SEXTALK: TĚLEM, DOTYKEM, SLOVEM | Moje zdraví

SEXTALK: TĚLEM, DOTYKEM, SLOVEM

SEXTALK: TĚLEM, DOTYKEM, SLOVEM
Sexuální energie v páru musí fungovat na stejné vlně. • Autor: iStock.com
22. prosince 2022 • 14:00

U SEXU MLUVÍME TĚLEM, INTENZITOU DOTEKU, KAŽDÝM SVALEM, OČIMA, VÝRAZEM V OBLIČEJI. NĚKDY ŠEPTÁME, NĚKDY SE VZRUŠUJEME HRANÍM ROLÍ, ŘÍKÁME SI, CO MÁME RÁDI, CO SE NÁM LÍBÍ. NĚKDY VYJADŘUJEME LÁSKU A NĚHU, NĚKDY MLČÍME, NEPOTŘEBUJEME U SEXU ŽÁDNÁ SLOVA, ANEBO JE CHCEME POUŽÍT, ALE STYDÍME SE. AŤ UŽ TO MÁME JAKKOLI, SEXTALK JE DOBRODRUŽSTVÍ, KTERÉ STOJÍ ZA ZKOUŠKU.

Začala jsem prozkoumávat oblast verbální komunikace během sexu. Ptala jsem se lidí kolem sebe, co pro ně znamená sextalk. Pro někoho je to samozřejmost a používají slova u sexu autenticky, funguje to samo, někdo k nim hledá cestu, protože je to prostě dobrodružství. Možná do některých oblastí musíme vkročit nebojácně, prozkoumat je, posunout hranice, projiskřit si život novým vzrušením… „Sextalk může být jedním z mnoha vyjádření pocitů během sexu, který nabuzuje sexuálního partnera. Když ne během sexu, může být součástí předehry. Je pro mě důležitý i v situacích, které nejsou se sexem přímo spojené, třeba na večírku, kde nemůžeme mít běžně sex,“ popisuje svoji představu sextalku pětadvacetiletý Adam. Sára si pod tím na první dobrou představila „sexting“, když se s partnerem vzrušují prostřednictvím zpráv. Hodně lidí, kterých jsem se ptala, to vnímalo hlavně jako součást předehry. Všechny tyto možnosti spojuje fakt, že to děláme za účelem vzrušit druhého člověka, probudit v něm touhu a chtíč. Mě teď ale zajímá, „co si říkáme“ přímo během sexu, když jsme si blízko, zranitelní, nazí.

Video se připravuje ...
Jak často by muži měli masturbovat?VIDEO 

PROČ MLUVÍM, PROČ MLČÍM

Sextalk může mít různé motivace. „Fun, sranda, někdy rough, surový, někdy sexy, někdy něžné. Záleží na tom, s kým se miluju a v jakém jsme zrovna módu. Vždycky pro mě ale mluvení o sexu znamená blízkost, soustředění na druhého člověka, i když ho tolik neznám nebo vůbec, snažím se cítit, co od toho sexu zrovna oba chceme. Tvrdý sex, něžný sex… tím, že na něj mluvím, šeptám jeho jméno, dávám najevo, že jsme v tom spolu,“ říká mi otevřeně Zoe. Když jsem se ptala Josefíny, vysvětlovala mi, že u ní slova sexuálního partnera mohou podpořit jeho doteky, které ji vzrušují. Slova eskalují atmosféru. Zároveň mi řekla, že ona sama u sexu nechce mluvit, jen pokud je to součástí hry. „Mluvím u sexu, jen když jde o roleplaying, a to myslím ty basic jako učitel a studentka, nic šíleného.“ Někdy slovy navigujeme druhého k tomu, co od něj potřebujeme. Může to být ale i mocenská hra. „Klukům to pomáhá umocňovat dominantnější pozici v sexu. Říká mi něco ve smyslu, že mě zničí, jestli to ještě vydržím. Cítím v tom mocenskou rovinu, ale ne ponížení,“ popisuje Sára. Z někoho plynou slova přirozeně v intenzivních momentech, které tím obsahem umocní, jako by je tělo nutilo něco říct a uvolnit napětí, někdo si hraje, někdo nevydá ani hlásku, prostě to nejde. „Já jsem u toho v nějakém polotransu, ve vytržení, když se to děje, jsem úplně jinde, dělám věci spontánně, nepromyšleně a v ten moment nedokážu nic říct, ale můj kluk říká skvělé věci, baví mě to a chtěla bych to pro něj taky udělat,“ říká Sára. Hodně lidí se bojí, že je sexuální partner nepochopí, že to zkazí celý moment, dostanou sami sebe do trapné situace. „Mám s tím problém, neumím hrát sexy hry v posteli, jsem tam až moc autentická, normální. Přišla bych si trapně a strojeně, že bych musela něco vymýšlet. Jsem zvyklá, že v posteli nedělám nic, co by ze mě nešlo naturaly, ale chtěla bych se to naučit, umět nahodit nějakou roli. Stydím se víc něco říct než udělat,“ popisuje Žofie. Někdy se zas bojíme my, že nám to zkazí ten druhý, netrefením do naší nálady, vkusu, aktuální potřeby. „Když o to někoho požádáš a on třeba není ve své kůži nebo ho to tolik nevzrušuje, moc se soustředí, aby neřekl něco špatně. A pak to vzrušení může strašně rychle zmizet,“ vysvětluje Josefína. Martin dodává: „Bez sextalku se neudělám, potřebuju to.“

