Horečka u dětí: Kdy ji srazit, jak vybrat léky a kdy jít k lékaři | Moje zdraví

Vše o horečce u dětí: Proč je důležitá, kdy ji snižovat a jak vybrat vhodný lék

Vše o horečce u dětí: Proč je důležitá, kdy ji snižovat a jak vybrat vhodný lék
Vše o horečce u dětí: Proč je důležitá, kdy ji snižovat a jak vybrat vhodný lék • Autor: shutterstock.com
6. ledna 2017 • 13:00

Horký dech, „skleněné“ oči, hořící tvářičky, únava, nechutenství. Vaše dítě právě bojuje s horečkou. Proč je důležitá? Jakou plní v těle misi a kdy je žádoucí srazit ji na kolena?

Horečka je vlastně geniální vynález - nejenže vás upozorní na to, že se v organismu něco děje, ale sama se s tím také dokáže vyrovnat. Horečka tedy není nemoc, nýbrž smysluplná reakce organismu na nemoc. Nevnímejme ji proto jako nepřítele; ve chvíli, kdy do těla vstoupí nežádoucí návštěva v podobě bakterií či virů, dostává horečka zelenou k tomu, aby věc jako skvěle připravený voják s co nejmenšími ztrátami vyřešila.

Jakmile teplota stoupne nad hodnotu 39,5 °C, začnou se v těle „dít věci“ - většina patogenů přichází o schopnost rozmnožovat se a hyne. Armáda bílých krvinek se, zaktivována horečkou, semkne, stane se pohyblivější a začne používat své neviditelné zbraně - doslova hltá své nepřátele. Horečka v podstatě kopíruje denní cyklus průběhu teploty, jen její intenzita a rychlost tepelných pochodů jsou vyšší.

Horečka má dvě fáze

Horečnaté období by se dalo rozdělit do dvou fází. První je fáze vzestupu teploty a druhá je fáze udržování teploty a jejího „výdeje“. Jakmile patogeny vstoupí do těla, začne teplota v souladu s fungujícími imunitními procesy stoupat. Dítě má studené nohy, ruce, třesavku, citlivě vnímá bolest, může být i více bdělé. Vyžaduje několik přikrývek a pořád se jakoby nemůže zahřát, i když má vysokou horečku. V této fázi je mu nejhůře.

V další fázi, která přichází obvykle druhý den, teplota kulminuje (dítěti naměříme většinou okolo 39,5 °C). Organismus již teplotu nekoncentruje, ale naopak ji vydává navenek. Dítěti je horko, začíná se odkopávat, obvykle klidněji usíná. Rytmus vzestupu a sestupu se může v průběhu prvních dní i párkrát opakovat - ráno bývá dítě čilejší, veselejší, ale odpoledne, kdy je vždy teplota vyšší, je unavené, nervózní a potřebuje mít klidový režim.

Při horečce je hlavní klid a odpočinek

Dítě s horečkou potřebuje odpočívat. V prvních hodinách, kdy horečka stoupá, ale je přítomna třesavka, potřebujeme dodat teplo zvenku: chce to ponožky, svetr, teplé „krytí“. Měli bychom zajistit co největší klid a ticho. Nezapomínáme na tekutiny, v tomto stadiu jde spíše o horký čaj. Vlažné zábaly nebo léky proti horečce je vhodné podávat až ve druhé fázi, zejména pokročila-li teplota nad 39,5 °C. „Rozhodnete-li se dítě chladit pomocí zábalu či sprchy, dbejte na to, aby teplota vody nebyla příliš nízká. Začínat bychom měli na 36 stupních a postupně snižovat na 26,5 stupně,“ radí MUDr. Dana Nedělková z ordinace pro děti a dorost v Italské ulici. Zábaly v chladnější vodě se hodí spíše pro starší děti, malým kojencům se z důvodu vzniku komplikací nedoporučují!

Horečku nemusíte hned snižovat

Všichni, kteří mají děti, to znají: Přijdete domů ze školky a dítě má bez zcela zjevné příčiny zvýšenou teplotu nebo horečku. Maličké batole mělo včera zvýšenou teplotu a dnes se poprvé posadilo. A to nemluvíme o prořezávání zoubků. Dítě po prodělaném horečnatém onemocnění může být najednou ve vývoji o skok dál. Podle homeopata MUDr. Tomáše Karhana je horečka jakýmsi ohněm, který pomáhá přetavit staré vlohy organismu a dává vzniknout novým.

