Vedro a domácí zvířata: Kolik vody by měl vypít pes a kolik kočka | Moje zdraví

Vedro a domácí zvířata: Kolik vody by měl vypít pes a kolik kočka

Vedro a domácí zvířata: Kolik vody by měl vypít pes a kolik kočka
Pes by měl vypít zhruba 50 ml vody na kilogram své hmotnosrti • Autor: istock.cz
27. června 2024 • 06:00

Množství vody, které pes denně potřebuje, závisí na řadě faktorů, jako je jeho velikost, plemeno, věk, aktivita a vnější prostředí. Obecně se doporučuje, aby pes vypil 50 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti denně. Pes vážící 10 kilogramů by měl vypít asi 0,5 - 0,6 litru vody denně.

Psi v horkém počasí nebo při zvýšené fyzické aktivitě potřebují vodu doplňovat častěji. To platí i pro štěňata a kojící feny, ti potřebují vody ještě více, a to až 70-100 ml na jeden kilogram tělesné hmotnosti.

Otestujte beton

Jak poznáte, že vedro bude pro psa nesnesitelné?  Zkuste otestovat rozpálený beton než půjdete venčit tak, že položíte ruku na asfalt, a pokud ji tam neudržíte, neměli byste nechat po horkém chodníku běhat ani vašeho psa. Venčete hlavně ráno a večer, kdy už nesvítí přímé slunce a na delší procházky berte vždy vodu.

Pes se ochlazuje pomocí zrychleného dýchání, nebo přes tlapky. Bohužel na základě toho mají omezenou možnost odvádění tepla z těla. To v případě uzavřených prostor, ale i venkovních ploch na přímém slunci může vést k úžehu, bezvědomí a selhání krevního oběhu. "Nenechávejte psa nikdy v autě, uvázaného na přímém slunci nebo bez dostatečného přísunu tekutin. Ideální je mít všude s sebou na cestách cestovní láhev na pití pro psy, cestovní skládací misku, ale i chladící podložku a pro menší plemena i vestu či chladící šátek. Vhodné jsou i rychleschnoucí ručníky, které pomohou při ochlazování psa," uvádí Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.

Jak pomoci při přehřátí

Přehřáté zvíře poznáte podle příznaků, ke kterým patří vysoká dechová frekvence, bledé až namodralé sliznice a také bezvědomí. V takovém případě je nutné ihned reagovat a dostat vašeho psa, co nejrychleji do stínu či klimatizovaného prostoru. Pak jej začněte opatrně chladit. Použijte vlhké ručníky nebo hadříky a přiložte je na břicho, třísla, tlapky a oblast hlavy. Vyhněte se používání ledové vody, protože příliš rychlé ochlazení může způsobit šok. Nabídněte psovi čerstvou chladnou vodu, ale dejte pozor, aby příliš nehltal, mohl by pak začít zvracet

Kočky a krmivo

Kočky mají tendenci pít méně vody než psi, zejména pokud konzumují konzervované nebo mokré krmivo, které obsahuje více vlhkosti. Kočka by měla vypít zhruba 40 až 50 ml vody na kilogram své hmotnosti. Uvažujeme-li, že kočka váží zhruba 3,5 kilogramu, bude jí za den stačit vypít zhruba 150 ml vody. Jen si dejte pozor na to, že některé kočky preferují tekoucí vodu, takže fontánka pro kočky může být užitečná.

Která plemena jsou náchylnější?

Některá plemena psů jsou náchylnější k přehřátí kvůli svým fyzickým vlastnostem a genetickým predispozicím. Mezi tato plemena patří zejména psi s krátkým čenichem, kteří mají ztíženou schopnost efektivně dýchat a ochlazovat se. Patří sem plemena jako anglický buldok, francouzský buldok, mops, boxer i shih tzu. Větší teplo bude v létě také chlupáčům s hustou srstí jako je sibiřský husky, aljašský malamut i bernský salašnický pes.

Jak poznat přehřátí

Pitný režim domácích mazlíčků je velmi důležitý pro jejich zdraví a celkovou pohodu zrovna tak jako u lidí. A v létě to platí dvojnásob. Proto byste vašim psům i kočkám měli zajistit dostatečný přísun tekutin nejen doma, ale i na cestách. Zde jsou základní zásady, kterých byste se měli držet, aby vaši chlupáči zůstali stále vitální a dostatečně hydratovaní nejen v létě.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.