Trápí vás kašel? Jaké bylinky zkusit a kdy jsou potřeba antibiotika?

Trápí vás kašel? Jaké bylinky zkusit a kdy jsou potřeba antibiotika?
Využití bylinek je lepší než různé léky. • Autor: istockphoto.com
4. října 2016 • 12:00

S nastupujícím sychravým počasím nastává v řadě rodin - hlavně tam, kde jsou děti školou a školkou povinné - boj s nachlazením a kašlem. Jak léčit kašel a kdy jsou potřeba antibiotika?

Jak na kašel 

V počátcích akutní, většinou virové bronchitidy je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi - vykašlávání - je žádoucí vazké sputum ředit, aby se ho tělo snáze zbavilo. V tom pomáhá kromě léků ředících hlen a usnadňujících vykašlávání (mukolytika/expektorancia, z nichž většina patří mezi volně prodejné léky) i dodržování pitného režimu. 

Kašel a bylinky 

* Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata): Obsahuje sliz, který zlepšuje viskozitu hlenu a napomáhá vykašlávání.
* Tymián (Thymus vulgaris): Jeho silice (thymol, karvakrol, cineol apod.) pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Jsou vhodné i k inhalacím.
* Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum): Saponiny v ní obsažené pozitivně působí jak u suchého, tak vlhkého kašle. Jednak ředí hlen, a tím usnadňují jeho vykašlávání, jednak vytvářejí ochranný film na sliznici dýchacích cest, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli.

!!! Pozor na alergie na uvedené bylinky. 

Kdy užívat antibiotika? 

Při akutní bronchitidě je nejlepším lékem klid v teplé místnosti. Přípravky s kyselinou acetylsalicylovou nebo paracetamolem jsou vhodné ke snížení teploty, dostatečný příjem tekutin a léky na odkašlávání zmírní nejvíce obtěžující projev nemoci. Je-li podezření na bakteriální infekci, podávají se i antibiotika. Přítomnost bakterií lze prokázat mikrobiologickým vyšetřením vzorku sputa - vykašlávaného hlenu, ale léčba antibiotiky je zahajována empiricky, tedy bez průkazu vyvolávajícího činitele. Ačkoli onemocnění zpravidla v krátké době odezní, nutkání ke kašli při styku se studeným vzduchem nebo dráždidly může přetrvávat i několik týdnů. 

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.