Psí páteř je víc ohrožená než člověčí: Vezměte svého mazlíčka na masáž | Moje zdraví

Psí páteř je víc ohrožená než člověčí: Vezměte svého mazlíčka na masáž

Psí páteř je víc ohrožená než člověčí: Vezměte svého mazlíčka na masáž
Kulhající pes je vždy důvodem návštěvy veterináře. • Autor: shutterstock.com
8. září 2016 • 08:37

O tom, že bolesti zad trápí velkou část lidské populace, asi nikdo nepochybuje. Zmíněné trampoty se ovšem nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. 

Kočky, morčata nebo křečci s páteří problémy prakticky nemívají. „Psi však bolestmi zad trpí v poslední době čím dál tím častěji,“ konstatuje MVDr. Václav Naxera z veterinární kliniky na Praze 3, která se specializuje na ortopedická a neurologická onemocnění. Vzhledem k horizontální poloze páteře je podle jeho slov psí páteř dokonce náchylnější k poškození než ta lidská. Obzvlášť často přitom onemocnění zad pronásledují takzvaná dlouhá plemena, jako jsou jezevčíci nebo baseti. 

Jakého psa vybrat, když jste alergik? Více čtěte zde.


Poměrně často mívají potíže s páteří zejména obézní zvířata, jejichž záda se musejí vyrovnávat s nadměrnou zátěží. „Velmi podstatnou roli ovšem hraje i dědičnost,“ uvádí veterinární lékař. Psi, kteří se narodí s vrozenou vadou páteře, proto obvykle bývají vyřazováni z chovného programu. Mnohé potíže ovšem mají na svědomí také úrazy, které bývají poměrně časté zejména u temperamentnějších domácích mazlíčků. Nevyhýbají se ani gaučovým psíkům, kterým chybí potřebná obratnost.

Při neopatrném seskoku z kanape si leckdy mohou tak nešťastně zablokovat páteř, že je nezbytná chirurgická nebo ortopedická operace. Podobné nehody přitom podle slov veterináře nejsou nijak výjimečnou záležitostí. S rostoucím věkem navíc potíží s páteří většinou přibývá. Někdy ovšem bolavá záda potrápí i štěňata. Mláďata větších psích plemen, která příliš rychle vyrostou, mohou trpět například panostitidou. Tato nemoc úzce souvisí se špatným zavápňováním kostí.

Jakou kočku vybrat, když jste alergik? Více čtěte zde. 

Pes, kterého bolí záda, často kulhá, špatně si sedá a odlehčuje nebo vůbec nepoužívá některou končetinu. Mívá problémy při chůzi ze schodů, někdy i bolestivě reaguje na pohlazení. „Chovatel přitom zaznamená změny v hybnosti obvykle lépe než veterinář,“ říká s přesvědčením doktor Naxera, „ve veterinární ordinaci totiž zvíře bývá v šoku, chová se jinak, než doma.“ Pozorný páníček má právě proto mnohem větší šanci vypozorovat, že jeho domácí mazlíček už na pravidelnou procházku nevyráží s takovým nadšením jako obvykle. Veterinární lékaři však samozřejmě nespoléhají na pouhé pozorování. Odhalit příčinu onemocnění jim umožňuje nejen neurologické, ale zejména rentgenologické vyšetření. Na specializovaných pracovištích dnes mají k dispozici už i počítačovou tomografi i nebo magnetickou rezonanci, tedy moderní metody, které pomáhají přesněji určit diagnózu a stanovit odpovídající způsob léčby. 

Pomáhají i masáže 

V některých případech pomůže odstranit zádové potíže konzervativní léčba. Pejskovi je možné podávat nejen přípravky mírnící bolest, ale například i preparáty uvolňující spasmy neboli stahy svalstva v okolí páteře. Součástí konzervativní léčby bývají i různé manipulační nápravy nebo rehabilitační techniky, ať už to jsou masáže či akvaterapie, při nichž čtyřnohý pacient cvičí v bazénu. Poměrně časté jsou také opichy bolestivých míst. Závažnější onemocnění páteře je však zapotřebí řešit chirurgicky. V zahraničí jsou v poslední době u psů poměrně populární také operace s využitím kmenových buněk, s jejichž pomocí lze léčit nejen artrózu, ale i různé úrazy, poranění či degenerativní onemocnění pohybového aparátu.

Před čtyřmi roky u nás tento zákrok úspěšně absolvoval tehdy sedmiletý retrívr, který trpěl artrózou a dysplazií kyčelních kloubů. „S největší pravděpodobností by tato moderní metoda mohla pomoci i psům s onemocněním páteře,“ míní doktor Naxera, „prozatím se však u nás tento postup v běžné veterinární praxi nepoužívá.“ Zároveň dodává, že za posledních dvacet let se možnosti diagnostiky a léčby onemocnění páteře neobyčejně rozšířily. Kromě nových léků se objevily i nové diagnostické a operační metody, jejichž úspěšnost dosahuje na kvalitních pracovištích až 80 %. Současně s tím neobyčejně stouply také šance zvířat znovu se postavit na své vlastní nohy. 

Jak předcházet problémům? 

* Hlídat správnou hmotnost se vyplatí nejen u psů náchylných k zádovým problémům.

* Jezevčíci a baseti by raději neměli sami chodit ze schodů. 

* Nevhodné je dlouhodobé a časté aportování, při němž je páteř vystavena velké zátěži. 

* Vhodné je podávat přípravky obsahující chondrosulfáty a hyaluronáty, které působí preventivně a mohou pomoci oddálit problémy. 

* Také je třeba dbát na to, aby psi při čekání na páníčka v zimě zbytečně neprochladli. Mokrý chlad může mít na svědomí záněty kolem páteře. 


Odborná spolupráce: MVDr. Václav Naxera, veterinární klinika, Praha 3

Autor: Ivana Matyášová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.