Pět způsobů jak poznáte, že vaše dítě bere drogy | Moje zdraví

Pět způsobů jak poznáte, že vaše dítě bere drogy

 • Pět způsobů jak poznáte, že vaše dítě bere drogy
  Jedním z indikátorů, že vaše dítě bere drogy, je náhlá změna chování a výkyvy nálad • Autor: iStock.com
  10. června 2017 • 06:00

  Když se z vaší malé princezny nebo chlapečka stane velká slečna nebo kluk, zvětší se i problémy, kterým musíte čelit. Jedním z nich jsou i drogy. Říkat, že vaše dítě by to neudělalo, je jen strkání hlavy do písku. Přečtěte si, jak poznáte, že droga je vaší novou spolubydlící…

 • Upřímný rozhovor

  ... • Autor: iStock.com
  Nejprve si s dítětem promluvte. Buďte otevření a přímí, nesnažte se problém zbytečně zlehčovat, aby se vám přiznalo, ale nebuďte ani přísní. Dítě k vám musí mít důvěru, ale ta pramení už z předchozí zkušenosti s vámi, takže to v aktuální situaci už moc nezměníte. Je jasné, že byste mu měli věřit i vy, ale právě v případě drog je to těžké, mění totiž osobnost člověka. Hodně prozradí nonverbální komunikace, zda se dítě chová uvolněně, dívá se vám do očí, nebo uhýbá pohledem. Učebnice řeči těla mluví o tom, že pokud člověk lže, má tendenci dívat se do levého rohu místnosti.

 • Viditelné známky

  .. • Autor: iStock.com
  Pokud i po rozmluvě s potomkem váháte, zda nemá problém s drogami, nejprve se zaměřte na viditelné známky. Mohou to být cigaretové papírky, zapalovač, dýmky, semena, ale i krabičky s léky, rozpouštědla a samozřejmě stříkačky a jehly.  Zaměřte se také na to, zda dítě není cítit kouřem po návratu z venku nebo jestli nápadně často nenosí dlouhé rukávy a kalhoty i v horku, protože ukrývá vpichy. 

 • Změny chování a problémy ve škole

  ... • Autor: iStock.com
  Nejvýznamnějším varováním jsou ale samozřejmě změny v chování. Pokud začne být vaše dítě více agresivní, nebo naopak skleslé, mohou být příčinou právě drogy. Ty mohou zapříčinit stranění se okolí či rychlé změny nálad. Pozor si dávejte také na nespavost, větší denní únavu nebo na změny vzhledu, jako je výrazný váhový úbytek. Důležitým ukazatelem také je, jestli nemá problémy ve škole a nové kamarády. S menšími problémy ve škole se občas potýká každé dítě, pokud se ale jedná o častější absence či zhoršující se prospěch, měli byste zbystřit. Další známkou, že něco není v pořádku, je změna kamarádů či koníčků. Pokud se sejde více výše zmíněných faktorů, raději začněte problémy aktivně řešit. 

 • Testy na drogy

  .. • Autor: iStock.com
  Vaše obavy mohou potvrdit nebo vyvrátit orientační testy z moči odhalující přítomnost drog. Mají podobu papírových proužků či destiček a využívají chemické reakce detekční látky s příslušnou drogou. „Aby nedošlo k falšování vzorku, například jeho ředěním či náhrady, je vhodné být přímo u získání vzorku,“ vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

  Vyšetření stojí 150 Kč za jeden typ drogy a můžete ho objednat například v EUC Laboratořích s.r.o. Vzorek moči lze odevzdat v kterémkoli odběrovém místě EUC laboratoří. Není potřeba doporučení lékaře.

  „Výsledek získáte následující den po doručení vzorku moči. Negativní výsledek neznamená nutně vyloučení požití příslušné drogy, odběr je nutné vždy dobře načasovat. Nejvhodnější je vyzvednout si výsledky osobně druhý den v odběrové místnosti, kde jste vyšetření zadali,“ uzavírá MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

 • Domácí testy

  .. • Autor: iStock.com
  Existují také testy moči, které můžete provést v klidu doma, najednou na šest typů drog. Testují marihuanu, kokain, metadon, benzodiazepiny, amfetaminy a opiáty. Výsledek je do pěti minut. Výsledek testu ale hodně závisí na správném provedení a době odběru vzorku. Stojí zhruba 300 Kč.

 • Jak dlouho po požití lze drogu v moči prokázat?

  ... • Autor: iStock.com
  Marihuana – rozpoznáme za 6–15 hodin po užití a 10 až 30 dní i déle podle doby užívání.

  Kokain – detekujeme za 3–6 hodin a v trvání půl dne až 5 dní podle doby užívání.

  Heroin – po 2 hodinách a 2–3 dny podle doby užívání.

  Pervitin a Extáze – po 1–3 hodinách a 2 až 4 dny podle doby užívání.

Autor: Kateřina Erbsová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.