ZÁLEŽÍ S KÝM

Záleží na typu osobnosti a zkušenostech, které s tím máme. „Jsou lidi, které poprosíš, aby mluvili, ale neumějí to, nevědí, co říkat, nebo je to divné. Nemají na to cit. Někdo ale řekne jednu větu a ty si říkáš: Aaaaaa uuu, je to skvělý!“ pokračuje Josefína ve vysvětlování vztahu k sextalku. Záleží ale i na sebevědomí člověka. Sebevědomí vlastní obecně, ale i v sexu. „Pokud sám sobě nevěříš ani tomu, co a jak říkáš, nemůžeš se pak zlepšovat,“ vysvětluje Adam. Další aspekt, který rozhodně výrazně ovlivňuje sextalk, je fakt, s kým máme zrovna sex. Jestli se dobře známe, máme vůči sobě důvěru, milujeme se, nebo jestli jde o příležitostný sex, tedy „one night stand“. Někde už stavíme na společných zážitcích, už víme, co nás vzrušuje, co na koho funguje, co kdo chceme říkat, slyšet, kdy nic neříkat. Jindy ale máme sex s lidmi, které tolik neznáme, ale i tak z podstaty věci záleží na důvěře a napojení. Jako celý sex. „S někým spíš mlčíte a víc se mazlíte, s někým se víc bavíte. Je to různé podle člověka i nálady,“ říká Josefína. „Stalo se mi hodněkrát, že jsme se míjeli v potřebách. Zvlášť když jsem spala s někým jen občas. On chtěl tvrdý sex, já něhu. Říkal věci, které mi nedělaly dobře. Slyšela jsem v tom porno, bylo to na mě moc drsné, neosobní. Stalo se to ale i opačně, že jsem to neodhadla já. Je dobré si dávat zpětnou vazbu. Nedávno jsem spala s klukem, se kterým se tolik neznám, a přistihla se, že jsem chtěla říkat věci jako v předešlém vztahu. Zarazila jsem se, protože jsem se bála, jestli to na něj není moc vostrý,“ říká Zoe.

CO CHCEME SLYŠET

Když se zamyslíme, cítíme pravděpodobně odlišně, co chceme slyšet od druhého, co mu chceme říkat a co tušíme, že on chce slyšet od nás. „Přemýšlím občas, jestli jsou sexy věci, které říkám, vzrušující víc pro mě, nebo pro toho druhého. Ale myslím, že vzrušení je propojené. Čím víc je vzrušený druhý člověk, tím víc i já, je to oboustranný proces,“ vysvětluje Zoe. A někdy to prostě nevyjde. „Sextalk některých mých partnerů mě rušil, protože neříkali nic, co by mě vzrušovalo, ale jen komentovali situaci, aby si ji uvědomili. Takže vzrušovali sami sebe. To si neužívám,“ vysvětluje Daniela. Co tedy chceme nejčastěji u sexu slyšet? „Holky většinou chtěly slyšet o své kráse, sexy těle a o pocitech, chlap chce slyšet asi spíš o sexy těle, výkonnosti, technice a věci typu ,tak tohle jsem ještě fakt nezažila‘ nebo ,to seš první, komu se tohle povedlo‘ nebo ,nepamatuju si, že bych kdy měla silnější orgasmus‘,“ vyjmenovává Štěpán a Josefína k tomu doplňuje. „Líbí se mi, když mi někdo hezky zalichotí nebo mi řekne věci, který by se mnou chtěl dělat, nebo příkazy, rozkazy, ale hezky sexy.“ Adam mě pobavil trefným komentářem: „Partner přece musí vědět, že je postelový bůh, pokud to je pravda, lhát se nemá!“

ZKUS TO

Budou sexy řeči vzrušující? Nebo se tomu budeme smát? Dokud nahlas neřekneme první slovo, tak nevíme. Ten pocit zažijeme, až když vše vyzkoušíme. „Když přijdeme na to, jak používat jazyk, tone of voice, šeptání, slova ke vzrušení partnera, pak je to svoboda, fun. Zkoušíme, testujeme, jak se cítíme, když to říkáme. Umíme se uvolnit, udělat si ze sebe srandu. Moment, kdy jsem se snažila poprvé u sexu něco říct, byl hard a teď je to mega sexy a sebevědomý,“ vysvětluje mi Zoe. V ideálním světě se nemusíme bát trapné situace. Stejně jako je dobrodružství zkusit sextalk, můžeme se u sexu upřímně smát. Odlehčit situace, které jsme si v hlavě představovali jinak, než se pak odehrály v realitě.

Víte, kolik sexuálních pozic člověk během života vyzkouší?

Autor: redakce Moje psychologie, inf
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.