Největší riziko otrav hrozí štěňatům a koťatům | Moje zdraví

Největší riziko otrav hrozí štěňatům a koťatům

Největší riziko otrav hrozí štěňatům a koťatům
Čokoláda, hroznové víno neb ob česnek může psovi velmi ublížit • Autor: Shutterstock.com
18. července 2016 • 14:16

Pro člověka je čokoláda velkou pochoutkou. Zvířatům však může způsobit velké zdravotní problémy. Stejně nebezpečné mohou být i další potraviny nebo různé chemické látky. 

S otravami se sice ve veterinární praxi nesetkáváme příliš často, zato však mívají velmi vážný průběh i následky," říká MVDr. Václav Naxera z veterinární kliniky v Praze 3. Podle jeho slov je vždy nezbytné zjistit, jaká látka otravu vyvolala, a pokud možno co nejvíce eliminovat její negativní dopad na organismus. Chovatel může v takové situaci požádat o radu i pracovníky toxikologického centra. Úplně nejdůležitější je ale co nejdříve se s nemocným zvířetem vypravit za veterinárním lékařem.

Čokoládu si nechte pro sebe

Látek, které mohou způsobit otravu domácího mazlíčka, je dlouhá řada. Psům škodí nejen sladká čokoláda, ale i sůl ve větších dávkách, hroznové víno nebo česnek. Zdravotní problémy může vyvolat také voda z kaluží obsahující sinice a průmyslové oleje, na které si čtyřnožci na procházkách s oblibou pochutnávají. Obzvlášť nebezpečné pak bývají chemické látky obsažené v různých přípravcích. "Právě teď jsme u nás na klinice ošetřovali několik psů, kteří vypili ústní vodu," uvádí MVDr. Václav Naxera.

Setkal se ale už i s tím, že čtyřnohý pacient zkonzumoval avivážní prostředek či antikoncepční pilulky.Velmi zákeřné bývají postřiky, a zejména pak přípravky na hubení myší, potkanů, hlemýžďů či plísní. Už proto, že po jejich konzumaci zvíře zpočátku nemá žádné viditelné známky onemocnění, problémy se objeví až druhý nebo třetí den, kdy už jed stihne napáchat v organismu velké škody, které se jen těžko dají napravit. O kočkách se sice říká, že mají sedm životů, ve skutečnosti se však mohou otrávit stejně snadno jako psi. Pokud vypijí třeba vodu z misky pod oleandrem, může je to dokonce stát někdy i život. 

Největší riziko přitom hrozí koťatům, a zejména pak štěňatům, která bývají nejen zvědavá, ale i nevychovaná a neukázněná. S oblibou zkoumají okolní terén a testují různé chutě. "Průběh otravy u nich navíc bývá prudší a její následky často fatální," konstatuje veterinární lékař. Různorodé problémy ovšem mohou mít také dospělá zvířata. Jedovaté látky dokážou poškodit játra, ledviny, ale i řadu dalších orgánů. Pokud se zvíře předávkuje lidskými léky, například antikoncepčními tabletami, může dojít i k hormonálnímu rozvratu zvířecího organismu.

Projevy otrav bývají odlišné, záleží na tom, jaký jed zvíře zkonzumovalo. K obvyklým projevům však patří zejména neklid, zvracení nebo třasy. Zvíře může trpět průjmy, ale i spavostí, zvýšenou teplotou či agresivitou. K velice častým příznakům otravy patří také zpomalení či zrychlení srdeční činnosti. Dříve, než se chovatel s nemocným zvířetem vypraví k veterináři, by mu měl poskytnout první pomoc. Právě ta totiž leckdy může rozhodnout o tom, jak velké škody jed stihne v organismu napáchat. 

Musíte jednat hned

Bezprostředně po požití jedovaté látky je nejdůležitější vyvolat u zvířete zvracení. "Doporučujeme mu nejprve podat roztok peroxidu vodíku, u menších psů jedenapůlprocentního, u větších tříprocentního," radí doktor Naxera. "Obvyklé dávky jsou jedna polévková lžíce až 200ml, záleží na hmotnosti zvířete." Poté je možné podat zvířecímu pacientovi také několik tablet takzvaného živočišného uhlí, které na sebe váže toxické látky. Vyšší dávky tohoto léku sice někdy mohou způsobit dočasnou zácpu, ale stále je to menší zlo, než kdyby jed poleptal sliznice nebo poškodil některé orgány. Při léčbě otrav se podávají takzvaná antidota - přípravky, které inaktivují či zcela ruší toxický účinek jedovaté látky. Nutná také obvykle bývá dieta a regenerace poškozených orgánů. Mnohým problémům ovšem může chovatel předejít - především správnou výchovou a opatrností. 

Odborná spolupráce: MVDr. Václav Naxera, veterinární klinika v Praze 3

Autor: Ivana Matyášová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.