Rakovinu mohou mít i zvířata: Spolupráce s veterinářem je klíčová | Moje zdraví

Rakovinu mohou mít i zvířata: Spolupráce s veterinářem je klíčová

Rakovinu mohou mít i zvířata: Spolupráce s veterinářem je klíčová
Všímejte si změn u svého domácího mazlíčka, včasné léčení mu může zachránit život. • Autor: shutterstock.com
8. prosince 2016 • 15:11

Nemocných s rakovinou v posledních letech razantně přibývá. Nejen mezi lidmi, ale i mezi domácími mazlíčky. Stoupající počet onkologických pacientů souvisí například se zhoršeným životním prostředím, ovšem také s rostoucím stresem. Naštěstí však už toto onemocnění nemusí být vždycky obávaným zabijákem. „Díky moderní medicíně se výrazně zlepšila nejen diagnostika nádorů, ale i léčebné možnosti,“ říká MVDr. Václav Naxera z veterinární kliniky na Praze 3. Jestliže se nemoc podaří zachytit již v počátečním stadiu, má zvíře podle jeho slov nejednou velkou šanci na úplné vyléčení. Hodně tedy záleží na dobré spolupráci chovatele s veterinárním lékařem.

Pokud si povšimne podezřelé zatvrdliny nebo bulky na zvířecím těle, určitě by neměl váhat s návštěvou ordinace. Kromě klinického vyšetření může veterinární lékař vyšetřit zvíře také pomocí rentgenu, ultrazvuku nebo tomografu. „Dříve mělo sono jen málokteré pracoviště, dnes je už ovšem součástí prakticky každého veterinárního zařízení,“ říká doktor Naxera. „Velice důležité jsou i krevní testy, které napoví, o jaký typ nádoru v konkrétním případě jde,“ dodává. 

Histologické vyšetření, při němž lékař odebere malou část postižené tkáně, pak s téměř stoprocentní jistotou prokáže, zda je podezřelý útvar nezhoubný, či zhoubný. Ve druhém případě je jediným účinným řešením chirurgický zákrok, při němž se obvykle odstraní nejen nádor, ale i přilehlý mízní systém. Také u zvířat je dnes už přitom možné používat při operacích různé moderní pomocníky, jako je například laser.

I u zvířat je důležité přijít včas

Škála onkologických onemocnění je u zvířat podobně jako u lidí poměrně rozmanitá. Nádory se mohou objevit na kůži, stejně tak i na různých orgánech. Poměrně vzácná bývá rakovina u domácích králíků, naopak potkani trpí touto nemocí poměrně často. V poslední době však značně stoupl zejména počet nádorů mléčných žláz u psích pacientek. „Obzvlášť častý bývá výskyt těchto nádorů u nekastrovaných samiček,“ upozorňuje MVDr. Naxera. „V USA proto kastrují feny, které nejsou určeny do chovu, již ve věku 6-7 měsíců.“

Rakovina se ovšem nevyhýbá ani kočkám. Největším postrachem je především takzvaný lymfosarkom - nádor, který se obvykle vytvoří v místě vpichu po očkování. Pokud se včas neodstraní, prorůstá do hloubky a rychle se zvětšuje. Při včasném záchytu však bývá úspěšnost chirurgických operací poměrně velká. „Jen mizivé procento nádorů je neléčitelné,“ potvrzuje doktor Naxera. Někdy se podaří zvířecího pacienta zcela vyléčit, jindy mu alespoň o rok či dva prodloužit život. Ale i tahle šance za to určitě stojí!

 

Podobně jako u lidí také u zvířat hraje v onkologické prevenci svoji roli výživa. Příznivý vliv na celkové zdraví i délku života má průmyslově vyráběná strava, kterou dnes dostává velká část domácích mazlíčků. Tyto krmné směsi obsahují vyvážený poměr minerálů i dostatek vlákniny a při jejich pravidelné konzumaci se tak výrazně snižuje riziko některých typů rakoviny. Nádory tlustého střeva jsou dnes už proto u zvířecí populace naprosto výjimečné. Na druhé straně však s prodlužujícím se věkem zvířat stoupá riziko onkologických onemocnění. Zatímco u tříletého psa se rakovina vyskytuje jen vzácně, u šestiletého už zdaleka tak vzácná není. Š

anci zvládnout operaci dnes ovšem díky šetrným tišícím a narkotizačním prostředkům mají i zvířecí senioři. „Vždy je ovšem zapotřebí zvážit všechna rizika,“ zdůrazňuje veterinární lékař. „Nikdy neoperuji zvíře, u něhož si nejsem jistý, že by imunitně nebo oběhově zákrok zvládlo.“ Pokud je tedy pacient zdravotně v pořádku, není vyšší věk podle jeho názoru překážkou. Ve své praxi už úspěšně odoperoval i sedmnáctileté nebo osmnáctileté psy. 

Čeho si všímat? 

* Změny v chování mohou signalizovat nemoc. Pokud zvíře strádá, ztrácí na váze nebo na výkonu, pak je vhodné s ním zajít do veterinární ordinace.

* Pozornost je třeba věnovat zejména různým bulkám a zatvrdlinám, které se objeví na zvířecím těle. Potírat je mastičkami nebo bylinnými preparáty bývá neúčinné. Jediným řešením je návštěva veterinárního lékaře, který posoudí, zda je nutná operace. 

* Po operačním zákroku hodně záleží na správné rekonvalescenci. Těmto zvířatům je možné podávat speciální odlehčené granule pro onkologické pacienty se sníženým množstvím bílkovin a minimem tuků a také různé bylinné preparáty posilující obranyschopnost. 

Odborná spolupráce: MVDr. Václav Naxera, veterinární klinika, Praha 3

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.