Rýmu, kašel i zápal plic znají i kočky a psi. Jak se vyhnout nachlazení? | Moje zdraví

Rýmu, kašel i zápal plic znají i kočky a psi. Jak se vyhnout nachlazení?

Rýmu, kašel i zápal plic znají i kočky a psi. Jak se vyhnout nachlazení?
I váš domácí mazlíček může mít rýmu. • Autor: shutterstock.com
2. ledna 2017 • 16:00

Sezonní chřipky domácí mazlíčky naštěstí netrápí. Kašel a rýma pro ně ovšem nejsou žádnou neznámou. Respirační choroby dokonce pro tato zvířata představují (vedle zažívacích potíží) jeden z nejčastějších zdravotních problémů. "Onemocnění horních cest dýchacích bývají v ordinaci veterináře na běžném pořádku," říká MVDr. Michal Alexa z Veterinární nemocnice AA-Vet v Praze. Výjimkou ovšem nejsou ani záněty průdušek nebo zápaly plic, které postihují nejen psy a kočky, ale například i morčata, ptáky nebo potkany.

Psy poměrně často trápí psincový kašel, akutní zánětlivé onemocnění v oblasti hrtanu a průdušnice. Postihuje zejména čtyřnožce, kteří žijí v chovných stanicích nebo útulcích, kde bývá větší množství zvířat pohromadě. Nemoc se projevuje intenzivním dávivým kašlem, někdy bývá provázena také zvýšenou teplotou. "Zvířata někdy také mívají problémy s polykáním, odmítají potravu i tekutiny," uvádí veterinář, "majitelé se proto leckdy obávají, zda pes něco nevhodného nesežral." K psincovému kašli mají podle jeho slov větší sklony zejména senioři a také krátkolebá psí plemena, k nimž patří například mops nebo jorkšírský teriér.

Když pes kašle

Čtyřnohým pacientům přináší úlevu jitrocelový sirup, antibiotika veterinární lékaři předepisují pouze tehdy, když má zvíře zvýšenou teplotu a poslechový nález na průduškách. Velmi dráždivý kašel je pak možné úspěšně tlumit pomocí léků, takzvaných antitusik. Během nemoci je vhodné podávat zvířeti kašovitější stravu a na procházce mu příliš těsně neupevňovat obojek, který by mohl bolavý krk dráždit. Psincový kašel naštěstí většinou nemívá nijak vážný průběh, obvykle spontánně odezní během 4 dnů.

Když kočkám teče z nosu

Kočky, na rozdíl od psů, mívají spíše problémy s rýmou. Přesněji s takzvaným komplexem kočičí rýmy, kombinovanou virovou a bakteriální infekcí. Také v tomto případě nemoc postihuje zejména zvířata žijící ve větším společenství. Aš už v chovných stanicích nebo ve skupinách divoce se potulujících koček. Nemocná zvířata mívají postiženou nosní sliznici i spojivky, nemohou pořádně dýchat, špatně vidí, bývají slabá a obtížně přijímají potravu. S návštěvou veterinární ordinace by proto jejich majitel v podobném případě neměl váhat.

"Velmi nebezpečné bývá toto onemocnění zejména pro košata, která ještě nemají dostatečně vybavený imunitní systém," podotýká doktor Alexa, "někdy může dokonce dojít i k jejich úmrtí." Komplex kočičí rýmy přitom leckdy vyvolávají různé choroboplodné zárodky, a bývá proto nezbytné nechat udělat další doplňující mikrobiologická vyšetření ve speciální laboratoři. Během léčby, která někdy může být i dlouhodobá, se obvykle podávají antibiotika. Její úspěch hodně závisí na tom, zda se podaří podchytit onemocnění včas. V opačném případě může dojít k nevratným změnám v nose, které už pak zvířeti až do konce života způsobují řadu zdravotních problémů.

Pes a kočka mohou mít i zápal plic

K nejzávažnějším onemocněním respiračního ústrojí patří bezesporu zápaly plic. "Někdy vznikají sekundárně k jinému onemocnění, například u psů se zažívacími problémy, kteří vdechnou potravu či zvratky," upozorňuje doktor Alexa. "Postihnout však mohou také ptáky nebo potkany, kteří žijí ve stresu vyvolaném dlouhodobým nedostatkem životního prostoru," vysvětluje veterinární lékař. Zápaly plic se ovšem mohou vyvinout i z jiných bakteriálních nebo virových infekcí horních cest dýchacích. V zimním období také leckdy souvisejí s "banálním" prochladnutím. Zvířata zvyklá žít venku obvykle bývají otužilejší na rozdíl od takzvaných "gaučáků", kteří většinu času tráví v příjemně vytopeném pokoji. Pokud je takový pes nucený čekat na svého páníčka hodinu před obchodním domem, pak může i pouhé prochladnutí snadno přerůst v závažnější problém.

Prevence nachlazení u zvířat

  • V zimním období nenechávejte delší dobu psy ve vlhkém prostředí na studené podložce. Obzvlášť velké riziko hrozí zvířecím seniorům a chronicky nemocným zvířatům.
  • Proti psincovému kašli můžete svého psa nechat očkovat, ale ne vždy se podaří prostřednictvím vakcinace skutečně nemoci zabránit.
  • Rýma u psů nemusí vždy souviset s onemocněním horních cest dýchacích, někdy může signalizovat postižení zubů. Pokud se kolem dlouhých zubů vytvoří zubní kámen a výrazná parodontóza, může zánět pronikat až do dutiny nosní.
  • Také onemocnění srdíčka se velice často manifestuje dýchacími obtížemi.
  • Nádory plic mnohdy úzce souvisejí s předchozím onkologickým onemocněním mléčné žlázy

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.