Srážet hned po několika hodinách vysokou horečku, pokud dítě nekolabuje z jiných vážných příčin, je kontraproduktivní. Horečka by měla alespoň první den konat svou práci, zbavit organismus dítěte většiny patogenů. Léčení onemocnění je pak snazší a netrvá tak dlouho. „Když horečku potlačíme, bude se dítě sice přechodně cítit lépe, vlastní nemoc ale bude probíhat dál. Měli bychom se tedy alespoň den dva (v závislosti na věku dítěte, celkovém stavu, výši a délce trvání horečky) věnovat především tomu, aby se dítě i přes své onemocnění cítilo nejlépe, jak to jde,“ radí dětská lékařka. 

Buďte s ním

Dítě s horečkou potřebuje péči a podporu. I dospělý, pokud jej trápí vysoká teplota, nachlazení nebo i jen obyčejná rýma, dokáže být pěkně protivný. Malé dítě si navíc neumí samo pomoci. Čtěte mu, chovejte ho v náruči. Dítě, které trápí horečka, má zvýšenou potřebu pasivního odpočinku a především spánku. Dopřejte mu potřebný klid, ale často jej kontrolujte. Jakmile během této doby zaznamenáte jakoukoli odchylku od normálu (přidruží se kašel, sípot, teplota ještě více stoupá), volejte lékaře. Nezapomínejte na to, že dítě potřebuje dostatek tekutin! Nejlepší jsou bylinkové čaje s malým množstvím medu. Ovocné čaje se pro svou přílišnou kyselost nedoporučují. Pít je potřeba co nejvíce, do jídla však dítě nenuťte - stejně na něj nemá ani pomyšlení a jeho organismus potřebuje vydat mnoho sil na boj s nemocí. Věnujte pozornost častému větrání, pokojíček zbytečně nepřetápějte.

Zkuste také lípu, bez, meduňku a aromaterapii

Med je skvělým prostředkem, jenž dokáže snižovat horečku. Obsahuje mnoho důležitých látek - cukry v medu dodají energii a zároveň uklidňují. Navíc stimulují tvorbu serotoninu, který navozuje uvolnění a spánek. Meduňka celkově uklidňuje, hřebíčkový, lipový nebo bezinkový čaj navodí zvýšené pocení a snížení horečky. V souvislosti s přírodními prostředky proti horečce se hodně hovoří o malinách (nebo šťávě z nich), posilující spánek navodí rovněž višně (nebo šťáva z nich). Oblíbeným domácím prostředkem proti horečce u starších dětí je namazání plosek nohou bezinkovým octem. V místnosti, kde dítě marodí, je vhodné umístit aromalampu s několika kapkami éterického oleje, například citronového či eukalyptového, jenž pročistí vzduch a ulehčí dýchání.

Čípek, sirup nebo tableta?

Nastal-li čas řešit horečku, je třeba vymyslet, jak do dítěte léky vpravit. Čípky jdou rovnou k věci. Na druhé straně zase mohou rychle odejít se stolicí. Jak dostat sirup do miminka, které je zvyklé pouze na mateřské mléko? Zkuste si vypomoci třeba injekční stříkačkou (samozřejmě bez jehly), kterou mu sirup či kapičky rozpuštěné v převařené vodě podáte přímo do úst. Starším dětem již lze podat rozdrcenou tabletu. Vhodnými léky jsou ty na bázi paracetamolu či ibuprofenu, někteří dají přednost homeopatikům. Ibuprofen i paracetamol by se měly dávkovat podle hmotnosti malého pacienta. V každém případě dávejte velký pozor na používání více prostředků najednou. Velmi snadno byste mohli dítě předávkovat.

Nebojte se volat o pomoc

Každého nezkušeného rodiče může horečka u jeho dítěte pěkně vyděsit. A jde-li o opravdu malé miminko, důvod k panice je o to větší. Pokud si nejste jisti a máte strach, že cokoli zanedbáte, volejte o pomoc. Lékař vám to určitě nebude vyčítat. Číslo na záchranku byste měli mít po ruce i v dalších případech - například pokud má děťátko teplotu nad 40 °C a hrozí mu febrilní křeče, nebo když horečky nad 39 °C přetrvávají déle než 4 dny. Neváhejte ani u malých dětí s horečkou a průjmem, kdy hrozí nebezpečí dehydratace a nebezpečné ztráty minerálů. Sanitku volejte i v případě, že se k horečce přidružily silné bolesti hlavy, zvracení nebo má-li horečku dítě, které trpí jiným závažným onemocněním (například srdeční vadou).

Teplota pod 38 °C nevyžaduje žádné snižování. Délka nemoci by se tak mohla naopak prodloužit, neboť horečka nestačí zlikvidovat patogeny, zvláště viry, namnožené v krvi.

Odborná spolupráce: MUDr. Dana Nedělková, Ordinace pro děti a dorost, Italská ulice, Praha

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.