Psí páteř je víc ohrožená než člověčí: Vezměte svého mazlíčka na masáž | Moje zdraví

Psí páteř je víc ohrožená než člověčí: Vezměte svého mazlíčka na masáž

Psí páteř je víc ohrožená než člověčí: Vezměte svého mazlíčka na masáž
Kulhající pes je vždy důvodem návštěvy veterináře. • Autor: shutterstock.com
8. září 2016 • 08:37

O tom, že bolesti zad trápí velkou část lidské populace, asi nikdo nepochybuje. Zmíněné trampoty se ovšem nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. 

Kočky, morčata nebo křečci s páteří problémy prakticky nemívají. „Psi však bolestmi zad trpí v poslední době čím dál tím častěji,“ konstatuje MVDr. Václav Naxera z veterinární kliniky na Praze 3, která se specializuje na ortopedická a neurologická onemocnění. Vzhledem k horizontální poloze páteře je podle jeho slov psí páteř dokonce náchylnější k poškození než ta lidská. Obzvlášť často přitom onemocnění zad pronásledují takzvaná dlouhá plemena, jako jsou jezevčíci nebo baseti. 

Poměrně často mívají potíže s páteří zejména obézní zvířata, jejichž záda se musejí vyrovnávat s nadměrnou zátěží. „Velmi podstatnou roli ovšem hraje i dědičnost,“ uvádí veterinární lékař. Psi, kteří se narodí s vrozenou vadou páteře, proto obvykle bývají vyřazováni z chovného programu. Mnohé potíže ovšem mají na svědomí také úrazy, které bývají poměrně časté zejména u temperamentnějších domácích mazlíčků. Nevyhýbají se ani gaučovým psíkům, kterým chybí potřebná obratnost.

Při neopatrném seskoku z kanape si leckdy mohou tak nešťastně zablokovat páteř, že je nezbytná chirurgická nebo ortopedická operace. Podobné nehody přitom podle slov veterináře nejsou nijak výjimečnou záležitostí. S rostoucím věkem navíc potíží s páteří většinou přibývá. Někdy ovšem bolavá záda potrápí i štěňata. Mláďata větších psích plemen, která příliš rychle vyrostou, mohou trpět například panostitidou. Tato nemoc úzce souvisí se špatným zavápňováním kostí. 

Pes, kterého bolí záda, často kulhá, špatně si sedá a odlehčuje nebo vůbec nepoužívá některou končetinu. Mívá problémy při chůzi ze schodů, někdy i bolestivě reaguje na pohlazení. „Chovatel přitom zaznamená změny v hybnosti obvykle lépe než veterinář,“ říká s přesvědčením doktor Naxera, „ve veterinární ordinaci totiž zvíře bývá v šoku, chová se jinak, než doma.“ Pozorný páníček má právě proto mnohem větší šanci vypozorovat, že jeho domácí mazlíček už na pravidelnou procházku nevyráží s takovým nadšením jako obvykle. Veterinární lékaři však samozřejmě nespoléhají na pouhé pozorování. Odhalit příčinu onemocnění jim umožňuje nejen neurologické, ale zejména rentgenologické vyšetření. Na specializovaných pracovištích dnes mají k dispozici už i počítačovou tomografi i nebo magnetickou rezonanci, tedy moderní metody, které pomáhají přesněji určit diagnózu a stanovit odpovídající způsob léčby. 

Pomáhají i masáže 

V některých případech pomůže odstranit zádové potíže konzervativní léčba. Pejskovi je možné podávat nejen přípravky mírnící bolest, ale například i preparáty uvolňující spasmy neboli stahy svalstva v okolí páteře. Součástí konzervativní léčby bývají i různé manipulační nápravy nebo rehabilitační techniky, ať už to jsou masáže či akvaterapie, při nichž čtyřnohý pacient cvičí v bazénu. Poměrně časté jsou také opichy bolestivých míst. Závažnější onemocnění páteře je však zapotřebí řešit chirurgicky. V zahraničí jsou v poslední době u psů poměrně populární také operace s využitím kmenových buněk, s jejichž pomocí lze léčit nejen artrózu, ale i různé úrazy, poranění či degenerativní onemocnění pohybového aparátu.

Před čtyřmi roky u nás tento zákrok úspěšně absolvoval tehdy sedmiletý retrívr, který trpěl artrózou a dysplazií kyčelních kloubů. „S největší pravděpodobností by tato moderní metoda mohla pomoci i psům s onemocněním páteře,“ míní doktor Naxera, „prozatím se však u nás tento postup v běžné veterinární praxi nepoužívá.“ Zároveň dodává, že za posledních dvacet let se možnosti diagnostiky a léčby onemocnění páteře neobyčejně rozšířily. Kromě nových léků se objevily i nové diagnostické a operační metody, jejichž úspěšnost dosahuje na kvalitních pracovištích až 80 %. Současně s tím neobyčejně stouply také šance zvířat znovu se postavit na své vlastní nohy. 

Jak předcházet problémům? 

* Hlídat správnou hmotnost se vyplatí nejen u psů náchylných k zádovým problémům.

* Jezevčíci a baseti by raději neměli sami chodit ze schodů. 

* Nevhodné je dlouhodobé a časté aportování, při němž je páteř vystavena velké zátěži. 

* Vhodné je podávat přípravky obsahující chondrosulfáty a hyaluronáty, které působí preventivně a mohou pomoci oddálit problémy. 

* Také je třeba dbát na to, aby psi při čekání na páníčka v zimě zbytečně neprochladli. Mokrý chlad může mít na svědomí záněty kolem páteře. 


Odborná spolupráce: MVDr. Václav Naxera, veterinární klinika, Praha 3

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.