i vážné srdeční problémy. Diabetes však může zanechat nesmazatelné stopy také na největším orgánu lidského těla – tedy na kůži. 

Pupínky, zatvrdlinky, svědění – to všechno mohou být poměrně nevinné problémy. Pokud jim ale včas nevěnujete dostatečnou pozornost a péči, můžete se dostat až na operační sál. Podle čeho dokážete sami identifikovat nejčastější kožní problémy? A jak se s nimi vyrovnat?

Jak zlepšit zdravotní stav diabetiků stravou? 

Video se připravuje ...
Odbornice na výživu Karolína Hlavatá radí pacientům s cukrovkou, jakým potravinám dávat přednostVIDEO 

1. Suchá pokožka 

Jakmile hladina glukózy stoupá, buňky v pokožce začínají ztrácet tekutinu a začnou vysychat. Dalším důvodem je častější močení. To vše vede k dehydrataci, která o sobě dá vědět v podobě suché, „šustivé“ kůže.

Co dělat: Pijte vodu bez bublinek, nápoje bez obsahu kofeinu a přidaného cukru. Zapomeňte na koupele či sprchování horkou vodou. Používejte jemné přípravky bez parfemace nebo přípravky pro děti. Pokožku během mytí i utírání pouze jemně poťukávejte, žádné tření. Hydratační emulzi, balzám či dětský olej nanášejte na ještě vlhkou pokožku. 

2. Svědící kůže 

Svědící kůže (pruritus) může být způsobena nedostatečným zásobením kyslíkem v důsledku špatného krevního oběhu.

Co dělat: Zvláčňujte kůži, jak jen to jde. Používejte hydratující prostředky, jež jsou k dostání v lékárně. 
Pravidelně kontrolujte hladinu cukru. Jezte potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (sardinky, losos, tuňák, makrela, tofu, sojové boby, vlašské ořechy, lněné semínko). Tyto potraviny zmírňují zánět a vyživují a zavodňují pokožku zevnitř. Užívejte rybí olej v kapslích. 

3. Digitální ulcerace 

Komplikace, kterou znají především diabetici 1. typu, se projevuje ztluštělými a jakoby voskovitými ložisky na kůži prstů u rukou a nohou, což může být způsobeno nadprodukcí kolagenu. 

Co dělat: Udržujte hladinu glukózy pod kontrolou. Používejte hydratační prostředky k udržení vláčné pokožky. 

4. Nehojící se řezné ranky 

Každý z nás se občas řízne o okraj papíru nebo při kuchyňských pracích. Tato poranění mohou být pro diabetiky velmi problematická, protože se podstatně déle a hůře léčí.

Co dělat: Zabraňte proniknutí infekce do rány – používejte antibakteriální mycí prostředky, například mýdlo s tea tree olejem. Řeznou ránu ihned ošetřete. Zvyšujte imunitu – dopřávejte si denně porci ovoce, zeleniny, listové zeleniny, nezapomeňte na jogurt a probiotika všeobecně. 

5. Plíseň nehtů 

Zdravého neohrozí, diabetikovi však může způsobit potíže. Nejčastěji se usídlí pod nehtem nebo v jeho okolí a bývá dost úporná. 

Co dělat: Vyhněte se možnému usídlení infekce – nenechejte si stříhat kůžičku a na profesionální manikúru si berte vlastní manikurní sadu. 

6. Vřídky na pokožce 

Typické pupínky (podebírající s vřídky) se tvoří okolo vlasového folikulu. Bývají způsobeny stafylokokovou infekcí. Objevují se v místech se zvýšeným pocením (krk, obličej, podpaží).

Co dělat: Pomáhá dezinfekce postižených míst a následné potření antibiotickou mastí. Přetrvává-li problém déle než několik týdnů, obraťte se na odborníka – je možné, že infekce je způsobena zlatým stafylokokem, jenž je rezistentní vůči široké paletě antibiotik. 

7. Kvasinky 

Kvasinkovou infekci způsobuje plíseň rodu Candida albicans. Diabetici jsou k ní náchylní více než zdraví lidé. Projevuje se úporným svěděním a „cestičkami“ v kůži v oblastech pod prsy, ve vchodu poševním, mezi prsty, na jazyku…

Co dělat: Pokud nepomůže některý z volně prodejných přípravků (krém), obraťte se na svého lékaře. Jako prevenci vaginální kvasinkové infekce vynechejte parfemovaný toaletní papír či tampony a vlhčené ubrousky. 

8. Necrobiosis lipoidica diabeticorum 

Jde o kožní komplikaci diabetu, jež se projevuje nejčastěji na kůži bérců. Bolestivé skvrny mají žlutavou barvu, která je způsobena nadprodukcí kolagenu a tuku v hlubších vrstvách kůže. Pozor na otevřené rány, jež jsou vstupní branou infekce. 

Co dělat: V tomto případě neodkládejte návštěvu lékaře, který předepíše vhodnou léčbu kortikoidovými injekcemi nebo krémem. Efekt přináší i terapie ultrafi alovým zářením. 

9. Diabetická neuropatie 

Tato komplikace cukrovky je způsobena nedostatečným prokrvením pokožky v důsledku špatné funkce periferních nervů. Nervy v dolních končetinách nezajišťují dostatečný oběh, končetina trpí nedostatkem vláhy.

Co dělat: K péči o pokožku nohou používejte silné promašťovací přípravky obsahující kyselinu alfa-lipoovou. Ta pomůže zvrátit proces ve váš prospěch, protože umí pomoci rozběhnout „unavenou“ krevní cirkulaci. Vyzkoušejte olej ze stromu neem (nimbový olej) – aplikujte jej zevně jako masáž i vnitřně jako doplněk stravy. 

Pozor: Diabetická neuropatie je velmi nebezpečná. Jakmile dojde do těžších stadií, není již cesty zpátky. Na nohou se mohou objevit vřídky, puchýře či zatvrdlinky, jež nebolí, a proto je necítíte. Pravidelná kontrola je tedy jednou z mála cest, jak se vyhnout nejhoršímu možnému scénáři – amputaci. 

Odborná spolupráce: MUDr. Pavlína Piťhová Interní klinika 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.